LPRecenze

RECENZE: Groovie Ghoulies – Born In The Basement

Groovie Ghoulies patřili ke kapelám, které se vylouply v druhé půli osmdesátých let, kdy vdechují nový život americkému punku, zatímco ve středním proudu pomalu propuká grungeová horečka.

Svůj melodický punk, čerpající z v té době již obstarožních vlivů, propojovali s televizně dětsky horrorovou tématikou a estetikou. Ostatně sám název je parafrází na sedmdesátkový kreslený seriál Groovie Goolies, ve kterém dětští diváci v úvodu sedmdesátých let mohli potkat snad všechna monstra z brakového hollywoodského hororového panoptika. Zároveň i s nezpochybnitelnou retro estetikou jsou Groovie Ghoulies, tak jak se prezentují na svých albech, v mnoha ohledech esencí punku devadesátých let. Ostatně záhy se usídlili pod křídly Lookout Records, vydavatelství s étosem té dekády naprosto srostlým v jeden organismus.

Groovie Ghoulies ve svém pojetí punku na albu Born In The Basement čerpají z bubblegumového popu šedesátých let, stejně tak jako o jedno a půl desetiletí před nimi Ramones. Oproti nim jsou ale krotcí, neškodní a neprovokující. Nadneseně řečeno, jsou takovými Ramones politicky korektní atmosféry amerického punku devadesátých let. S plusy i mínusy s tím spojenými.  Ano, jsou tu lebky a příšerky, ale jsou to lebky z dětských kartoonů, nikoliv z uniforem ušitých Hugo Bossem, či bund delikventských motorkářů. Především jsou tu ovšem chytlavé písničky, a to nejen ty převzaté, ale i autorské. Ty se skvěle pojí s lehce špinavou garage rockovou produkcí zvuku, která kapelu posouvala do jiného spektra hudebního světa. Zvláště pokud je položíme hned vedle všech těch přeprodukovaných záležitostí, zoufale se snažících v téže době svézt na komerčním sukcesu Green Day. Groovie Ghoulies zní stále mnohem více jako Misfits v roce 78, což je posouvá blíže garage punkovým kapelám ve stejné dokádě, srocujících se kolem Rip Off Records nebo Estrus Records. 

Okouzlení pop music i šedesátými lety umocňuje i výběr převzatých písní, mezi nimiž tu najdete mimo jiné 13th Floor Elevator i Boba Dylana.

Born In The Basement je deska, fungující skvěle k navození pozitivní nálady i jako zvuková kulisa k rozjetým mejdanům. Ostatně přesně tak jako desky, u kterých se Groovie Ghoulies nepokrytě a s respektem inspirovali. I proto je fajn, že je opět po dlouhých letech k mání na gramofonové desce.

Rok vydání: 2023 / 1994

Label: Pirates Press Records

 1. Blood Intro
 2. Hello Hello
 3. Levitation
 4. My Car
 5. The Beast With Five Hands
 6. Message To Pretty
 7. Pumpkinhead
 8. Back To The Garage
 9. I Wanna Have Fun
 10. Born In The Basement
 11. Walk Out In The Rain
 12. Hell Time
 13. I Ain’t Talkin‘ To You
 14. Hypergenerate
 15. Think Of Me

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button