EPRecenze

RECENZE: The Types – A Blast From The Past With …The Types!!

Hudební archeologie znovu a znovu odkrývá dávno zapomenuté dílky subkulturního světa dob minulých a znovu a znovu mě dokáže překvapit. Hamburskému vydavatelství Time For Action Records se povedl přesně takový objev v nahrávce lokálních mods The Types.

Kapely, která existovala v relativně dlouhém časovém rozmezí let 1979 až 1984, koketovala s kontraktem u Polydor, což nevedlo nikam, a tak se propadla do naprostého zapomnění stejně jako jejich nikdy nevydané nahrávky. Čtyřpísňová promo nahrávka v roce 81 vyrobená ve dvaceti exemplářích si o jednačtyřicet let později konečně našla cestu do drážek gramofonové desky, aby mi připravila jedno z příjemných překvapení roku dvaadvacátého.

Rozjezd obstarává (I’m In Love With My) TV a ukazuje odkud The Types čerpali své inspirace. S nestrojeným šarmem mladické autentičnosti odkazují na The Jam, Buzzcocks i Elvise Costella v jeho nejsvižnějších momentech. To vše s přímočarou energií punkového či, řekněme, new wave projevu a něčím specificky vlastním německým kapelám té doby. The Types tak dílem připomínají své úspěšnější berlínské současníky Tempo, ovšem s o něco výraznějším mod rockovým vyzněním a lehce středoevropským akcentem v angličtině. Úvodní píseň je svým sborovým refrénem I’m in love with my TV hitem na první dobrou. Nutno podotknout, že následující trojice v ničem nezaostává. Druhá The Cure, má naprosto odzbrojující nosný kytarový motiv, stavící na kráse v jednoduchosti, doplněný o špetku rockabilliového koření. Závěrečná Gloomy Monday pro změnu působí jako by se PVC rozhodli hrát mod rock a je naprosto skvělým vyvrcholením celého EP.

Čtyři písně, restaurované z přeživší kazety, neboť mastery pohltil neúprosný čas, zní i dnes velice vitálně a dokazují, že za prvé ten, kdo kapele zazdil ve své době smlouvy, byl vůl, a za druhé člověk bez vize. Dnes by jejich deska byla stejně obdivovaným a vyhledávaným sběratelským klenotem jako kupříkladu nahrávky švédských současníků a stylových souputníků The Moderns.

Rok vydání: 2022

Label: Time For Action Records

  1. (I’m In Love With My) TV
  2. The Cure
  3. Qiute Right
  4. Gloomy Monday

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button