LPRecenze

RECENZE: Charger – Warhorse

Z plamenů pekelných cválající vraníci, jejichž oči září rudě, jsou motivem obalu prvního alba kalifornských Charger, obdařeném názvem Warhorse. Kapela, jejíž nejvýraznější tváří je Matt Freeman z Rancid, má na svém kontě již několik krátkometrážních nahrávek (ty ostatně jasně naznačily její stylové směřování). Zde se ovšem rozvíjí v plné parádě a noří se ještě hlouběji do svých inspirací. Protřelí punkáči, vzdávající poctu heavy metalovým bohům z časů dávno minulých, aniž by zapomněli do obětiny přidat svou punkovou krev, která potřísnila jejich písňové obětiny.

Úvodní píseň Devastator je ideálním rozjezdem alba, ve svižném tempu ji žene poctivý heavy metalový motiv, jehož vyznění šperkuje sborový refrén. New Wave Of British Heavy Metal na kalifornský způsob a o čtyřicet let později. Ostatně to je nosným odkazem celého alba. Reminiscence na Motorhead, Tank, Angel Witch nebo první desky Raven tu nelze přeslechnout, ale stále je tu ta hardcore punková příchuť, která metalu v provedení Charger dává v mém světě o poznání chutnější šmak. Druhá Bad Motor je sice, oproti úvodu, v pomalejším tempu, ale v ničem nezaostává. Navíc je, krom nekompromisního nosného kytarového motivu, obohacena skvělým basovým sólem. Rolling Through The Night je hit na první dobrou, ve kterém se opět heavy metalový motiv snoubí s punkovým refrénem. Summon The Demon nabízí totální osmdesátkovou heavy metalovou orgii včetně klasického rozječeného zpěvu. Výrazným úkrokem je ovšem pátá Dig Your Own Grave, opatřená epickým sólem a klávesami, které dokáží na okamžik vykouzlit atmosféru nahrávek Deep Purple. Následující divoká Will To Survive ale posluchače rázně vyvede ze stoner rockového limbu svým zpunkovaně motorheadovským metalem. Druhá strana desky pokračuje ve vytýčeném směru a důstojným vyvrcholením celé nahrávky jsou předposlední hardcore punková Stand Fight Or Die a závěrečná pocta heavy metalovému bardu Sword Of DIO.

Ač Charger primárně čerpají z téměř bezedné studnice heavy metalových inspirací, to, že jsou odkojeni kalifornským hardcore punkem, opakovaně vystrkuje své čertovské růžky. Zároveň ale tento aspekt může být výsledkem vnitřní imaginace v posluchačově mysli, stvořené už jen s tím, že zná kontext a onu punkovou červenou nitku si s nahrávkou při poslechu v podstatě automaticky spojí. V tomto ohledu by mě vlastně zajímal pohled někoho naprosto nedotčeného jakoukoliv informací o kapele. To ale nic nemění na jednom faktu, že Warhorse je parádní deska v prakticky každém ohledu.

Label: Pirates Press Records Charger – Pirates Press Records

Rok vydání: 2022

 1. Devastator
 2. Black Motor
 3. Rolling Through The Night
 4. Summon The Demon
 5. Dig Your Own Grave
 6. Will To Survive
 7. Forsaken Soul
 8. Luck Of The Draw
 9. Running Out Of Time
 10. Stand Fight Or Die
 11. Sword Of DIO

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button