Reporty

Melodic punk pořád plní kluby! Rabies oslavili 10 let na scéně

Punk rock neumírá. Minimálně ne v brněnském Elevenu, kde má dneska tenhle subžánr menší státní svátek. Zasloužili se o to domácí Rabies, punkrocková parta, která letos slaví svůj desátý rok brnkání na kytary a mlácení do bicích. Oslavenci už se sjíždějí ze všech koutů Česka, dort a písničku Hodně štěstí ale nečekejte. Spíš pivo, propocený trička a prošoupaný podrážky.

Prvními gratulanty jsou Burning Steps, nebo alespoň jejich část. Z důvodů zdravotních se na pódiu objevuje jen torzo kapely a už tam na ně čekají stoličky a kytary – dnešek začíná akustickým setem. Namísto nálože z nového alba Pound Of Flesh tak nastupuje trochu jiná atmosféra. Burning Steps se ale statečně perou a akustický set seskládaný z vlastních songů a několika coverů je nakonec příjemným překvapením. Jasně, lidi vzduchem zrovna nelítají, ale kdy jste naposledy na punkrockovym koncertě seděli a bylo to v pohodě? Tady je k tomu ideální příležitost.

Pak si svůj mini orchestr chystají Královny alias Queens of Everything. Ti těží hlavně z perfektního zvuku, díky kterému se z jejich obsáhlého ansámblu nic neztrácí ani v akustické podobě. Frontman Krleesh navíc za mikrofonem poskakuje v kostýmu lemura – prý za trest za pozdní příchody na kapelní srazy. Z lemura se už ale nesvleče po zbytek večera a veškerou vinu tak snad vypotil. Královny už mají v klubu první dvorní tanečníky a i mně chtě nechtě cukají kolena.

Na pódium nastupují oslavenci, je čas na proslov a přípitek. Nebo spíš na pořádnou punkrockovou party pod taktovkou desetiletých Rabies, kteří pevně třímají otěže večera a míří do divokého víru páteční noci. Klub se dál plní, atmosféra zůstává přátelská, Rabies se z pódia vyloženě nechce, a kdyby mohli, hráli by pro svoje fanoušky a kamarády až do rána. Nakonec ale nástroje odkládají, ale přece Good times will be back…

Oficiální část oslavy se chýlí ke konci, párty nikoliv. Olej do ohně však ještě před tím, než se složí bicí a vypnou mikrofony, přilévají Krang. A s Krang není o skvělý koncert nikdy nouze. Pod pódiem je to chvílemi docela Mortal Kombat, zatímco seshora to dirigují punkrockové melodie prokládané spoustou vtipných promluv. Krang mají skvělou stage presence. Přirozenou, zábavnou, perfektně doplňující jejich muziku. Do toho stage diving, wall of death a rozjeté pogo.

Nevím, jak velká část lidí by si přála oslavu v podobném stylu. Rabies si ale snad ani nemohli přát víc. A tak ještě jednou přejeme vše nejlepší. A těšíme se, co přichystají na dvacáté výročí.

Koukněte na fotky od Marka Floriana:

Související

Back to top button