LPRecenze

Nervous Shakes – Separate Beds? I Don’t Think So…

Raná nultá léta byla zatím v podstatě posledním vzedmutím z garáží vzešlého punkového rocknrollu a dnes, s odstupem víceméně dvou dekád, se ukazuje, že nejedna z tehdejších nahrávek má nezpochybnitelné kouzlo, schopné odolat hlodajícímu zubu času. Jednou z kapel té éry, kdy nezávislé hudbě ve virtuálním světě vládl Myspace (vzpomíná si na něj ještě někdo?), jsou belgičtí Nervous Shakes. Ti roku 2004 vydali svou doposud jedinou dlouhohrající nahrávku a ta se nyní, s odstupem jedné a tří čtvrtin dekády, poprvé dostala do vinylových drážek.

Samolepka na přebalu hlásá „..This classic punk band from Belgium in the same vein of Gun Club, Ramones, Les Dogs, The Stooges, NY Dolls or The Real Kids“ a dá se říci, že prvky všech ze zmíněných kapel tu lze vystopovat. Nervous Shakes s lehkostí surfují mezi potemnělým blues a přímočarým zpopovaným garage punkem či zpunkovaným power popem. Dělají to se šarmem a hlavně s abnormálním talentem pro chytlavé motivy. Dík pestré škále vlivů tu tak může po třetí Bad Like Me s nádechem odkazu The Gun Club přijít na řadu čistokrevný thundersovský rocknroll v podobě písně Number One, aniž by nahrávka ztratila cokoliv ze své celistvosti. Nervous Shakes si vyzobávali z klasických inspirací a bez násilí vlivy vstřebávali, aby vypustili do světa kolekci dvanácti skladeb, která nezačne nudit ani v jediném okamžiku.

Výsledek působí jako by své představy o rocknrollu v kapelu přetavili obsedantně nadšení čtenáři knihy Please, Kill Me a z každé kapitoly a jména tam zmíněného si vzali špetku jeho esence. To vše pak promixovali ve sklenici dobrého belgického piva a vyvrhli na světlo světa v podobě podmanivě odzbrojujících punkových hitíků. V těch zároveň pánové zúročují hráčské i autorské zkušenosti, třeba z působení v lokálně úspěšných Hawaï City Five.

Nervous Shakes se, krom toho, že před dávnou dobou vytvořili tuto desku, dle aktivity na bandcampu probudili k novému životu, tak se třeba dočkáme nové nahrávky.


Rok vydání : 2004 / 2021
Label: Take The City Records
1. Get The Fear
2. Hey Baby
3. Bad Like Me
4. Number One
5. Swedish Love
6. You Hypnotize Me
7. Brat
8. Be A Man
9. Cruishin‘
10. I Need You So Bad
11. Panzer Division
12. Can’t Stand You Anyway

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button