LPRecenze

Krigshot – Maktmissbrukare

V kontextu druhé půle devadesátých let zapůsobili Krigshot jako blesk z čistého nebe. Kapela s členy v té době populárních grindcore běsničů Nasum nebo hardcore punkových No Security vypustila do světa smršť super divokých hardcore punk kompozic, které byly ale zároveň na hony vzdáleny všem těm power violence a grindcore záležitostem v dané době populárních. Žádné blastbeaty ani nesrozumitelné mručení, ale krystalický hardcore ve své ryzí podobě. Nikoliv nadarmo jsme je obratem všichni přirovnávali ke klasikům Mob 47. První album Maktmissbrukare se nyní dočkalo zasloužené nové edice díky Insane Society Records. Je tak v pořadí druhou z plánovaných reedic desek Krigshot.

Šestadvacet divokých vypalovaček jen občas výrazněji překročí minutovou stopáž, ale zároveň je to stále čitelný a jasně strukturovaný hardcore punk. Jako by někdo zrychlil skladby Mob 47 na maximum, ale při tom zachoval jejich ducha. Zároveň jim návdavkem ovšem dodal dobový devadesátkový tvrdý sound s jeho plusy i mínusy. S tím vším si skvěle notuje navztekaný křik ve švédštině. Sloky jsou v překotném tempu následovány refrény, aby čas od času kytara v samostatném rozjezdu efektně odhalila chytlavý potenciál svých motivů. A tu a tam je tu čistý a ničím neředěný hardcore hit, jako ku příkladu čtvrtá Var Samtid nebo po ní následující Vägen Är Stakad, případně sedmá Marschera Hem!. Ta se svým středním tempem zní jako by si ji kapela vypůjčila z repertoáru sesterských Genocide SS. Jedenáctá Stoppa Marschen pro změnu neodbytně evokuje rovněž spřízněné Totalitar. Jedna divoká vypalovačka následuje druhou a dřív, než se nadějete, jste u finální dvacáté šesté Nagot Maste Hända, která je, jen tak na okraj, jednou z nejlepších skladeb na celé desce a působí tak jako naprosto skvělé završení alba.

Samozřejmě tehdejší naprosto odzbrojující efekt odkopnutí dobového subkulturního balastu návratem k divokému přímočarému hardcore, který ve své DNA Krigshot nesli, je dílem vymazán. Vzhledem k tomu, že v poslední dekádě, či spíše jedné a půl dekádě, se dané stalo poměrně běžným. Co však zůstává neměnným, je fakt, že Maktmissbrukare je i po 22 letech od původního vydání energickou a vitální žánrovou nahrávkou, která dokáže strhnout a chytnout.

Rok vydání: 1999 / 2021
Label: Insane Society records
1. I Tryggt Förvar
2. Krigsoffer
3. Satans Ynkrygg
4. Var Samtid
5. Vägen Är Stakad
6. Stick Och Brinn
7. Marchera Hem!
8. En Säker Död
9. Spegelbilden
10. Nedrusta Nu!
11. Stoppa Marschen
12. Är Du Beredd
13. Maktmissbrukare
14. Stolta Och Starka
15. 7 Dagar
16. Gammal, Träd Och Sjuk
17. Lika Bra Att Glömma
18. Asen Ska Bort!
19. Jag Är Fri
20. Betraktaren
21. Storebror Ser Mig
22. Blast Igen
23. Dra Härifran
24. Detta Är Tacken För 40 Ar I fabrik
25. Kapitalismen Förtär
26. Nagot Maste Hända

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button