Kids and Heroes
Bratislavské Dievčatá: ‚Fuck the Police‘ nás už fakt nezaujíma
Palo Zavodský 07/01/2019 Rozhovory

Bratislavské Dievčatá. Kapela, v ktorej sa stretli hudobníci, ktorých môžu ľudia poznať z kapiel ako Lord Alex, Heretix alebo Zóna A. Majú na svojom konte už jeden album, ktorý sa nesie v duchu v klasického punku. O tom, čo ich dalo dokopy, čo ich inšpiruje po toľkých rokoch na scéne, aj ich názore na súčasné dianie nám viac povedala celá kapela.

 

V pesničke „Oni“ spievate, že od roku 89 sa na Slovensku moc toho nezmenilo. V čom je podľa vás problém?

Lump: Tak zoberme si napr. bývalého premiéra R. Fica. Bol členom SZM (Socialistický svaz mládeže) a teraz je zrazu demokrat. Čo môžete čakať od bývalého komunistu? Podľa mňa on je stále komunista, len sa hrá na demokrata. Veľa politikov v parlamente je takých, čo len pochopili, že aha šup komunizmus skončil, tak teraz prezlečieme kabát a budeme sa hrať na demokratov.

Čo by sa podľa vás malo zmeniť, aby to tu už nebolo?

Roman: Ťažká otázka. Ako slovenská mentalita je taká, že sme často leniví niečo zmeniť, majú svoje pohodlie a to im stačí. Ako sa hovorí, že „keď medzi kapre hodíš štuku“, ale na Slovensku to funguje tak, že „tá štuka sa stane kaprom“. Ako podľa mňa sa moc nezmenilo, len sa „otvorili hranice“, ale komunisti tu ostali.

Na Slovensku sa rozmáha podpora fašizmu, komunizmu. V čom je podľa vás problém, že tieto dve skupiny sa opäť vracajú?

Lump: Veľa mladých, ktorí volia Kotlebu, si myslí, že oni budú mať všetko, len on za nich spraví špinavú robotu, že sa budú mať dobre, budú si kupovať na západe veci, ale budú podporovať Rusko. Oni nechápu, že to mať nebudú, tak ako sme to nemali my, keď tu bol komunizmus, alebo pred nami fašizmus, tak sa zavrú hranice a budeme tu zavretí a nebude to tak, ako si predstavujú. Oni si myslia, že budú chodiť do Anglicka študovať, ale pritom budú vykrikovať, že Putin je dobrý, komunizmus je skvelý, alebo že fašizmus je skvelý, že Tiso bol najlepší človek a iné bludy. Ale pritom nevedia, že je to zlo. Oni to nezažili.

Roman: Ja osobne si myslím, že tu sa dlho nič nezmení, ľudia si nevedia vstúpiť sami do seba, ale radšej obviňujú druhých. Často je to extrém buď do červena, extrémne doľava alebo extrémne doprava. Ľudia často hladujú vodcu, modlu, ktorý im bude hovoriť, čo majú robiť. 

Lump, ty si hrával v Zóne A, odkiaľ si odišiel. Čo bol kameň úrazu?

Lump: Ako ja som chcel skončiť už skôr, ale bolo to ťažké. Vo svojej podstate ja Koňýka poznám úplne od detstva, takže som ho nemohol len tak poslať „do riti“. Už to ale začínalo byt horšie a horšie, už sme sa ani nerozprávali, už sme tam chodili jak do roboty. Ako keď som počúval tie jeho názory, tak som si povedal, že toto fakt nie, koniec.

Spojenie starých punkáčov z Lorda Alexa, Heretix atd. Čo vás dalo dokopy, aby ste založili kapelu Bratislavské Dievčatá?

Mikko: Rozpad bývalých kapiel. Roman a Lump ma raz zavolali tak nezávisle zahrať, začali sme z toho niečo tvoriť. Potom sme sa každý vydali vlastnou cestou, ja v kapele Heretix a chalani svoje projekty. A teraz som to chcel Lumpovi oplatiť, že iba tak vyskúšať niečo a zrazu bola prvá skúška. Povedali sme si čo budeme hrať, Roman mal nejaké nápady a v tom, že čo takto spraviť kapelu.

