LPRecenze

Warcollapse – Deserts Of Ash

Švédští Warcollapse patří ke kapelám, jejichž nášivky již před dávnou dobou zdomácněly na bundách crust punks a s letopočtem 1993 na svém prvním EP už i mezi nesporné veterány. V poslední dekádě se probouzí z hibernace jen sporadicky a Desert Of Ash je tak první novou nahrávkou od převzatinového EP z roku 2011, která se tak trochu znenadání vyloupla na světlo světa, aniž by ji kdo očekával.

První strana desky servíruje čtveřici svižných a energických skladeb v naprosto klasicky švédském post-dischargeovském duchu. Divoká tempa spolu se záhrobnickým rykem zpěváka pohání kytarové motivy, zapadající do světa ponurého divokého hardcore punku s metalem smrdícím zvukem. Spolu s praotci subžánrové škatulky Discharge, při přirovnání samozřejmě vytanou na mysli obligátní Anti-Cimex nebo Doom, ale popravdě Warcollapse jsou dnes už sami spíše v pozici kapely, ke které jsou přirovnáváni jiní, a v rámci toho, o čem lze mluvit jako o crust punku, jsou nezpochybnitelnou klasikou. Charakter zvuku je pro daný styl optimálně pojatý. Tvrdý, zároveň ale přímočaře jednoduchý a čitelný, čímž podtrhuje celkové vyznění plné ponurého vzteku.

Druhou stranu okupuje jediná skladba, která je zároveň i titulem celé desky ukazuje druhou tvář kapely. Tribální rytmika, ponurost projevu i motivů, evokující neodvratně se blížící pád našeho světa, tak jak ho známe, přenesená do v zásadě jednoduchého hudebního jazyka. Skrze tvrdé kytary a řev zpěváka tu se stupňující se dynamickou intenzitou ožívají ponuré apokalyptické obrazy, tak jako na klasických deskách Amebix či Neurosis.

Warcollapse přišli s deskou, kterou v podstatě nepřekvapí, jedou si svůj jasně již dávno definovaný styl, postavený na osvědčených postupech a tricích, zároveň je ale Deserts Of Ash jedním z top zářezů v jejich diskografii.

Info

Label: https://www.insanesociety.net/
Rok vydání: 2019

Tracklist

1. Masspsykos
2. The End Game
3. As They Decide
4. Coffin Ride
5. Deserts Of Ash

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button