LPRecenze

Armagedom – Dez Mil Anos De Terror

V duchu si snažím vybavit, kdy jsem se asi tak poprvé setkal s brazilskou kapelou Armagedom. Mohlo to být někdy v roce 1987 či 1988, když jsem nějakou záhadnou cestou dostal LP Silencio Funebre, které mělo onen klasicky temný brazilský hardcore sound, avšak popravdě v mém světě vždy zůstalo hluboko ve stínu svých krajanů Ratos De Porao, Olho Seco či Colera. Od těch časů uběhlo bratru čtvrt století a tehdy by mě ani náhodou nenapadlo, že v roce 2013 budu konfrontován s jejich novou deskou.

Je fakt, že Armagedom jsou zpět už nějaký ten pátek, ale osobně jsem jejich poslední nahrávky míjel po té, co jsem byl totálně rozčarován jejich comebackovým materiálem na split Lp s Forca Macabra. To je ovšem už cirka desetiletí zpět a nyní v tichosti a bez většího humbuku je tu nové album, vydané na Insane Society Records. Nebyl jsem si jist, co čekat a ani nedávný koncert na Enemy Of The Sun mě nepřesvědčil o tom, že bych měl změnit svůj přístup. Ovšem deska Dez Mil Anos De Torror je jiná káva. Na čtrnácti písních včetně jednoho coveru Discharge tu kapela demonstruje klasický příklad brazilského hardcore model 1985.  Hardcore, který je plný temné atmosféry a jenž si bere stejnou porci inspirace z Discharge jako od Venom. Jednoduché metalové rify jsou roubovány na neméně jednoduchou strukturu rychlých skladeb a tyto aspekty spolu se záhrobně bubákovským a naechovaným zpěvem splývají v kompaktní a navýsost efektní celek. První tři songy na desce mi připravily vážně příjemné překvapení a ani zbytek nikterak nezaostává, jen už nepůsobí tak překvapivě. Samozřejmě, že písně jsou ušity podle stejného mustru, ale nejsou zbytečně dlouhé a dík tomu nesklouzne album do kolovrátkového stereotypu. Asi bych se na této desce obešel bez zmíněného coveru písně Doomsday z dílny Discharge, ale to vlastně není nic proti ničemu.

Deska, která mi připravila příjemné překvapení, potvrzující vysoký standard posledních titulů od Insane Society. Asi je čas se poohlédnout i po dalších z novějších nahrávek těchto brazilských veteránů.

Info

Label: insanesociety.net

Rok vydání: 2013

Tracklist

 1. Dez Mil ANos De Terror
 2. Born To Die
 3. Chamas Da Revolucao
 4. Esperando Socorro
 5. Esquizofrenico
 6. Sua Ruina
 7. Doomsday
 8. Mortes Que Virao
 9. Pedophiles
 10. Devastacao Total
 11. Abra Seus Olhos
 12. Poison Of Death
 13. Ajuda Para Morrer
 14. Mesageiros Do Final

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button