Rozhovory

Miguel (Teenage Bottlerocket): Pre šťastnú a zdravú myseľ potrebujem aj šťastné a zdravé telo

Miguel moju pozvánku na rozhovor, v ktorom nakoniec obsiahnuté odpovede sú priamo mierené a otvorené, prijal okamžite a s nadšením. Priamočiary je aj jeho postoj k vlastným démonom, sebe samému a okolnostiam, ktoré hranie v punkovej kapele vytvára. Bavili sme sa nielen o tom, ako vníma najnovšiu dosku Teenage Bottlerocket, o reakciách ľudí po tom, ako sa ocitli s kapelou na CNN a takisto aj o skutočnosti, že šťastná myseľ a šťastné telo sú dva absolútne neoddeliteľné komponenty.

> FOR ENGLISH VERSION PLEASE CLICK HERE <

 

Kedy si začal s jogou a ako to zmenilo tvoj pohľad na seba samého? Pomáha ti takisto zvládať fyzickú a psychickú záťaž počas turné?

Joga sa stala rozšírením mojej dlhoročnej meditačnej praxe. K duchovným praktikám som si to namieril z toho dôvodu, aby som sa vysporiadal s mnohými vecami: smrťou mojej matky a sestry, depresiou a úzkosťou a psychickým vypätím v priebehu turné. Joga do toho celého prišla ako fyzická súčasť, keď som si uvedomil, že ak chcem mať skutočne šťastnú a zdravú myseľ, potrebujem mať aj šťastné a zdravé telo. Povedal by som, že v tomto bode je joga akési lepidlo, ktoré ma udržiava pri rozume a zdraví v priebehu turné aj mimo neho.

Čo bolo hlavným impulzom pre vytvorenie projektu jogy pre punkrockerov? Je možné, že si na punkovej scéne vnímal niečo, čo je, povedzme, možno znepokojujúce a že jogu považuješ za jeden z prostriedkov práce s istými problémami, ktoré ľudia často nosia v sebe a nehovoria o nich?

Bolo mi jasné len to, že tieto cvičenia mi zachránili život a že ak majú pomôcť aj iným ľuďom, bude potrebné sa o ne podeliť. Vedel som, že veľa punkerov sa bude smiať myšlienkam o joge alebo meditácii, tak ako kedysi aj ja, ale taktiež som vedel, že z nich môžu mať aj veľký úžitok – potrebujú iba správneho učiteľa. Vzal som si za úlohu ponúknuť tieto starodávne učenia práve takým spôsobom, ktorému by mohli byť otvorení povedzme aj fanúšikovia Ramones.

Ako túto tvoju aktivitu vnímajú chalani z kapely? Aké boli celkové reakcie tvojho okolia, alebo aj ľudí zo scény, keď si s týmto projektom pôvodne vyšiel von?

Nemyslím si, že si to vôbec všimli, je to už vážne dávno. Zaprvé, myslím si, že mali skôr dojem, že ide o iba o určitú fázu, ale teraz je pre nich už celkom normálne, že sa zobudia a vidia ma robiť jogu v rohu hotelovej izby. Pankáči na túto vec mali zase rôzne názory: veľa ľudí si myslelo, že som blázon ale na druhej strane to veľa ľudí okamžite pochopilo. Myslím si, že počiatočný úspech projektu Yoga for Punks bol dobrým znamením toho, že mnohí punkeri boli odhodlaní začať starať sa nielen o seba ale aj jeden o druhého navzájom.

Poďme sa rozprávať o kapele. Stihli ste už odohrať sériu koncertov pri príležitosti vydania najnovšieho albumu Sick Sesh. Ako to u vás momentálne vyzerá s podmienkami pre hranie živej hudby a opatreniami spojenými s Covid 19?

Bol to vážne kolotoč, to musím povedať. V priebehu prvého turné, ktoré sme absolvovali, sme mali veľké mediálne pokrytie a dokonca sme sa objavili aj na CNN. To sa následne stretlo s nevôlou a viedlo to dokonca aj k vyhrážkam smrťou, ale stále sme tu! Momentálne sa snažíme, aby turné boli krátke, aby sme tak minimalizovali riziko ochorenia a následného rušenia šňúry, hoci v tejto chvíli už každý v našej crew mal COVID a všetci sme už plne zaočkovaní. Vyzerá to tak, že ľudia sú šťastní, že môžu byť na punkovom koncerte a zažívajú večer v znamení normálnosti (teda, takej tej punkovej). Mám dojem, že tým, čo robíme, môžeme pomôcť ľuďom byť šťastnými, aj keď aspoň trochu.

Aké sú doterajšie ohlasy na nový album a ktorá skladba na nahrávke je pre teba osobne najdôležitejšia?

Počul som veľa viacerých ľudí hovoriť, že je to naša najlepšia nahrávka, vrátane Fat Mika. Myslím si, že s nimi môžem súhlasiť. Moja najobľúbenejšia pieseň je Ghost Story, napísal som ju pre svoju ženu. Zakaždým si spomeniem na to zasrané a divné obdobie, z ktorého sa táto pieseň zrodila.

Čo ťa okrem jogy a hudby ešte najviac drží pri živote?

Tráviť čas s manželkou a deťmi. MILUJEM byť manželom a otcom, je to tá najlepšia vec na svete.

Související

Back to top button