Rozhovory

Kabinet MÚZ pomáhá stmelovat brněnskou scénu, říkají Rabies a zvou na křest

„Mlčet je asi to nejhorší, co jde dělat.“ A Rabies rozhodně potichu nejsou. Aktuálně mají venku novou desku, kterou v pátek 25. března pokřtí ve společnosti Criminal Colection a Special Bombs v brněnském Kabinetu MÚZ. Nejen o něm jsme prohodili pár slov v rozhovoru.

Držím právě v rukou vaše nové LP Something Tasty a kochám se skvělým kresleným obalem. Baví mě hlavně ty detaily, třeba otevřená kuchařka a v ní nápis „100 desek, které by měl slyšet každý“. Nemusí jich být stovka, ale řekněte mi na začátek pár zásadních nahrávek, které vás ovlivnily. 

Operation Ivy – Ebergy, Billy Talent – II., System of a Down – Hypnotyze, Linkin Park – Minutes to Midnight.

Kdo je autorem obalu? Co dalšího jsme od něj ještě mohli vidět?

Kin Noise z Trampa Studio. Ke spolupráci s ním jsme se dostali asi čtyři roky zpět, kdy jsme dělali plakát na japonské turné. Našli jsme ho skrze Behance, což je server s různejma potrfoliema garfiků atd. Kin je v kapele, má rád podobnou muziku a má tak nějak podobnej feeling jako my. Stal se takovým našim dvorním grafikem a právě mimo tour v Japonsku a Jižní Americe udělal i současnej cover desky Something Tasty. Jinak minulý rok třeba dělal i oficiální plakát na seriál Star Wars od Disney na Mandaloriena pro Argentinu.

Velkou inspirací a tématem ve vaší tvorbě jsou 90. léta. Jak na tu dobu vzpomínáte?

V kapele máme docela velký věkový rozdíly, ale pokud se o téhle době bavíme, tak se shodneme, že to byla doba právě přímo pro nás. Pro skatepunk, pro punkrock. Ta hudba se poslouchala mainstreamově, byla prostě všude. Čas od času si na cestě na koncert pustíme živák Warped Tour, Bizzare Festival a koukáme, jak to všechno tepalo. U nás v česku to samozřejmě bylo úplně o ničem jiným. Například švédské scéně bychom mohli závidět (Millencolin, No Fun At All), ta měla stejnej boom jako Kalifornie, tam ale byly třeba spuštěný různý dotační programy pro muzikanty, atd. Jinej svět! :)

Ve skladbě In the name of the 90s z nové desky se vyznáváte z lásky k NHL. Před pár dny sesadil Jaromíra Jágra na třetím místě v počtu gólů v historii NHL Alexandr Ovečkin, podporovatel Vladimira Putina. Netahejte politiku do sportu, bude řvát spousta lidí, Ovečkin se ale sám politicky angažoval, např. založením Putin Teamu. Jak jeho osobu vnímáte a patří teda politika do sportu?

Určitě patří, politika totiž ovlivňuje všechno. Měl by si to každej uvědomit. Jak ukrajinský profi tenista, co stojí na barikádě Kyjeva, tak i Ovečkin, kterej prostě nemá koule narovinu říct, co je pro něj důležitější, co si opravdu myslí. A jeho profilová fotka na sítích mluví za vše. Mlčet je asi to nejhorší, co jde dělat. Ve spoustě očí obrovsky klesl a absolutně zdiskreditoval svoje sportovní úspěchy. Btw. nikdo z nás neměl v klipu dres Washington Capitals… I u nás jsme měli jednoho obránce, který se po kariéře angažoval i v politice. Přezdívalo se mu guma… možná to bude podobný případ.

Nechtěla bych to zakřiknout, ale letos už to snad napotřetí konečně vyjde a zahrajete si na Punk Rock Holiday, slovinském festivalu s nabušeným line-upem v čele s Bad Religion nebo Descendents, navíc ležícím v krásné přírodě na okraji Triglavského národního parku. Těšíte se pořád stejně, nebo to za ty dva roky s covidem trošku opadlo?

No jasně, těšíme se vlastně už po druhé! A opakovaný nával euforie je vlastně skvělej – něco jako orgasmus. Sice hned všichni slibovali, že se line-up přesune bez sebemenších změn, ale posunout takovýhle kolos a to ještě o 2 roky v nezměněný podobě už bylo na pováženou. Už týden je ale venku potvrzující post s hotovým line-upem a Rabies samozřejmě nechybí! Zvláštností je, že se dnes (21. 3.) vyhodil ven koncert v pražském Futuru, kde 8. srpna předskakujeme Bouncing Souls a Willhelm Scream a den na to začínají Punk Rock Holiday a to i s účastí obou těchhle kapel. Takže takové dvoudenní turné s legendama!

Punk Rock Holiday hlásí vyprodáno už od ledna 2020. Zaregistrovala jsem, že tamní organizátoři nabízejí nějaký zvýhodněný předprodej pro fanoušky vystupujících kapel. Jak to přesně fungovalo?

No, v tomhle je festival dost speciální. Dostali jsme určitý počet lístků s tím, že si je můžeme prodat, za kolik chceme. Můžeme si nastavit vlastní podmínky, prodávat je třeba v balíčku s deskama, nebo nějakým merchandise. Je to určitej způsob, jak podpořit menší kapely. Samozřejmě Punk Rock Holiday má nastavený fix na vstupenky, které nám předali. Tzn. základ šel zpět jim a zbytek šel nám jako odměna za hraní. Myslíme, že to tak mají všechny kapely, co hrají na Beach Stage. Na hlavní stage jsou pak kapely, co hrajou za normální gáži. To už jsou ale opravdu špičky žánru. Tím, že je vyprodáno, objevujou se různí podvodníci, co nabízí ještě nějaký volný lístky. Festival doporučuje Ticket swap – na výměnu a prodej lístků.

Rabies se dali dohromady na Vysočině, teď ale sídlí v Brně, kde v pátek 25. 3. v Kabinetu MÚZ pokřtíte vaši novinku. Proč zrovna Kabinet a jaká jsou vaše další oblíbená místa, která bychom při návštěvě moravské metropole neměli minout?

Kabinet MÚZ je místo s velkou historií a je jedním z posledních míst, který si drží přehled v muzice. Není zaměřenej jedním směrem na určitej žánr a to pomáhá stmelovat brněnskou scénu a mísit různý komunity lidí. Měřítko klubu je přijatelný, klub prošel rekonstrukcí a dělají v něm super lidi. No a i když tam jdeš jen na kafe, odneseš si dvě igelitky vinylů. To je super! No a místa, který neminout? Určitě si dejte pivo v ruin pubu v Klubu na dráze, najíst se můžete v Pizza punku, a pokud budete vožralý hledat pořádnej pajzl, tak nezapomeňte, že existuje Tembo a Poslední leč.

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button