LPRecenze

Anti-Flag – American Spring

Po víc jak tříměsíčním více či méně intenzivním poslechu nové desky od pittsburských Anti-Flag si říkám, jestli to jsou vůbec Anti-Flag. Když jsem před třemi roky recenzoval jejich desku General Strike (zde), neměl jsem pochyb. Do sedmadvaceti minut tehdy vměstnali celé své vnitřní revolucionářství a vedle přístupnějších songů jako Broken Bones na album propašovali i minutové vypalovačky typu Turn The Blind Eye. Na novince s názvem American Spring toho po hudební stránce z prapůvodních Anti-Flag nezbylo prakticky nic. Po té textové se toho ale naštěstí moc nezměnilo.

[youtube id=“EPUuu0i2U6k“ width=“620″ height=“360″]

American Spring je první nahrávkou Anti-Flag pod hlavičkou Spinefarm Records, kteří třeba jen letos stojí za povedenou deskou Two Hands od anglických Turbowolf (recenze) a třetí řadovou desku occult-metalistů Ghost. Už od úvodní Fabled World vás překvapí učesaný zvuk, vracející Anti-Flag někam k Bright Lights Of America. Je znát, že si kapela s celkovým vyzněním hodně vyhrála, ale je to na úkor syrovosti a dravosti, která by umocňovala celkové sdělení, na kterém si Anti-Flag vždy tolik zakládali. Ubylo i výrazných basových partů, což je veliká škoda, jelikož to bylo od příchodu Chrise#2 v roce 1999 jedním z poznávacích znamení Anti-Flag. Z písniček jako Sky Is Falling nebo Brandenburg Gate je jasně slyšet, že se jim kapela hodně věnovala. Možná až moc. Je pochopitelné, že právě Brandenburg Gate se stala klipovou ochutnávkou z desky, i když přicmrndávání Tima Armstronga je spíš otravné než zpestřující. Daleko víc mě tak baví malé ukryté hity jako především Break Something, což je možná nejlepší skladba Anti-Flag od roku 2006. Stejně tak překvapí až pop-punková Song For Your Enemy a silným sloganem orámovaná To Hell With Boredom. Nemůžu ale odolat srovnání s letošní deskou nebraských Desaparecidos (recenze). I když se tematicky obě kapely pohybují na stejném hřišti, Desaparecidos působí srozumitelněji, naštvaněji a konkrétněji. V tomto kontextu je American Spring mírným zklamáním.

[youtube id=“nTxDgrWRswM“ width=“620″ height=“360″]

V žádném případě se nejedná o špatnou desku. Na Anti-Flag, mající za sebou víc jak dvacetiletou kariéru je to ale přeci jen trochu málo a tříletý materiál si představuju trochu jinak. Naštěstí pořád existuje dost silných témat, kterým se může kapela věnovat. To nejlepší, co momentálně můžou Anti-Flag udělat, je vymezit se proti prezidentské kandidatuře toho sexistického a rasistického fešáka, jehož jedinou životní starostí je nelidský účes. Budiž Spojeným státům dostatečným varováním vítězství koblihového magnáta v tuzemských parlamentních volbách. Mene Tekel. Album Foor Blood And Empire zůstalo neporaženo, ale moc se těším, jak nový materiál bude znít naživo. Takže 30. října v Lucerna Music Baru!

Info

Label: Spinefarm Records
Link: anti-flag.com
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. Fabled World
02. The Great Divide
03. Brandenburg Gate
04. Sky Is Falling
05. Walk Away
06. Song For Your Enemy
07. Set Yourself On Fire
08. All of The Poison, All of The Pain
09. Break Something
10. Without End
11. Believer
12. To Hell With Boredom
13. Low Expectations
14. The Debate Is Over (If You Want It)

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button