Cz/SkNovinky

Na LP vychází nahrávka z raného období Plexis s lakonickým názvem Live 1985

U PHR Records právě vyšla vinylová deska s ranými nahrávkami kapely Plexis. Album obsahuje záznamy dvou koncertů z roku 1985 – legendární akce na parníku Vltava a z festivalu ve Staré Lysé. Vše doplněno o množství dobových fotografií a vzpomínek účastníků.

Když si mladinký Petr Hošek ještě jako bedňák Abraxasu skládal na papír písmenka z názvů svých oblíbených kapel, aby z nich nakonec vytvořil slovo Plexis, tak asi nikdo netušil, o jaký fenomén později půjde.

Kapela, která následně vznikla, svůj název ještě doplnila o dovětek P.M., což neznamenalo nic jiného než Punk Music. To proto, aby nikdo nezůstal na pochybách, co vlastně tahle nová pražská kapela hraje. A nešlo jen o hudbu, členové kapely svůj punkový život opravdu prožívali, včetně spaní po kanálech a obrážení všech pražských hospod.

V roce 1985, kdy byli Plexis mladí a plní elánu, zorganizoval neúnavný Petr Růžička legendární akci na parníku Vltava. Vedle Už Jsme Doma a F.P.B. tu nemohli chybět právě Plexis. Kapela sypala jednu rychlou punkovou rytyku za druhou, vlastní skladby občas doplnila o covery často opatřené českými texty, a pogo bylo podle pamětníků opravdu divoké. Jako host v několika skladbách dokonce vystoupila herečka Jitka Asterová.

Jen o několik měsíců později se Plexis ukázali na další punkové přehlídce, tentokrát ve vesnici Stará Lysá. Plexis tu předvedl obměněný repertoár. Ještě sehranější kapela se jasně posunula o další kus dál a některé skladby tu tak mají až horor punkový nádech.

V náledující době pak přišlo pro Plexis několik personálních změn, rozpad i obnova kapely krátce před revolucí. Tato doba půlnočního rebela, desek na Monitoru nebo předskakování na koncertě Ramones už je ale jinou kapitolou.

Vůbec poprvé oficiálně vychází nahrávky z nejstaršího období Plexis. Album Live 1985 obsahuje záznamy z obou výše zmíněných koncertů, doplněné o vzpomínky pamětníků (o vzpomínky se podělil Alex Švamberk a Milan Jonšta) a množství dobový fotografií.

Album vychází pouze na vinylu u PHR Records na černé desce a v číslované limitované edici na bílém vinylu.

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button