Pozvánky

V Praze zahraje goth kometa Rosegarden Funeral Party spolu s Shadowhouse a Terminal A

Každý hudební žánr má svůj vývoj a je jisté, že nejde žít věčně pouze z minulosti. Platí to i pro gothiku, která má v současné době hned několik silných želízek v ohni. Důkazem je chystaná akce v Underdogs, kde 7. května vystoupí trojice kapel ze Spojených států: Rosegarden Funeral Party, Shadowhouse a Terminal A.

Rosegarden Funeral Party z Dallasu vletěli na scénu jako uragán. Berou si z žánru ta největší klišé, ale umí je předat dnešnímu publiku. Jejich velkým vkladem je klasické nástrojové obsazení. Žádné samohrajky – naopak kus pořádně temného rock´n´rollu podtrženého synťákovou mlhou. Tím nejvýraznějším triumfem je potom bez debat zpěvačka Leah Lane. Její hlas se klene vysoko nad řinčící muzikou a se zdravým sebevědomím a nadhledem úročí inspiraci tvorbou Morrisseyho nebo Sioxsie Sioux a posouvá ji vlastními schopnostmi směrem k osobitému soundu vlastní kapely.

Po několika singlech přišel v roce 2019 průlom v podobě dlouhohrajícího debutu „Martyr“ a už ten ukázal, že kapela nepotřebuje čas na nováčkovské rozkoukávání. Jakkoliv se americká parta ohlíží do oblíbených osmdesátek, vyhýbá se levné nostalgii a svůj epický sound hrne energicky v chytře ušpiněném zvukovém obalu. Dalším krokem vzhůru je hity nabušené EP „At the Stake“, kterého se ujal label Young and Cold. Vrcholem tvorby pětice je dosud druhé album „In the Wake of Fire“, které jde gothic rockovému odkazu vstříc víc než kdy dřív. V loňském roce kapela navíc vydala kolekci coverů „Take Cover“, jež odhaluje další, mnohdy překvapivé, vlivy a inspirace, které je možné v tvorbě Texasanů slyšet. Letošní singl „Almost Heaven“ naznačuje, že se máme na co těšit i do budoucna a Rosegarden Funeral Party k nám vůbec poprvé dorazí v té nejlepší formě.

Shadowhouse z Portlandu také zabodovali hned na začátku své cesty hudebním podzemím. Jejich singl „Haunted“ a zejména debutové album „Hand in Hand“ (2014) zaujalo melancholickým zvukem odrážejícím gothic rockové i postpunkové vlivy s výraznou melodikou. Na další řadovku „Forsaken Forgotten“ si fans kapely museli počkat dlouhých sedm let a časový odstup je znát i na samotné tvorbě. Zastřený sound vykvetl do krásy a posmutnělé songy jsou dnes mnohem čitelnější a přístupnější. Těšte se na esenciálně čistý goth zážitek.

Živelný začátek večera bude patřit dvojici Terminal A. Ta se v předávání svých nápadů neobtěžuje s omezováním žánrovými mantinely a v běsnění elektronických zvuků, zkreslené kytary a vypjatého vokálu najdete industrial, synth punk, minimal wave a mnoho dalších prvků. Chvíli vás pánové budou mučit psychedelickými disharmoniemi, jindy překvapí chytlavou melodií, ale tím nejdůležitějším prvkem bude dozajista nespoutaná energie. Dvojka z LA má dosud na kontě několik EP a do své tvorby zahrnuje i problematiku etnického či ekonomického útlaku, která hraje prim i na nejnovější nahrávce „American Friend“. 

ROSEGARDEN FUNERAL PARTY (US), SHADOWHOUSE (US), TERMINAL A (US)
Praha, Underdogs´(Nádražní 349) – 7. 5. 2023
Vstup: 450 Kč + poplatky (Goout.cz), 600 Kč na místě
FB událost

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button