Magazín

Filmový tip: London Town – Punková doba zas a znova

Punková 70. léta prostě nikdy neomrzí. Anglií lomcuje krize, nezaměstnanost je stále větší, lidi a odpadky v ulicích, vládne železná lady a vzniká ta nejlepší muzika. Tak právě touhle atmosférou je film London Town nasáklý skrz na skrz. Snímek je nenáročný, hlubší pointu asi nenajdete, ale i tak hodně pobaví a navíc si procvičíte londýnskou angličtinu.

Příběh se točí kolem kluka jménem Shay, který to nemá zrovna lehké. Jeho mámu pobláznilo kouzlo Londýna, kam odjela tvořit hudbu a kde žije ve squattu s nejrůznějšími individui. Jeho přísného otce upoutá na nemocniční lůžko nehoda, a tak Shay zůstane na všechno sám, musí vydělávat a starat se o svou mladší sestru, i přestože jeho to táhne do Londýna. Naštěstí si ale najde svoji cestu. Poprvé se setká s hudbou The Clash a to mu, tak jako nám všem, změní život. Shay, na rozdíl od většiny z nás, ale měl to štěstí, že potkal samotného Joea Strummera, a právě v tu chvíli začíná být všechno zajímavější.

Filmu London Town rozhodně nechybí skvělý soundtrack. Snímek zachycuje především fenomén punku a jeho dopad na mladého člověka, s čímž se mnozí jistě ztotožní. Zároveň se ale nebojí taktně poukázat na tak trochu ironickou transformaci, kdy punk jako záležitost čistě dělnické třídy přešel do střední a vyšších tříd.

Asi největší lákadlem filmu jsou The Clash, jejichž ztvárnění rozhodně neurazí. Postavu Strummera ztvárnil Jonathan Rhys Meyers, který se na roli bedlivě připravoval, a jde to vidět. Joe byl proslulý svým energetickým výstupem na pódiu, svojí bláznivostí, štědrostí i moudrostí. Vše bylo velmi dobře zachyceno.

Na závěr jen zmíním takovou zajímavost. Meyers za svou hereckou kariéru hrál ale i jiné hudebníky, obdržel například zlatý glóbus za hlavní roli ve filmu Elvis. Dále stojí za zmínku snímek Velvet Goldmine, glamácká klasika, kde Meyers spolu s Ewanem McGregorem zahráli wannabe duo David Bowie & Iggy Pop.

[youtube id=“a07YrA8uatk“ width=“620″ height=“360″]

Kate

If you think I'm loser who likes music too much you are definitely right.

Související

Back to top button