LPRecenze

RECENZE: Pestigor – Baptized In Pus

První sedmipalec dánských démonků Pestigor mě v době vydání naprosto odzbrojil a byl pro mě jedním z překvapení roku. Nyní jsou Pestigor zpět s „velkoformátovou“ nahrávkou, vydanou pod hlavičkou německého vydavatelství Kink Records. Členové kapel jako Motorsav či Kold Front se tu pod záhrobnickými pseudonymy vrhli do vod, v nichž se v 80. letech začaly slévat temným bahnem zkalené bouřící bystřiny tehdy extrémního metalu a hardcore punku.

Na dvanáctipalci s grafikou, navazující na zmíněné první EP, čeká posluchače osmidílný křest v hnisu, jako zní název desky. Ten rozjíždí démonické intro, evokující zaprášené časy původního black metalu, aby se vše rozjelo do divokého podzemního metalu s punkovým šmrncem, kde se kříží vzpomínky na Venom, Discharge, Sodom, Hellbastard a i, dík ženskému jekotu, především na rané Sacrilege. Kterým ostatně kapela bez debat vzdává velkou poctu. Jako alternativní přirovnání mě opakovaně napadá tvorba pozdějších Potential Threat, přefiltrovaná skrze síto podzemního metalu. Druhá skladba Thungrim Destroyed je skvělou ukázkou hardcore z počátků časů, kdy se začal prolínat s tehdy vznikajícím thrash metalem. To vše je rámováno fůrou ech, ta někdy pomáhají dolít potřebnou smůlu do plamene pekelného, jindy, zvláště na zpěvu, jsou možná trochu ku škodě věci. Výsledek je ale nekompromisní smršť, v převážné většině postavená na stopáži pod dvě minuty. Právě to je možná zásadní odlišnost od pradávných nahrávek Sacrilege, kteří na stopážích svých písní nebyli ani zdaleka tak skoupí, spíše naopak. Osmička písní je tu naskládána do sotva patnácti minut.

Co vnímám jako patrně jedinou slabinu, je ono, již zmíněné, nadužívání echa na zpěvu. Což je ale bez pochyb tvůrčí záměr, za účelem umocnění démoničnosti vyznění. Navíc je to jen takový detail a nutno podotknout, že při poslechu přímo z desky není ani zdaleka tak markantní. Zde opět platí fakt, že letmý poslech z nejrůznějších virtuálních platforem může být zkreslující a zavádějící.

Tak jako předchozí EP mě Baptized In Pus dokázalo dostat a je pro mě jednou z nejposlouchanějších nových nahrávek v úvodu letošního roku.

Rok vydání: 2023

Label: Kink Records

  1. Mindless Decay
  2. Thungrim Destroyed
  3. Space Hulk
  4. The Sons Of Malice
  5. Screaming Hell
  6. The Hive
  7. Chronicles Of Blood
  8. Sarcophagus Of Endless Suffering

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button