MCRecenze

Lidské Zdroje – Live Demonstration Tape

Když mi Paaya, bývalý kytarista Festa Desperato, který již před lety přesídlil do Vídně, před časem napsal, zda nechci zrecenzovat kazetu jeho nové kapely, byla to pro mě menší neznámá. Kazeta dorazila a poté, co jsem ji nechal uležet, skončila v přehrávači, aby mi připravila jedno z nejpříjemnějších překvapení poslední doby. Lidské zdroje, ač doma ve Vídni, ze dvou třetin pochází z moravské metropole a chtě nechtě tak obnovují dávno zpřetrhané regionální vazby.

Lidské Zdroje hrají přirozeně syrový garážový punk odkazující ke všem těm amatérským kapelám, co v sedmdesátých či osmdesátých letech vydaly na přelomu základky a střední jeden singl a zmizely v propadlišti dějin, aby se jejich desky o pár dekád později vyvažovaly zlatem, mezi obstarožními record collectory. Přímočaré motivy, fakansky rozeřvaný zpěv, který ale zároveň dokáže vyseknout chytlavý popěvek a svižná rytmika, vše, co od klasického punku můžete chtít tu je v míře dostatečné. Zkušebnový zvuk a v mixu zanechané odpočítávání ještě umocňují přirozenou živelnost nahrávky. Angličtina je základním využívaným jazykem, což skvěle zpestřuje v němčině zpívaná pátá Ich Erwarte Nix Mehr, zároveň i jedna z nejlepších skladeb nahrávky.

Třináctku skladeb uzavírají hned tři převzatiny – od Testrors, Undertones a Smrti Mladého Sebevraha, které celkem výstižně rámují inspirace Lidských Zdrojů. Desítka vlastních kompozic má své trochu slabší momenty, ty spočívají v některých méně výrazných kompozicích (ty ale mohou na druhou stranu dobře fungovat v živém provedení), což je přirozeně dáno čerstvostí celého projektu, který je zatím ve stádiu zrání. Na druhou stranu jsou tu naprosto skvělé věci jako druhá Brand New Start, již zmíněná Ich Erwarte Nix Mehr, Frustrating Times, Call It Fantasy nebo Ten-Meter Fence. Navíc provedení skladby Together od Testors je parádní a patrně naprosto přesně rezonuje nespoutaný divoký rocknrollový naturel Lidských zdrojů. Totéž ovšem platí i pro závěrečnou Kdo Jsi od Smrt Mladého Sebevraha.
Těším se na to, že tahle kapela někdy vydá desku a uvidím ji živě.

Info

Label: https://lidskezdroje.bandcamp.com/releases
Rok vydání: 2019

Tracklist

1. Go Away
2. Brand New Start
3. Frustrating Times
4. Shit Matters
5. Ich Erwarte Nix Mehr
6. Tell Me What You Got
7. Call It Fantasy
8. No Borders, No Oceans
9. Ten-Meter Fence
10. Berlin Survival
11. Together
12. Teenage Kicks
13. Kdo Jsi

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button