LPRecenze

Downwinder – Downwinder

Kapely, zaškatulkované jako crust či stenchcore z řeckého poloostrova, si pro sebe získaly v poslední dekádě zaslouženou pozornost, jak intenzivní energií, tak i specifickým vyzněním. Jedním z aktuálních příkladů právě vyřčeného jsou Downwinder z Volosu, odkojení egejským mořem. Těm vyšlo první eponymní album v letošním roce a na jeho vydání se krom dalších podílelo místní vydavatelství Insane Society Records, což je pro takto žánrově orientovanou nahrávku ostatně ta správná adresa.

Downwinder v osmi písních mixují moderní atributy metalem prostoupených crust punkových nahrávek. Přesně v duchu toho, jak byla daná škatulka předefinována během posledních dvou dekád. Hrdelní smrťácko-metalové supění zlounského zpěváka doprovází kytary, čerpající z death metalu, osmdesátkového thrashe i zmetalovaného hardcore, poháněné svižně tepající rytmikou. To občas kapela přikoření špetkou melodie, za účelem umocnění temného vyznění celku. Kytarový zvuk, a ostatně i mnohé postupy v motivech samotných, mi na mysl přinesly přirovnání k švédským Misantropic, ostatně také ustájeným u Insane Society.

Takže se nabízí říct, že Downwinder ve své podstatě znějí jako Misantropic, ovšem se zlověstně zgrindovaným mužským hrdelních chropotem. Především úvodní skladba, která se po melodickém intru rozjede ve svižně tepající záhrobní metal punk, je v rámci stylu skvělá, temná, intenzivní a epicky apokalyptická ve svém efektním vyznění. Plus minus v nastaveném konceptu kapela posléze kráčí celou nahrávkou. Pozorný posluchač tu najde odkazy na různé pradávné věrozvěsty crustu, ale Downwinder primárně odkazují až k „nové vlně“ žánru, etablované až po roce 2000.

V souvislosti s tím musím říci, že, především po kytarové stránce, mě deska vážně baví. Mám slabost pro takto pojatý styl hry, čerpající v zásadě odněkud z prapočátků death metalu, který sám o sobě vznikl jen a pouze díky vlivu hardcore punku. V souvislosti s tím si kladu otázku, proč se okolo Downwinder nešíří o poznání větší rozruch. Nebo se možná šíří, ale v oblastech, o kterých nemám zdání. Ať již je to tak či onak, zaslouží si to.


Rok vydání: 2021
Label: Insane Society Records
1. Infertile Seeds
2. Balance Of Terror
3. Towards The End
4. Fission Bomb
5. Cachectic Existence
6. Divide And Conquer
7. Χολή Να Ξερνάς
8. Barren Wasteland

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button