EPRecenze

Mayhem – Pulling Puppets Strings

Pulling Puppets Strings je druhým EP britských Mayhem, vydaným roku 1983, na dnes legendární značce Riot City Records. Kapela, která o rok dříve debutovala skvělou deskou Gentle Murder, tu v obalu, evokujícím pre-pubescentní malůvky pankáčů ze základky či obaly singlů amatérských heavy metalistů, posouvá svou tvorbu úkrokem do výrazně melodičtějších vod.

Zatímco na debutu Mayhem servírují přímočarý hardcore, znějící jako lo-fi varianta GBH, zde na tento koncept přímo navazuje pouze druhá z trojice skladeb (Your Face Fits) Lie & Die, zatímco zbylá dvojice předvádí svébytný punk s ponurou náladou a silnou energií. Úvodní skladba Gentle Murder (ano, ta se sice jmenuje stejně jako celé první EP, píseň s tímto názvem samotná je však obsažená až zde) je středně tempový street punkový kousek se skandovanými výkřiky, naštvaným projevem zpěváka a temnými podtóny melodií. Již zmíněná druhá skladba rozřezává EP ve dví svým divokým hardcore punkovým tempem, ve kterém se chvatně překřikují štěkající vokály, aby přišel vrchol. Tím je temná Clean Cut s post punkovou basovou linkou a kytarami, pohrávajícími si se škálou vlivů spolu s vazbením. To vše obaleno punkovou intenzivní energií, kterou se v projevu až nečekaně efektně podařilo převézt do drážek desky.

Pulling Puppets Strings je tím vzácnějším z dvojice singů Mayhem, vydaných pod křídly Riot City Records, a je zároveň i tím přehlíženějším, už proto, že kapela zvolnila, což pro nás v dobové punkové pouliční terminologii znamenalo, že „vyměkla“. S odstupem všech těch let Mayhem ovšem nic ze své síly neztratili, spíše naopak. Především pak Clean Cut je neprávem polozapomenutý hymnus své punkové éry. Dík Bomb-All Reissues je tu navíc skvělá šance, jak ušetřit minimálně tak 30 euro a pořídit si věrně zpracovanou reedici.

[youtube id=“VqLJklJqMOc“ width=“620″ height=“360″]

Label: Bomb-All Reissues
Rok vydání: 1983 / 2021
1. Gentle Murder
2. (Your Face Fits) Lie & Die
3. Clean Cut

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button