Reporty

Kouzelný vrchol léta uprostřed divočiny s Festivalem Podtvrzí

V zapadlých koutech krajiny v CHKO Slavkovský les jako byste se ocitli na konci světa. Divočina, lesy, kopce, klid. Ovšem i tady to občas ožije čilým ruchem. Letos se zde potřetí a pravděpodobně naposledy odehrál příjemný malý Festival Podtvrzí. Přímo na Krásenském vrchu pod magickou rozhlednou bylo možno na dvou stagích, ve stanech a stáncích zažít hudbu, přednášky, divadlo, poezii a nasytit duši i tělo.

Vzhledem k malinkému areálu, rozprostírajícímu se pouze pod rozhlednou a v jejím úzkém okolí, bylo možné stihnout koncerty téměř všech na festivalu hrajících kapel. Za pouhé dva dny jsme si zvládli poslechnout čtrnáct hudebních uskupení, zažít workshop Konsentu, zasnít se v lese u recitovaných veršů a protančit se do rána během setu výtečných DJs. Krom duchovní potravy jsme se sháněli i po něčem dobrém k snědku a k pití, ani toho nebylo málo a nabídka byla pestrá. Jen někteří sucharští, netolerantní a nechápaví turisté-vidláci mířící na rozhlednu nevědomky kazili přátelskou atmosféru.

Na festivalu jsme se potkali s celou řadou hudebníků z Plzně a Tachova. Většina z nich na Podtvrzí i zahrála. Spousta těchto kapel sdílí společné členy, nadané mladé multiinstrumentalisty a bohémy. Je těžké si vybírat někoho „oblíbenějšího“ protože své osobité kouzlo mají všichni z nich. Začněme u zasněného dua Ida The Young. Zpěvačka Iris s kytaristou Márou (jindy basákem několika z těchto mladých skupin) přibrali v poslední době ještě bubeníka Slajmra (jinak China Soup) a v tříčlenné sestavě plují fialovými a třpytícími se vodami dreampopu a shoegaze. Jako byste se s nimi vrátili do bájných devadesátek a byli na koncertě Slowdive nebo Mazzy Star. Slušela jim malá odpolední stage na Podtvrzí, ale stejně dobře se s melancholickými aranžemi a podmanivými melodiemi vyjímají v potemnělém útulném klubu uprostřed noci.

Dalšími miláčky, výše zmíněnými, jsou o poznání divočejší China Soup. Jejich koncerty jsou epileptickým záchvatem garážového marastu, synťákovým masakrem, smrští riffů. I na „velké“ stagi Podtvrzí předvedli početnému publiku šílenou vlasatou a vestičkovou jízdu. Mladý rock’n’roll bez zastávek k odpočinku. Plzeňská odpověď na legendární Gun Club, kombinované s morrisonovskými náladami a bohémstvím, se jmenuje Blue Chesterfield. Blonďatý anděl s ďáblem v těle David Jirka je uhrančivý sám i s kapelou. Tentokráte opět rozšířenou i o naštvaný saxofon. Temné country, topolovský styl Psích Vojáků, duch prokletých básníků. Láhev vína prolitá hrdlem během koncertu. Poslední koncert s basákem Márou. Přivolali svým setem déšť.

Ed Rosenthal – psychedelická dwyerovská garáž s divokým Tobiášem Muchou v čele, zpívajícím a deklamujícím české texty. Jednoduchost – bicí, kytara, zpěv a klávesy. Od vyhrávek až po zvukové stěny; touhu užívat si střídá smrtelná úzkost a halucinace na večírku ještěrů. Do pětice našich západočeských úkazů nesmí chybět kapela-orchestr Marcel Gidote’s Holy Crab se svými instrumentálně propracovanými kousky a výbušnou fúzí jazz rocku a psychedelie. Jejich zvukové výlety sahají ale i dále, do kraut a space rocku, punkových nálad nebo až starého neworleanského dixieland jazzu a swingu. Rozhodně radostná muzikální bouře, co se musí zažít.

U orchestrů chvíli zůstaneme – byli jsme totiž mrknout také na show velkolepých Sun Apollo. Byla radost sledovat desetičlennou vesmírnou loď, vezoucí na palubě dvoje bicí, dvě kytary, basu, klávesy, dechy… A obrovské hudebnické nadšení hrát, jamovat, tvořit. Od kraut rocku přes synťáky až po psychedelický opar. O to větší škoda, že dle slov kapely samotné byl koncert na Podtvrzí také jejím posledním. Třetí parta má orchestr i v názvu – ShizzleOrchestra je brass-rapovým pokusem, kloubícím rap, oplývající vtipnými i kousavými texty, s převážně dechovým hudebním útvarem. Něco jako kdyby Kato a Prago Union jeli na výlet s balkánskou dechovkou. I když to není právě má krevní skupina, umělecky i lidsky to funguje.

Od orchestrů zpět ke garáži a psychedelii, dokonce až k post punku, soulovým náladám a glam rocku. O divokou jízdu tímto směrem se postarali léty zocelení, vyhraní a drásaví Kill The Dandies! Ať už v klubech, na festivalech nebo ohledně soundtracku k filmu Okupace, o této partě kolem La Petite Sonji a Hanka J. Manchiniho slyšíme často a v pozitivních tónech. Napomáhají tomu i zuřivá živá vystoupení, show na Podtvrzí nevyjímaje. Zasněné psychedelické spřežení Love’n’Joy z Ukrajiny má v názvu satanžel pravý opak toho, co se děje u nich doma. V absolutním kontrastu s hořícími ukrajinskými městy a válkou s ruskými okupanty berou tři pozitivně naladění týpci posluchačstvo na divoké výlety do krajin nespoutané fantazie, mixují psychedelii, vlivy britských šedesátkových i pozdějších kytarovek s příchutí garáže. Kapela neztrácí optimismus a na Podtvrzí se svou zběsilou show postarala v podstatě o vrchol festivalu.

O mejdanovou a taneční špičku v afterparty stanu se postarali parádní Voodoo Beats DJs v kolaboraci s Heller Than Hell. V jejich společné hudební režii se do brzkých ranních hodin odehrávala divoká vinylová rock’n’rollová, garážová tropická party, plná osvědčených klasik, znaleckých objevů i raritních obskurností.

Aby toho nebylo málo, z kapel jsme stihli ještě bláznivou funky dadaistickou entitu s názvem Ty, oplývající texty v duchu „…super sny jsou děsivý sny, tarantule v trávě a ještěrky…“ nebo pohodové Island Mint, kombinující pop s psychedelií a shoegaze. Podobně příjemní byli blues funk rockoví Steven’s. Naopak na undergroundové surrealisty a performery z kapel Sépie z hor a Panoptikum jsme nebyli naladěni ani připraveni. Své publikum si ale i tato divočina našla.

Ať už proběhne další setkání na Festivalu Podtvrzí kdekoli, upřímně doufáme, že bude opět takto příjemné a přívětivé. Letos nás neodradily ani menší organizační komplikace a větší páteční skluz v programu.

Autor: Jakub Hrab

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button