LPRecenze

RECENZE: Screaming Dead – Death Rides Out

Co očekávat od comebackové nahrávky klasické goth punkové kapely, zaniklé v půli 80. let a znovuoživené o více než dekádu později? Album Death Rides Out vzniklo v samém závěru devadesátých let, možná, aby napravilo rest spočívající v tom, že Screaming Dead ve své původní éře žádné album nevydali. Gramofonové desky se pak dočkalo o další balík let později.

Na původní poměrně divoké punkové nahrávky Screaming Dead můžete zapomenout. Z hrobu navrátivší se kapela navazuje spíše na své pozdní období, což zvýrazňuje i strojově znějící bicí automat, ale písně mají sílu a pro gothický punk nezbytné drama. To naprosto bezchybně zachycuje úvodní Twentieth Century Vampire, původně nahraná již v roce 83. I s novou tváří je to goth punkový hit v tom nejlepším slova smyslu, který musí bez debat roztančit každou potemnickou párty. Totéž platí i o věcech jako Western Front, Methadonia, Damned Generation či závěrečné A Dreams Of Yesterday. Screaming Dead se tu podařilo namíchat hypnotizující koktejl temného rocku, který se má schopnost zakousnout do mysli a podmanit si posluchače až s nečekanou účinností. Tvrdé kytary se prolínají s dramatickými linkami epických kláves, a to celé umocňuje mechanicky neuprosná rytmika elektronických bubnů. Celé to glosuji z pozice posluchače, neočekávajícího zázraky, navíc výrazně inklinujícího k jejich nejrannější tvorbě. Leč co naplat, ač jsem to nečekal, Death Rides Out mě dostalo a baví mě s dalšími poslechy více a více. Možná se mu ale jen podařilo trefit do mojí aktuální posluchačské nálady, to nechci soudit. Faktem ovšem je, že jsem si recenzi nechal odležet a nahrávka mě baví s cca dvou měsíčním odstupem možná ještě víc než na začátku. Mé já z doby před dvaceti lety se k tomu nemůže vyjádřit, vzhledem k tomu, že v době původního vydání CD, jsem se s ním naprosto minul.

Kytarista Tony McKormack si k oživení kapely odskočil od (v té době rozjetých) Inkubus Sukkubus, jedné z výrazných goth kapel devadesátých let a spolu se starými kumpány se mu povedlo vytvořit stylové i překvapivě nadčasové album, kterému zabralo více než dvě desetiletí dostat se do drážek gramofonové desky. To je sice dlouhá doba, ale stále platí, že je lépe pozdě než nikdy.

Rok vydání: 2023 / 2000

Label: Bomb-All Records

 1. Twentieth Century Vampire
 2. Necroaria
 3. Night Creatures
 4. Bubonia
 5. The Night
 6. Methadonia
 7. Western Front
 8. Angel Of Death
 9. Damned Generation
 10. Jerusalem
 11. Free With The Dead
 12. A Dream Of Yesterday

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button