LPRecenze

Excrement Of War – The Waste, The Greed And The Bodybags

Nedlouho po vydání LP verze jediného samostatného alba britských Excrement Of War, Phobia records vypustila do světa album, kolektující zbývající nahrávky kapely. Excrement Of War si punku znalý člověk, především dík Stickovi za bubenickou soupravou, okamžitě asociuje s žánrovými klasiky Doom a Extreme Noise Terror a ona tato asociace funguje patrně ideálně i v zaškatulkování jejich vlastní tvorby, čerpající z odkazu prvních desek Discharge, profiltrovaného vlivy brutalistního hardcore celého následujícího desetiletí.

A strana desky zachycuje první EP Excrement Of War, split EP s Dischange a několik skladeb z kompilací. Ty poslední zmíněné jsou převzaté od Discharge a Mob 47, což explicitně odhaluje rámec zásadních vlivů na vlastní tvorbu kapely. Úvod obstarávající debutní EP The Waste… and The greed je fenomenální ukázkou stylu, prezentovaného kapelou. Divoký tepot bubnů pohání břitké hardcore punkové rify, doplněné o navztekaný, ale zároveň čitelný křik zpěváka. To vlastně ještě zvýraznil Kenkův remaster, ten ostatně zná tvorbu kapely jak své boty, neboť právě on bubnoval v Dischange, sparing partnerech na split EP, ze kterého jsou další čtyři skladby. Obě nahrávky vznikly v první polovině roku 1991 a, stejně jako dobové fotografie kapel v bookletu, skvěle zachycují étos doby.

Druhou stranu okupují skladby, pocházející ze split LP s Deformed Conscience. Zvuk kapely se posunul k výrazně přebuzenému basovému soundu. Zpěv tu oproti ranným nahrávkám, stejně jako na předchozím albu, navíc obstarává zpěvačka Mags (která bohužel už není mezi námi a malá vzpomínka je jí věnována i v textové příloze). Dá se říci, že Excrement Of War jsou tu zachyceni v podobě, kde reprezentují archetypální devadesátkový crust core. Pro ty, kdož jsou fanoušky punkového výtvarného umění, stojí rozhodně za zmínku, že kresba z obalu splitu, která je zde použita na zadní straně obalu, pochází z pera Squaela. Ten byl třeba autorem geniálních grafik starých desek Icons Of Filth, zadní strany obalu Lp Septic Death, klasické lebky Poison idea, případně obalu druhé desky Pestilence. Ostatně v tomto ohledu má tato deska ještě víc co nabídnout, celý obal stvořil Rich Walker alias Rich Militia, jedna etiketa je dílkem Guse Hellkrusheea a druhá pak Johna Antisect. I proto je, už jen to si ji prohlížet, inspirativní zážitek.

Musím podotknout, že v případě Excrement Of War výrazně preferuji ranou tvorbu, takže strana A u mě s náskokem vítězí, ale to je záležitost vyloženě individuální, daná do značné míry tím, že byla zároveň i mým seznámením s nimi. K tomu je nutno dodat, že kapela prošla v rozmezí oněch čtyř let mezi vznikem nahrávek výraznou obměnou sestavy, která se promítla i do celkového zvuku kapely. Zásadní stylovou linii si však po celou dobu držela v jasně nastavených mantinelech surového crust hardcore punku.

Rok vydání: 2021
Label: Phobia Records
1. Prisoner Of War
2. Maimed And Dismembered
3. Rows Of Rotting Soldiers
4. Discarded Remains
5. Excrement Of War
6. Caveat Emptor
7. Suburbia
8. Boneyard
9. Tomorrow Belongs To Us
10. Religion Is Brainwash
11. Blood Stained Cross
12. They Call This Progress
13. Toxic Gas
14. A Vision From Hell
15. Abused Scared Rejected
16. Warscarred
17. Brutal Devastation
18. Nu-Killer
19. Dogtags
20. Industrialized

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button