EPRecenze

RECENZE: Leper – Ögat//The Eye

Leper reprezentují současnost Umea hardcore, což je slovní spojení, které bylo svého času specifickou poznávací známkou. V sestavě najdete členy U.X. Vileheads, E.T.A., Regulations, Amöba a pěkných pár dalších jmen. Chlápci, co už dávno vědí, jak bezchybně zahrát divoký hardcore punk, ale dosud mají svěží energii na rozdávání. Zpěvák zároveň nejnověji bere svět útokem v dalším projektu protřelých hardcore punks jménem Exil.

Pomalý rozjezd úvodní Suckling Pigs posluchače vnese do světa post-mileniální severošvédské mutace klasického amerického hardcore. V zásadě se tu pokračuje tam, kde skončili v úvodu zmínění U.X. Vileheads nebo E.T.A. se vším všudy. Rychlá tempa, odvázaný projev vztekle plivajícího zpěvu a kytarové motivy, čerpající ze škály osmdesátkových regionálních hardcore nahrávek, o kterých pamětníci či mladší hardcore staromilci, ponoření do archivů, mohli číst na stránkách Maximum Rocknrollu kolem roku 1983. To vše ovšem se zvukem éry digitálního věku. Žádný garážový sound zaznamenaný na 4-track kotoučák, ale dynamická nahrávka, jaké vznikají v posledních dvou dekádách. Zaslechnete tu vzdálené odkazy na Minor Threat, Jerry’s Kids či ranných Poison Idea, ovšem zbavené regionálních specifik i odlehčenosti amatérsky mladického punku první půle osmdesátých let.

Co je u této pětice skladeb lehčím nedostatkem, je absence výrazněji strhujících motivů, které by člověka chytly a už nepustily. Ty tu nahrazuje charakteristický tvrdý zvuk a divoká energie projevu. Ostatně ještě aktuálnější zpěvákův projekt Exil, zmíněný v úvodu, může fungovat jako perfektní přirovnání k tomu, s čím je posluchač konfrontován zde.

Rok vydání: 2021

Label: Kink Records

  1. Suckling Pigs
  2. Turn to Dust
  3. Discipline
  4. VD
  5. Filters

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button