LPRecenze

RECENZE: The Bad Shapes – The Bad Shapes

The Bad Shapes jsou aktuální mužsko-ženská čtveřice, vzešlá ze svérázného genia loci berlínských ulic a zákoutí, kterého dosud nedokázala zmařit ani bezskrupulózní gentrifikace. V sestavě se sešli členové The Not Amused, Escalator Haters nebo Twitchblades. The Bad Shapes ve svých inspiracích ovšem o poznání více čerpají primárně v dívčím zpěvem poháněném punku počátku 80. let a v podstatě mi připravili příjemné překvapení.

Na pozadí jasně deklarovaných postojů se tu rozvíjí přímočarý punk ve středním tempu, při jehož poslechu na mysli vytanou vzpomínky na klasické nahrávky Action Pact, Expelled či dalších, s ženským zpěvem operujících, kapel, které najdete zastoupeny na kompilacích Punk and Disorderly, nesoucích v sobě odkaz britského punkového boomu počátku 80. let. To se ale pojí jak s odkazem DNW, tak s post-mileniálním kontinentálním pojetím klasického punku, jak ho může posluchač znát třeba od Nasty Rumours či právě od některých z kapel členů The Bad Shapes. Tu nejaktuálnější část vlivů nejmarkantněji prezentuje pojetí zvuku i jeho celková produkce. Jednotícím prvkem celé desky jsou pak přímočaré kytarové motivy spolu s hymnickými refrény. Když v předposlední písni s názvem Berlin Syndrom kapela spustí v němčině, je ona letmo nastíněná spojnice s DNW dokonána. Píseň jako by utekla svým vyzněním zpod autorského pera Nichts či Hans-a-plast.

The Bad Shapes na svém debutu servírují dvanáctku výrazných písní, mezi které si krom vlastních kompozic našel cestu i jeden, možná lehce překvapivý, cover song. Tím je I Gues I’m Not Cool Enough For You z dílny pozapomenutých devadesátkových garage punks The Problematics. Nicméně kořeny vlivů jsou v případě The Bad Shapes primárně v punkové pětiletce rozmezí let 1977 až 1982, tak jak už bylo nastíněno v předchozích řádcích.

The Bad Shapes vypustili do světa album, které mi způsobilo příjemné překvapení.

Rok vydání: 2022

Label: Wanda Records

 1. My Body
 2. Freakshow
 3. Blind
 4. Riot
 5. No No No
 6. Saving Lives
 7. The Final Call
 8. I Guess I’m Not Cool Enough For You
 9. Merry-Go-Round
 10. Enough
 11. Berlin Syndrom
 12. Bad Shapes

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button