CDRecenze

Instigators – Hypegopromos 1 & 2 Double CD

Britští Instigators patřili k nejaktivnějším dítkům rašícího britského hardcore punku a to, jak se týče kreativní stránky, tak především po stránce koncertních aktivit. To až natolik, že v rámci svého evropského turné počátkem roku 1986 zavítali i do Prahy, kde se bohužel koncert nepodařilo zorganizovat, takže výsledkem bylo pár dnů poflakování se po pražských bytech a zákoutích a nezúčastněná reflexe atmosféry tehdejšího města vtisknutá do dobových rozhovorů a tour reportů. S koncertní aktivitou bylo v případě Instigators spojeno i abnormální množství vydaných živých nahrávek, jak na deskách, tak i na kazetách. Právě dvojice živých kazet, nebo lépe řečeno kompilací původně realizovaných kapelou, tvoří obsah tohoto dvojitého CD.

Disk první „Hypegopromos 1“ zachycuje záznamy z koncertů právě z doby kolem pražského výletu, z let 1985 a 1986, zachycující kapelu v rozjezdu po personálních veletočích mezi první a druhou deskou, kdy zbyl z původních Instigators v sestavě jen a pouze kytarista a mikrofonu se chopil Andy Turner z Xpozez, a nové persony s sebou přinesly v některých ohledech i nové vlivy.

Ostatně celá nahrávka startuje koncertní představovačkou této, v daný moment, „úplně nové sestavy“, během koncertu v legendárním placu Adam & Eves. Skladby z obou velkých desek zde najdete spolu s písněmi z prvního EP. S kapelou tu prolétnete jejich britským tour roku 1985, evropským počátkem roku 1986 a následným americkým turné. Písně, ve velké většině v překvapivě dobré kvalitě záznamu, jsou proloženy dobovými rozhovory z rádií a promo spoty na koncerty. Dík těmto střípkům se člověk vrací zpět a nasává dobovou atmosféru a zároveň se dozvídá informace dávno zaváté časem, třeba o plánovaném a nikdy nerealizovaném split LP Instigators / Iconoclast na Pusmort records.

Hypegopromos 2 zaznamenává éru o dva roky později, kapela je v té době již zavedenou stálicí, která navíc výrazně vstřebala dobové trendové vlivy, které zároveň i spoludefinovala. Novější skladby jsou komplexnější, zároveň méně přímočaré a melodicky intenzivní. Takže tu stále nejvíce vyčnívají rané skladby jako The Bood Is On Your Hands nebo Church Says. Každopádně skladby z radio sessionu pro BBC tu zní naprosto skvěle.

Dvou-CD, které je hezkým a poměrně komplexním dokumentem, zachycujícím jednu hyperaktivní punkovou kapelu v době jejího rozmachu ve druhé půli osmdesátých let. Je zde étos doby, zvukové záznamy z míst, která již dávno neexistují, tak jako zmizelo prostředí, jež je utvářelo. Squaty, kluby i jugendcentra, stejně jako aktivisty DIY scény i atmosféru dávno odnesl čas a jejich stopy pohřbila gentrifikace. Ta samá, která postupně vysála veškerý život neorientovaný na bezohledný profit z evropských měst. V mnohem obecnější rovině je tak dvojité CD Instigators dokumentem o dnes již zmizelém světě a vzedmutí jedné subkultury – a i proto stojí za to.

Rok vydání: 2019
Label: Sanctus Propaganda
1. Intro – Toczek Keeps His Cool
2. Blind Eye
3. Eye To Eye
4. „Metal Mayhem“- Satan Suffers
5. Dark And Lonely
6. (Ypu’re Not) Free
7. „The Hard Sell“
8. It’s Got To Be Stopped
9. Old Is Sad
10. The Blood Is On Your Hands
11. Intro – In One Ear
12. Dine Upon The Dead
13. „Detonator For A Day“
14. Ignorance Is Bliss
15. „Back To Berkeley“ With Mad Max
16. The Church Says – Heavy Catholic Discipline Mix
17. Doomsday Plus One
18. The End
19. Cheap, Squat And Ugly
20. Old Is Sad
21. The Blood Is On Your Hands
22. Hedonism
23. Eye To Eye
24. The Sleeper
25. The Church Says
26. You Go Too
27. Full Circle – Hop Version
28. Dine Upon The Dead
29. Hedonism
30. Rules
31. Situation Desperate
32. Culture Shocked
33. Welcome To Casualty
34. Eye To Eye

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button