LPRecenze

RECENZE: The Yobs – The Worst Of The Yobs

Abychom si hned v úvodu nalili čistého vína, celoživotně nemám rád vánoční písně, koledy a jejich rockové úpravy zvlášť. A tak jsem celá desetiletí přehlížel The Boys v jejich vánoční inkarnaci jako The Yobs.

To, čím mě ovšem dostávali, byly odzbrojující obaly singlů, opakovaně si pohrávající v recesistické rovině s estetikou Třetí říše. Popravdě, dát na obal singlu Run Rudolph Run obrázek Rudolfa Hesse, zvláště v kontextu, že znáte jeho story, je čirá genialita a navíc ukázka smyslu pro slušnou nadsázku. Zároveň ale The Boys / The Yobs byli vždy kapelou, která dokázala vykřesat z písňových motivů maximum. The Yobs své první vánoční album, po trojici singlů, vydali roku 1980, v době, kdy byli stále na kreativním vrcholu, mezi svou třetí a čtvrtou deskou.

O více než dvě dekády později vydali jeho druhého následovníka. Deska s titulem The Worst Of The Yobs ovšem kompiluje znovu nahrané starší skladby s částečně exkluzivním materiálem. Její původní LP verze vyšla u Knock Out Records a o dvě desetiletí později vychází její nová edice, tentokrát dík Matus Records. Vánoce 22, s válkou zuřící na východní periferii Evropy a turbulentní energetickou krizí, zjevně potřebují své vánoční punkové album.

Zazvoní vánoční zvony a rozjezd obstarává chytlavá Oy Santa, mísící vánoční téma s hymnickým street punkovým halekáním. Následuje Rub A Dum Dum, její původní verze vyšla na singlu roku 79 s dalším geniálně provokujícím obalem. Mezi vánočními standardy jsou tu ale naprosto odzbrojující pecky, jako třeba Xmas Guantanamera, což je naprosto skvělá ukázka punkového hitu se vším všudy.

The Yobs si s vánočními tématy pohrávají se sarkastickým úsměvem i ironií, více či méně se pošklebující vyhrocenému patosu konzumeristického pokrytectví, potaženého náboženským pozlátkem z plastiku, s tímto svátkem spojeného dle obecného konsensu. Je tu ale zároveň přítomen jakýsi všudypřítomný duch onoho svátku, materializovaný v opakovaném cinkání zvonků a rolniček. V hudebním koktejlu se tak mísí úsměšek i v každém z nás zažraná idyla klidu vánočního. Autorské skladby jsou bez debat povedené punkové záležitosti, plně v duchu klasické tvorby The Boys s étosem čerpajícím z hymnických rockových odrhovaček první půle 70. let. Pokud pomineme úmyslně stylově infantilní témata typu Tommy The Christmas Tree, posloucháme skvělou melodickou punkovou desku se vším všudy.

Nahrávka má zvukovou produkci adekvátní době vzniku, tj. přelomu milénia. Znovu nahrané skladby mají, ve srovnání s verzemi z Christmas alba z roku 1980, nesrovnatelně dominantnější a tvrdší kytary a také hrubší zpěv. Zvuk je o poznání dynamičtější, ale zároveň i méně magický.

Pokud patříte k těm, komu leze na nervy cukrkandlový kýč a co s občasným úsměškem reagují na všechna ta „snění o Vánocích bílých“, zároveň však chcete z jakéhokoliv důvodu přiřadit k svátkům zimního slunovratu trochu onoho, relativně konvenčního, „vánočnění“, tohle může být přesně tím pravým soundtrackem pro vás.

Rok vydání: 2022 / 2001

Label: Matus Records

  1. Oy Santa
  2. Rub A Dum Dům
  3. Ballad Of The Warrington
  4. Silver Bells
  5. Stille Nacht
  6. Tommy The Christmas Tree
  7. Xmas Guantanamera
  8. Who Had All The Christmas Cake
  9. Another Christmas
  10. Worm Song
  11. C-H-R-I-S-T-M-A-S / Gloria
  12. Run Run Rudolph
  13. There’s No Santa Claus
  14. 12 Days Of Christmas
  15. Auld Lang Syne

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button