Lump: Kamarátstvo. My sme sa kedysi dohodli, že raz budeme spolu hrať. Ja hneď, ako som odišiel zo Zony A, som zavolal Romanovi a dohodli sme sa.

Roman: Ako my sme túto kapelu mali už strašne veľa rokov v našich hlavách. Vždy keď sme sa stretli, tak sme sa bavili, že raz budeme spolu hrať v kapele.

Prečo práve Bratislavské dievčatá?

Lump: Vymýšľali sme názov, no bez Romana, keďže bol chorý. Vymýšľali sme, čo sa dalo do tretej rána a stále nič, a v tom Roman nám napísal, že čo takto Bratislavské Dievčatá? A bolo to. Ako veľa ľudí si myslí, že sme to ukradli zo Zóny A zo skladby Bratislavské dievčatá, ale pritom pravda je taká, že tú skladbu som zložil ja ešte v roku 1986 ešte pre kapelu Krach. Potom sme ju hrávali s Lordom Alexom a Zóna A ju hrala len preto, že som tam bol.

Roman: Ako ono to má také dve paralely. Veľa ľudí keď to počuje, tak očakáva nejakú girl kapelu a nie starých punkáčov. A druhá paralela je, že keď Lump odišiel zo Zony, aj Mikko tam hrával, a pesnička síce v zóne bola, ale Lump ju vytvoril ešte predtým. Čiže aby bolo jasno, nekradneme žiadnu Zónu A.

Kde beriete inšpiráciu po toľkých rokoch?

Roman: Veci okolo nás. Snažíme sa reagovať aj na modernejšie témy, ktoré sú ale v konečnom dôsledku stále v histórii opakujú. Nenávisť, medziludské vzťahy atd. Komentujeme už trocha iné veci ako kedysi, keďže čas plynie ďalej, človek dospieva.

Lump: Ja by som to povedal asi nasledovne, „Fuck the Police“ nás už fakt nezaujíma…

Čo pre vás znamená punk?

Roman: Pre mňa je to osobná sloboda, vyjadrenie svojho názoru, postoja, oblečenia, prípadne vyjadrenie, že na niečo nemáš názor.

Lump: Túto otázku moc nemám rád. Povedzme si, čo je punk? Punk je hudba, punk je móda (mala to byť antimóda, ale stala sa z toho móda). Často ľudia vravia, že punk je nejaké hnutie, a pritom punk je proti nejakému hnutiu, človek má byť sám sebou. Punk je o tom povedať to, čo si myslíš, punk je sloboda. Ja by som to povedal tak, niekto môže vyzerať ako najväčší punkáč a pritom to môže byť hlupák, a niekto vyzerá úplne normálne a je väčší punkáč ako on. Nehovorím, že punk zomrel, ale punk v tejto dobe je iný ako napr. v 77. Teraz môžeme vidieť ľudí s čírami na hlavách, dievčatá v tričkách Ramones, a pritom ani nevedia, kto Ramones bol a čo je to punk. Pre mňa je punk osobná sloboda a hudba.

Ako ste sa vôbec dostali k punku?

Roman: Ja keď som mal 12, dal som si prvé číro a mama keď to zbadala, reagovala nasledovne: To bude prúser. Ale k punku som sa dostal klasicky cez kamošov.

Lump: Ja cez brata. Keď som bol malý 12 ročný chalan, som počúval Olympic, potom Police a potom som sa dostal ku skupinám ako Dead Kennedys, Sex Pistols atď. Bolo to niečo iné ako to, čo hrali v rádiu, ale nebolo to také ako prvý punkáči, že to niekde sami počuli. Väčšinou sme to počuli od niekoho, alebo ako tip.

Mikko: Ja tiež cez brata, raz doniesol domov nejaké nahrávky ako 999. Bolo to úplne niečo iné ako hudba v rádiu. Už vtedy som mal také provizórne bicie, tak som tak skúšal. Potom prišli ďalšie kapely a už to išlo. Potom na škole prišlo vymieňanie plagátov atď.

Vaše plány do budúcnosti?

Mikko: Nahrať druhý album a dožiť sa toho.

Roman: Máme už niečo spracované, tak by sme to chceli dať von.

Lump: Ako ja moc nad budúcnosťou nerozmýšľam, žijeme tu a teraz, hráme a to je všetko.

O autorovi

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Comments are closed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com