LPRecenze

DeeCracks – Serious Issues

DeeCracks za sebou mají již více než patnáctitiletou karieru, přesněji, včetně působení pod původním názvem, bezmála dvacetiletou, což je vlastně úctyhodný časový úsek. Z výrostků, pózujících na ranných počinech, se stali chlápci s kouty v nejlepších letech.

Instrumentální rozjezd alba je naprosto skvělou surfrockovou skladbou, evokující kalifornské žhavé slunce, přenesené do krajiny, které vévodí pozadí malebných alpských štítů na vzdáleném obzoru. Následující The Samurai Chalenge nastavuje v podstatě mustr toho, co od zbytku desky čekat. Střednětempový punk s výrazným akcentem na melodii, kde oproti starším nahrávkám ubylo odkazů na charakteristickou ramonesovskou melodiku, ale přibylo melancholičtějších podtónů, což je celkem osvěžujícím elementem.

DeeCracks v mnoha ohledech zní jako reinkarnace esenciálního soundu katalogu Lookout! Records z půle devadesátých let. Pojetí kytarové hry vyloženě čerpá ze zámořského pojetí melodického punku, celek je ale doplněn svěží dávkou pocitové nazlobenosti, kterou umocňuje obhrouble ochraptělý hlas zpěváka. To se efektně pojí s citem pro melodické popěvky, natrénované již na předchozích deskách. Výsledek je, nadneseně řečeno, něco jako srážka Hot Water Music s Ramones.

Samozřejmě celkový sound je bez jakéhokoliv náznaku regionálního akcentu. DeeCracks reprezentují moderní globalizovaný punk, což je, souzeno s odstupem, možná mínusem, ale ruku na srdce – jako mladý pankáči jsme téměř všichni chtěli znít jako ty americké, britské nebo skandinávské kapely, co jsme poslouchali, a krajová punková specifika nám byla, v lepším případě, u zadků, v tom horším, přítěží. 😊

Stejně tak si kladu otázku, zda by desce víc neslušelo okleštit počet skladeb tak na deset až dvanáct a zbytek nechat třeba na EP, skončila by tak v tom nejlepším. Jsou tu ale, v míře překvapivě velké, zastoupeny skladby, které mi svou přímočarou melodikou a energií vyloženě padnou do noty. Krom skvělého úvodu, sumarizovaného v prvních čtyřech kompozicích, jen namátkou zmíním Kill Or Cure nebo Not Today, ale výčet by mohl pokračovat.

Serious issues je nakonec jednou z těch desek, ke kterým jsem přistupoval bez větších očekávání a skončil jsem velice příjemně překvapen.

Label: Pirates Press Records
Rok vydání: 2021
1. Desert Storm Surf
2. The Samurai CHallenge
3. Get Out Of My Head
4. A Reason
5. We Can’t Help It
6. The Window
7. Don’t Throw It Away
8. Kill Or Cure
9. The Ambien Shake
10. Not Today
11. Wait On
12. Lost In The Middle
13. Inside Of You
14. A Night Like This
15. Another Day
16. Don’t Turn Your Head Off

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button