Rozhovory

Insanity Alert: Jsme prostě skupina party lidí, ať už na pódiu, nebo mimo něj

Tvrdý thrash, každodenní drhnutí skejtu o beton, spousta vypitých piv a vykouřených jointů. Insanity Alert vznikli v roce 2011 v Innsbrucku a velmi rychle se dostali na úroveň světových kapel. Od té doby přivádí do mosh pitu davy thrashových maniaků po celém světě a Česká republika je jejich pravidelnou zastávkou. Na otázky k rozhovoru odpovídal zpěvák Heavy Kevy.

Mezi největší hudební akce v České republice, kde jste vystupovali, patří festivaly Mighty Sounds, Brutal Assault a Obscene Extreme. Jaká je první vzpomínka, která se ti vybaví u každého ze zmíněných festivalů?

Všechny tři festivaly byly naprosto skvělé! Vzpomínám si, že na Mighty Sounds byla na pódiu rekvizita americké benzinové pumpy z 50. let a náš bývalý basák The Cheddar Shredder na ni vyskočil přímo během hraní. Na Brutal Assaultu jsem se při autogramiádě opil a zhulil takovým způsobem, že jsem se zamknul v kapelní dodávce a pak jsem tam omdlel. Kluci z kapely mě hledali celé hodiny. A co se týče Obscene Extreme, hned jako první se mi vybaví davy šílenců, kteří spolu paří jako o život, a to už před polednem. Sladké vzpomínky!

Setkal ses někdy během turné s podobným festivalem, kde by byli podobně šílení lidé jako na Obscene Extreme? 

Řekl bych, že nic netrumfne Obscene Extreme, dokonce ani vystoupení Sinéad O’Connor. (smích) Je to opravdu jedinečné místo, dělané s láskou a stoprocentní dávkou poctivosti.

Ještě k těm pařícím lidem. Kdy si byl ty sám v mosh pitu na nějaké kapele?

Před rokem u nás v Innsbrucku. Na Kreator!

Jako kapela hrajete thrash, který sám o sobě prošel jistým vývojem od jeho počátků v 80. letech až po současnost. Dokážeš si představit, kam se tento žánr bude vyvíjet v průběhu následujících desítek let?

Doufám, že to bude stejné jako teď, jen ještě tvrdší a rychlejší. Myslím, že každá kapela přináší něco nového, čím se tento žánr obohatí. Navíc, s tolika válkami a podobnými sračkami, které se ve světě dějí, musí thrash jenom vzkvétat.

V jednom rozhovoru jsi říkal, že když jsi v mládí začal objevovat undergroundovou hudbu, bylo to jako otevřít truhlu s pokladem. Zažíváš něco podobného i v současnosti s objevováním nových kapel?

Jasně! Jsem otevřený mnoha hudebním žánrům a každý týden nacházím nějaké nové kapely a skladby. Poslední dobou jsem se zbláznil do latinskoamerických rytmů Cumbia, to rozjede party!

K vaší hudbě patří jednoznačně skateboarding. Který trik na skejtu patří mezi tvé nejoblíbenější? Je naopak nějaký trik, který by ses ještě chtěl naučit?

Na skejtu dělám nejradši grindy. Těžký, pořádný grindy, kdy ocel treků brousí o beton. Moc rád bych se naučil frontside smith grind, akorát si myslím že bych si u toho nadělal do kalhot.

Krátce po vydání vašeho posledního klipu Shredator si bylo možné koupit limitovanou skejtovou desku Insanity Alert. Zkoušel jsi, jak se na tom jezdí?

Nezkoušel, protože jezdím výhradně na deskách, které tvarově vychází z 80. let, a tahle deska je spíše devadesátková. Ale i přesto zaujímá místo na stěně v mém malém skateboardovém muzeu.

A Shredator je singl nebo jedna z písní, která se objeví na vašem dalším albu?

Je to singl, který jsme napsali hlavně kvůli té skejtové desce. Tu poté vydali Koloss Skateboards z německého Münsteru. Jinak už v tuto chvíli píšeme nové songy na naše čtvrté album.

Vaše kapela každým dnem roste a zvou si vás na čím dál větší akce. Je něco, co tě na tomhle způsobu života překvapilo?

