Recenze

RECENZE: CF98 – This Is Fine

To byla zase doba. Trvalo to nakonec několik měsíců, než jsem k tomu dostal. Ale jak se říká, lepší pozdě nežli později. Nové album polské punkrockové party CF98 s názvem This Is Fine vyšlo totiž už na začátku září. A já ho vlastně tak nějak vyhlížel. I tak jsem se k němu dokopal až poměrně nedávno. Tenhle počin si pod svá křídla vzalo Sbäm Records a je k dostání ve vinylové verzi, jako kompaktní disk a rovněž jako digitál. Obsahem je pak 14 pecek se stopáží kolem 33. minut.

Kdybych tuhle věc slyšel tak před 10, 12 lety, byl bych z toho úplně mimo a skákal dva metry vysoko. Melodický punkrock, který umí pořádně nakopnout a rozproudit krev v žilách. Punkrock, z něhož sálá svěžest a energie. Aktuálně musím říct, že mě This Is Fine prostě baví. Nejsem z něj totálně mimo, ani neskáču dva metry od země, ale ono to ve skrze není potřeba. Síla tohohle alba je totiž někde dost jinde. Což je nejspíš důvodem toho, proč jsem po jeho poslechu nahodil spokojený výraz.

Ale hezky popořadě. Ještě než vyšlo samotné album, byly na světe dvě ochutnávky, které na něj lákaly. Jednalo se o tracky Double Sunrise a Plot Twist a ty dávaly celkem jasně najevo, jakým směrem se bude celá deska ve výsledku ubírat. Musím říct, že na první dobrou mě ani jedna ze skladeb moc neoslovila. Ale stačilo pár poslechů a už jsem byl chycen a melodie bezděčně plnily moji hlavu, až se kusy obou pecek samy od sebe objevovaly v popředí mysli a nešlo se jich zbavit. Když se pak na svět dostal zbytek skladeb, nechal jsem to celé prostě být a neustále odkládal poslech, až jsem zjistil, že uběhlo už dost vody a mě v hlavě pořád dokola mohou znít pouze dvě věci. Nastal proto ten správný čas prohnat This Is Fine ušima.

Napadá mě tady v některých věcech jistá podobnost s nedávno zmiňovanou deskou Euro Trash od Venerea. Ani CF98 nepřináší zběsilou jízdu, kde každý track je hymnou nebo naprosto melodickou a zpěvnou záležitostí. Ale stejně jako v případě Euro Trash je i This Is Fine skvělou punkrockovou záležitostí, která zahřeje u srdce. Ani u CF98 to nebylo úplně na první poslech, ale jakmile se tahle deska rozjede, už je člověk naplno vtažen, podupává si nohou do rytmu a pohazuje hlavou. A stejně jako tomu bylo u nového alba Venerea, tak i tady je druhá půlka hodně nabitá.

Celý tenhle počin evokuje uvolněnou atmosféru podivně proflákaných odpolední a večerů, které pak skončí někde v klubu, kde všichni budou zpívat oblíbené songy a užívat si pohody a pospolitosti. Melodický punkrock, který tu a tam obrousí hrany pop-punku, ale dělá to tak dobře, že to celé jde jednoduše krásně dohromady. Místy až kalifornský vibe umí uvést do pohybu celé tělo a zanechat za sebou příjemný pocit. A není to ani beztvaré a ploché, jak občas punk, potažmo punk rock, dokáže být, stejně jako to není na sílu hnané vpřed, kam by se nacpala všechna politická témata a názory, aby byly vidět svaly a vztyčený prostředníček na všechny strany. Není to potřeba. This Is Fine voní radostí, jak už padlo, tak i svěžestí, a tak nějak plyne jako život. Protože i o tom to je. A přesně to mě na tom baví, ten dobře trefený střed.

Melodie si tady samy najdou cestu, samy jdou člověku naproti. Rozjetý, ale i jemný kytarový podkres, a k tomu podmanivý ženský vokál. Několik jasných pecek, které zůstanou v hlavě a pojedou pořád dokola, několik silných melodií a pár věcí na více poslechů, které si nakonec člověk stejně oblíbí. Výsledkem je parádně poskládaná deska, jež baví a má co nabídnout. Je zábavná, plná barev, ale nestojí bez názoru na místě. Takže je to zase vlastně o balancu, rovnováze a vyváženosti. This Is Fine nepřináší revoluci, není přehnaně zajímavá, nesnaží se být unikátní. Tahle polská čtveřice v podstatě „jen“ vzala to, co už všichni dobře známe, oblékla to do současného hávu a ukázala světu, jak vypadá punkrocková extraliga. V tom je největší přednost téhle desky. V tom, že si vlastně na nic nehraje, je svá a nebojí se to dát jasně najevo. Nakonec se tak stačí jenom odpoutat a nechat se tím celým vést. Užít si, kolik jen člověk může a chce.

Jo a dobrá zpráva na závěr je, že si CF98 budeme moct poslechnout a užít naživo v Praze. 12. 2. 2023 tahle rozjetá formace zavítá do Crossu. A takovou punkrockovou jízdu není rozhodně radno minout. Takže, do kalendáře si pojďme všichni označit 12. únor. A do té doby je ještě dost času si všechno pořádně naposlouchat.

Související

Back to top button