LPRecenze

RECENZE: Vidro – Glöd

Stockholmští Vidro jsou zpět se svou druhou velkou deskou, ve čtyřletém mezidobí obě alba proložili ještě splitem s Brazilci Cankro. O vydání se opět postaralo německé vydavatelství Kink Records a do drážek je zde otisknuta jedenáctka písní.

Ve Vidro se sešel Staffan Fagerberg, který v osmdesátých letech hrál v Kurt I Kuvös nebo ve fenomenálních Huvudtvätt, s americkou expatkou Melody, mající za sebou hraní v Bad Nerve, a původem Brazilcem Lucasem. Vpravdě mezinárodní kouzlo, svým duchem však jasně ukotvené v rámcovém kontextu švédské punkové tradice i současnosti a stockholmském prostředí.

Když jsme se naposled se Staffanem viděli, což bylo pár měsíců před vydáním alba Glöd, pronesl o něm něco v duchu „nová deska bude mnohem víc post-punk“. Tento aspekt si uvědomuji hned v první písni Stockholm ekar, která svižné hardcore punkové tempo kombinuje s echy zastřeným kytarovým zvukem a zádušní atmosférou. Nicméně to vše bylo do určité míry přítomno již na předchozích nahrávkách, takže jde v podstatě jen o rozvíjení již v počátku vytýčeného konceptu. Staffanova rytmika předává nahrávce výrazný díl energie a všemu vévodí vzteklounsky ječící a skřípějící ženský zpěv. Tyto atributy ve své podstatě dominují celé nahrávce, která ale po stránce vlivů nabízí pestrou škálu punkových odkazů. Onen vztek v projevu zpěvu je tu ovšem enormně energickou dominantou a ve skladbách jako En Syster mer, Anti Allt, Dansa nebo Digital Karlek proměňuje jejich chytlavý potenciál ve zlounské plivance s étosem skřetů z podsvětí předkřesťanských příběhů.  K tomu je nutno přičíst velice specificky znějící kytarový zvuk kapely, který dává jejímu projevu výrazně osobitý punc. Je naprosto nekonfekční a poté, co si ho z pozice nepřipraveného posluchače zažijete, stává se jednou z důležitých deviz kouzla stockholmské čtveřice.

Vidro na Glöd potvrzují, že jsou výraznou kapelou, prezentující hardcore punk s velice osobitou tváří. Navíc patří k té hrstce současných kapel, vymykajících se konfekčním škatulkám, což je velké plus.

Rok vydání: 2022

Label: Kink Records KINK Records – Label, Fanzine & Mailorder für Punkrock (kink-records.de)

 1. Stockholm ekar
 2. En syster mer
 3. Anti allt
 4. Vita handen
 5. Kom natt kom dag
 6. Vagornas svall
 7. Dansa
 8. Vem bryr sig
 9. Nästan galen
 10. Digital Kärlek
 11. Dö för ingenting

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button