Hraní s Insanity Alert je mnohonásobně lepší, než s kteroukoliv kapelou předtím. Jasně, dostáváme slušné cesťáky, pohodlná místa na spaní, a zároveň je pokaždé k dispozici nějaké jídlo a hromada piv. Ale ta důležitá věc, která převyšuje všechny ostatní, je, že na našem koncertě pokaždé vidíme spoustu lidí, kteří rozjedou mosh, začnou házet řepama a udělají z toho večera pořádnou party! Je pro mě veliká čest, že si lidé chodí zapařit na tu naši divnou kapelu, že si poslechnou naše songy, napsané ve sklepě v Innsbrucku, a skvěle se s námi baví. To je ta věc, co mě pokaždé překvapí, a to i po více než deseti letech v kapele.

Jedna z největších akcí, na které jste měli možnost zahrát, byl francouzský festival Hellfest v roce 2019, který doprovází historka o vašem kytaristovi a jeho pádu z pódia dva dny před vystoupením. Jak k takové věci došlo?

To bylo o fous! Jsme prostě skupina party lidí, ať už na pódiu, nebo mimo něj. Stalo se to na jednom divokém koncertě v Německu po cestě na Hellfest. Byla to skvělá jízda, hodně piv a hromada přátel. Ten koncert byl tak divoký, že Dave spadl do díry vedle reproduktoru a poranil si ruku. Měli jsme ohromné štěstí, že se dal velmi rychle do pořádku a na tom Hellfestu jsme nakonec vystoupili. Je to hardcoreový sráč, který necítí bolest!

Nápad na váš cover Run to the Pit prý vzniknul během kouření marihuany za kostelem. Byl ještě nějaký víc bizarní moment, na základě kterého vzniknul váš song?

No, abych byl upřímný, tak všechny naše songy vznikají za podivných situací. Na základě dělání hloupých věcí, potkávání se s šílenými lidmi, děsivých jízd autem a propitých nocí. Pak mi některá z těchto situací přinese do hlavy nápad, který si zapíšu, a vždy, když mám čas, tak si k tomu sednu, aby vzniknul nový song.

Četl jsem, že rád hraješ hry na gameboyi. Vzpomeneš si na svoji první hru?

Miluju svého gameboye! První moje hra byl Tetris, kterou následoval Super Mario Land a po něm Skate Or Die: Bad ‚N Rad. Hraju je všechny dodnes.

Jaké rozhodnutí, které si ve svém životě udělal, bereš za zásadní, abys nedopadl jako chlap v songu Make Up Your Mind Or Die?

Mojí jedinou snahou je každý den se bavit a nestarat se o to, co si o mně ostatní myslí a co bych měl dělat v souladu se zásadami společnosti. Za svoje zásadní rozhodnutí beru moment, kdy jsem se rozhodl takto žít. A v ten moment jsem se stal šťastnějším, než kdy před tím.

V tuto chvíli máte za sebou evropské turné se španělskými thrashery Crisix. Jak u tebe probíhají přípravy na turné?

No, piju hodně vody, dívám se na spoustu podivných televizních pořadů, užívám si veganské jídlo a v neposlední řadě peru všechno moje spodní prádlo.

Váš doposud poslední koncert v České republice se uskutečnil v září 2021 v klubu Rock Café, kde ses po koncertě chlubil svými plážovými kraťasy. Kolik si jich bereš na turné?

Jenom jeden pár. Udržujou se hezky zatuchlý. (smích)

Je něco, co nesnášíte víc než longboardy, koloběžky a Davida Guettu?

Víc než tohle nesnáším fašisty, rasisty, nacisty, homofoby a všechny lidi, kteří diskriminují jiné kvůli něčím preferencím, víře, rase, náboženství anebo sexuální orientaci. Jedna láska / jeden mosh.

English version

The main festivals in the Czech Republic where you played are Obscene Extreme, Brutal Assault and Mighty Sounds. What is the first memory that comes to your mind from each of the mentioned festivals?

