Reporty

Baví nás akce s přesahem! Offenders a Chancers v plzeňské Buena Vistě

Ostřílené italsko-německé rude boys The Offenders a nesmrtelné česko-britské 2 tone ska klasiky The Chancers spojuje více elementů, než je pouze mezinárodní složení kapel nebo smysluplné texty a šikovné kombinování mnoha hudebních žánrů. Je to i názorový přesah, nadhled, skloubení vážných témat se smyslem pro jemný humor a v neposlední řadě schopnost poskládat setlist, jenž baví. Bylo jen otázkou času, kdy budeme mít možnost zažít koncert, kde bude potenciál obou skupin využitý naplno – dvě oblíbené party se objevily během jednoho společného večera v plzeňském Buena Vista Clubu.

Personální změny se nevyhnuly ani Chancers a s tím spojené rozhodování „co bude“ je vždy náročným procesem. Zpěvák Simon před časem opustil Českou republiku a vrátil se do Velké Británie. Poradit si bez tak výrazné osobnosti by byl oříšek, ovšem s kytaristou Marcem, který se dal do zpěvu, byl problém vyřešen, a živá vystoupení neztrácejí na originalitě a energii ani při žánrové bombě Rude Boy Soul nebo coverové verzi slavných Police And Thieves. Z nových skladeb a zpracování zazněla výhrůžná a varující Damnation Alley a cover fláku proti rasismu Fight Dem Back, původně od Lintona Kwesi Johnsona. Do 2 Tone a ska koktejlu byly přimíchány klasiky East Of Kingston, Hooligan In Love či Rudeboy Paradise. Celý set uzavírala zuřivá energie v podobě Recombine a Drug Wars. Živelná show bez přetvářky, chytlavé melodie, umně napsané songy a zkušení hudebníci jako parta lidí, co to mají v hlavě srovnané – sympatická kombinace zaručeně funguje.

Offenders oproti bohatému nástrojovému obsazení Chancers vždy spoléhali spíše na minimalismus – bicí, basa, dvě kytary a zpěvy – což ale v jejich případě nikdy nebylo ke škodě. Během jejich aktuálního turné bylo možno zakoupit nové album Heart of Glass na pěkném modrém vinylu. Nejsme tady dnes kvůli recenzi alba, ovšem nutno podotknout, že i přes spoustu líbivých a odsýpajících skladeb chybí výrazný tahoun desky nebo nakažlivý hit. „Jestli nezahrají Oi Skins, odcházím!“ pravil jeden z přátel. Oi Skins nezazněli, a přesto jsme zůstali od začátku až do konce. Roztančení setem Chancers jsme na parketu pokračovali v křepčení za zvuků zaručených pecek jako Hooligan Reggae, Rudeboys In A Dancefloor nebo Action Reaction, z nové desky představil suverénně hrající a sebejistý ansámbl titulní track Wie Geht’s?, a ani ve chvíli, kdy koncert vrcholil, neztratili Offenders nic z lehkosti a dokázali své poselství předat s odzbrojující jednoduchostí a přímočarostí, žádné proslovy či prostoje mezi skladbami, a přitom byl návštěvník koncertu nenásilně naladěn na pozitivní vlnu.

Foto: Honza Nedoma

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button