EPRecenze

RECENZE: Pestigor – Nurgle’s Rot

I dnes mě čas od času dokáže nadchnout nějaká nová nahrávka, která se zjeví zdánlivě odnikud, a po dosednutí jehly do drážek ji opakovaně poslouchám znovu a znovu. Příkladem budiž limitované EP dánských Pestigor. Kapely, která se vyloupla z klidu covidových časů. Vydána na novém sublabelu Elektriske Plader s echt blackmetalovým názvem Satan’s piss. Ostatně estetika blackmetalu tu má pré. Katalogové číslo desky 666 a pseudonymy členů Skullcrusher, Bubonicus, Mercenady a Pest, myslím, v tomto ohledu hovoří samy za sebe.

Ač jsem v předchozím odstavci úspěšně šermoval termínem blackmetal, Pestigor od prvních tónů předvádějí naprosto odzbrojující sklepní mutaci podzemního thrash metalu s hardcore punkem, kterou jako by někdo vykopl škvírou v časoprostoru odněkud z roku 1985. Trojice skladeb se stopáží lehce nad dvě minuty tu vzdává poctu demům Sacrilege i Onslaught (v éře mezi demy a prvním albem) se špetkou Hellhammer v tom nejlepším slova smyslu. Zvuk, především rytmiky, je garážově špinavý, ale zároveň velice čitelný, tak aby dodával celku magii syrové energie. Křičený ženský zpěv chtě nechtě evokuje Tam na raných nahrávkách již zmíněných Sacrilege, k jejichž počáteční tvorbě mají zkrátka a dobře Pestigor patrně nejblíže. Metalová kytara vysekává jeden výrazný motiv za druhým, doprovázena přebuzenou basou a vše pohání rychlá hardcore punková rytmika. Tu a tam nad vším proletí jako kvílení meluzíny divoké kytarové sólo, aby přemostilo sloku a refrén a jede se dál ve stejně divokém tempu. V šesti a půl minutové metal punkové smršti dojde na jediné zvolnění, tím je úvod třetí Thrall.

Nurgle’s Rot se pro mě stalo jedním z největších překvapení posledních měsíců a nadneseně řečeno deskou posledního měsíce. Pestigor jsou kapelou, jejíž jméno si zapíši do paměti, a budu očekávat jejich další počiny. Pevně doufám, že nezůstane jen u jednoho singlu, přičemž zároveň neztratí svůj podzemní šarm a charisma metal punkových divousů.

Label: Satan’s Piss
Rok vydání: 2021
1. Nurgle’s Rot
2. Antlered Pestilence
3. Thrall (Fucked In The Brain By Insanity)

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button