Reporty

Underdogs‘ ovládlo synťákové peklo v režii smrtících provokatérů VR SEX

Zpět na místě činu. Po večeři na Eaternii zaplouváme do podzemních prostor klubu Underdogs‘. Na hudebním menu jsou dvě položky. Vlastně tři – dvě kapely a jeden DJ. Večer zahajují avantgardní, post punkoví Hothouse. Hlavní atrakcí jsou VR SEX, synťákový deathrockový post punk. Noc uzavírá DJ a promotér whydie? Čas temnoty je tu.

Role předkapely na koncertě může být nevděčná a marná, může vést do zapomnění. Její postavení se může ukázat naopak i jako startovací pozice ke slávě a slibné dráze. Záleží na mnoha faktorech – od štěstí přes postavení hvězd až po to hlavní – talent. Bez keců kolem. Hothouse nás bavili od začátku do konce. Vryli se nám do paměti coby příjemný muzikantský úkaz. Oplývají mezinárodní sestavou hudebníků, od kytar přes trubku po klávesy. Působí jako poetické, jemné i drásavé zjevení. Pocity zůstávají rozpolcené mezi hospodským undergroundem i intelektuální symfonií. Zvláštní bezčasí mezi Grandhotelem Budapešť Wese Andersona a Zámkem Franze Kafky. Hothouse umějí být zuřivou avantgardou, směřovat k nevypočitatelnému post punku i mít psychedelické vlivy na vědomí publika. A důležité je, že jejich koncert udrží člověka ve střehu.

Vražední VR SEX útočí z husté mlhy, oděni v bílé košile a černé kravaty. Dlouho nebyla k vidění kapela v sehraných uniformách. Dochází nám, proč jsou na místě ke koupi krom jejich desek i kravaty. Desek je ovšem k dispozici málo a s kamarádem se přetahujeme o poslední kopii limitovaného EP „Cyber Crimes“. Vzápětí se vezeme na vlnách temného synth-punku, supícího jako atomová steam punková lokomotiva. Osudově znějící melodie jsou v dokonalém kontrastu s jemnou sebeparodií členů kapely. Ač se tváří smrtelně vážně, prostě v hloubi duše cítíte, že si z vás i sebe samotných dělají trochu legraci. Neodolatelný a velmi vzácný prvek, pokud má opravdu fungovat.

Na pomezí deathpunku a synťáků noc v udýchaném davu mrazí brutalitou a vzápětí odhaluje hřejivé vzpomínky. Jsou osmdesátky nebo se uvidíme za čtyřicet let? I přes opakující se motivy přinášejí VR SEX tolik obměn a rozličných zvukových poloh, že jejich set nestihne začít nudit. Ostatně je to parta hudebníků z projektů, jako jsou Drab Majesty, tudíž není důvod se strachovat o nedostatek nápadů.

Krom sebejisté a přesvědčivé stage performance přichází v poslední čtvrtině koncertu i záhadná off-stage performance. Během ukončovacího rituálu setu odbíhají jednotliví členové a poté celé části kapely pryč z pódia, zpoceným davem směrem k baru a poté zpět. Ač jsem se snažil, nepřišel jsem celé záležitosti na kloub. Kdybyste někdo zjistil, o co se jednalo, rád se nechám poučit.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button