All three were absolutely amazing! At Mighty Sounds, our old bassplayer The Cheddar Shredder jumped for a very high vintage US Gaspump. At Brutal Assault I got so drunk and stoned at the Meet & Greet that I passed out in the van with the doors locked and the rest of the band couldn’t find me for hours. And from the first time at OEF I remember the hordes of freaks and maniacs moshing together at lunch time. Sweet memories!!!

At the first of the mentioned festivals you played last summer. Have you ever met a festival during a tour that would resemble this festival in terms like location in amphitheater and insanity of moshing people?

I think nothing compares to OEF, not even Sinead O’Connor :) A very, unique and special place. Made with love and 100% real.

As for those moshing people. Do you remember when you were last in mosh pit during concert of a some band?

Kreator when they played Innsbruck last year!

As a band you play Thrash metal music which evolved considerably since it’s beginning in 80’s to present. Can you imagine where this genre will evolve over the next decades?

I hope it stays the same and gets harder & faster. Every band brings something new I think. With so many wars and shitty things going on, thrash must really flourish.

In an interview with Extreminal metal magazine you said that when you started discovering underground bands it was like open a treasure chest. Are you experiencing something similar today with the discovery of new bands?

Yeah! I’m open open to many different genres, so I discover new bands, songs and performers every week. Recently I’m super into cumbia music, it gets the party going!

Your music is clearly associated with skateboarding. What is your favorite skate trick? Is there any trick you would like to learn?

My favorite thing to do on a skateboard is grinding. Fat, hard grinds, steel on concrete. I would love to learn a frontside smithgrind. But I think I will poop my pants.

After a release of your last music video Shredator was possible to buy the Insanity Alert deck at your eshop. Did you try to ride it?

I didn’t ride it, cause I only ride 80s shapes, and this one is more 90s. But it’s haning on my wall in my little skateboard museum.

Is Shredator single or one of songs from your next album?

Shredator is a song written for our own skateboard that was released by Koloss Skateboards from Münster, Germany. We’re writing songs for our 4th album as we speak.

As a band you grow up every day and you are invited to more big concerts. Does this lifestyle of touring look exactly like as you imagined it before or is there something that suprised you about it?

Playing with Insanity Alert is way better than any other band I had before. We get decent fees, we get warm & clean places to sleep and there’s always some food and lots of beers. But the most important difference is, there’s always people to mosh, bang their heads and party! It’s a huge honor to have people come out to see our weird little band, listen to songs that we wrote in the basements of Innsbruck and have a good time with us. That’s what suprises me every time, even after more than 10 years.

Before your playing at Hellfest in 2019 your guitarist injured his hand with a fall from the stage. How can such a thing happen?

That was a close call! We’re a bunch of party people, on and off the stage. It was a wild show in Germany on the way to Hellfest. We had a great time, with many beers and many friends. The show got wild, he fell into a hole next to the speaker and hurt himself. Super lucky that he healed up quick, and that he’s a hardcore mofo who doesn’t feel pain!

An idea for your cover Run to the Pit came during smoking behind the church. Was there any more bizzare moment that gave rise to your song?

All of them come to life during weird situations, to be honest. Lots of stupid things, crazy people, horrible drives, drunk nights. I write every idea down, and when I have the time I sit down to make it into a song.

I read that you like to play games on a gameboy. Do you remember the first game you played?

I love my Gameboy! The first game I played was Tetris, followed by Super Mario Land, followed by Skate Or Die: Bad n Rad. Still play all those till this day.

What is the key decision that you made in your life to not end as guy in song Make Up Your Mind Or Die?

I just try to have fun every day, not really caring about what other people think of me and what I should do according to society. Once I decided to live like this, I became happier than ever.

In a few days you’re going to next tour with Crisix. How are you prepare for the tour right now?

Well, I drink a lot of water, watch a lot of weird TV shows, enjoy my vegan food and wash all my underwear.

After your last concert in the Czech Republic which took place in the Rock Café club in Prague you boasted of your beach shorts. How many beach shorts do you take on your tour?

Only one pair, stay funky ;)

Is something you hate more than longboards, scooters and David Guetta?

Way more than those I hate fascists, racists, nazis, homophobes and all people that discriminate because of someone’s preferences, heritage, believes, race, religion or sexdrive. One love / one mosh.

Související

Back to top button