LPRecenze

RECENZE: Berlin Blackouts – The Double EP

Berlin Blackouts každou deskou zrají jako víno a jejich nejnovější 12palcový počin je kolekce písní, původně koncipovaná pro dvě EP, jejichž jednotícím tématem jsou oči. Zajímavá a vpravdě neokoukaná idea. Ta je i v tom, že koncepčně se de facto jedná o původně zamýšlené dva singly z posledního alba kapely, doplněné nakonec na jedné velké desce o devítku „b-stran“.

Deska startuje s Kubrick Eyes, pomyslná A strana singlu číslo jedna, pocházející z předešlého alba Berlin Blackouts a zde je ve zvukově lehce pozměněném kabátě. Vlastní kompozice zachycují Berlin Blackouts na vlně nastavené předchozí deskou Nastygram Sedition a jak jsem možná zmínil ve spojení s ní, tato tvář kapely mě baví výrazně více než na ranných deskách.

Singlem číslo dvě, obstarávajícím start strany druhé, je pak Dead Dogs Dancing In Your Eyes, původem ze stejného alba. Výběr přejatých písní je vpravdě zajímavý a pro dobu, kdy subkulturní trendy jsou zahaleny všeobjímající konfekcí, tak trochu neotřelý. To platí jak o Bette Davis Eyes, známé od Kim Carnes, tak o Hungry Eyes z mnou bytostně nenáviděného hollywoodského romantického paskvilu Dirty Dancing.

Stejně jako to lze říci o Doctor My Eyes od Jackson 5 a dílem i o Ragin Eyes z dílny Nicka Lowa, který ze všech těchto interpretů měl ovšem k punku nejblíže, třeba jako producent fenomenální první desky The Damned. Nutno podotknout, že přejaté písně dostaly specificky punkový převlečník a Berlin Blackouts se s touto výzvou popasovali až s nečekaným šarmem.

Mým osobním favoritem je ovšem Poke Your Eyes Out, což není nic jiného než přejmenovaná Lights Out od Angry Samoans. Píseň, kterou mám zažranou pod kůží od pubertálně hardcore punkových časů. Ta je v zásadě věrná originálu, ale není to v tomto případě ku škodě věci, zvláště pro totálního fanouška Angry Samoans mého ražení. Hned v závěsu za ní je původní skladba Eyes Of 84, ta je ale vlastně updatovanou a mnohem silnější verzí úvodní Kubrick Eyes.

V celku tu pak převzaté písně, proložené několika vlastními kompozicemi, vytváří pestrý koktejl z nejrůznějších písňových pohledů na téma očí.

Berlin Blackouts vyzráli a od svého vzniku, coby jednoho z pohrobků Radio Dead Ones, ušli zajímavou cestu, což opětovně dokazují i touto deskou.

Rok vydání: 2022

Label: Wanda Records

 1. Kubrick Eyes
 2. Hungry Eyes
 3. Bette Davis Eyes
 4. In The Eyes Of
 5. Eyes Of 84
 6. Dead Dogs Dancing In Your Eyes
 7. Ragin‘ Eyes
 8. Doctor My Eyes
 9. Eyes Yellow Like Piss
 10. Poke Your Eyes Out (Lights Out)
 11. Perros Muertos Bailando

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button