Rozhovory

The Valkyrians: Vikingská helma je pohodlnější než ta, co nosí trojan skins

Na strahovskou Sedmičku se v rámci oslav padesáti let ikonického klubu vrací The Valkyrians, tepající ska a reggae senzace z chladného severu. Než roztančí všechny, kteří v pátek 19. dubna dorazí na tradiční Skaparádu, dali jsme řeč s holohlavým zpěvákem Angsterem a klávesistou, který si říká Mr Moonhead.

 

Jak se člověk dostane k jamajské hudbě v chladném Finsku? Pamatujete si ten moment, kdy vám došlo, že ska a reggae se stane hudbou vašeho života?

Mr Moonhead: Žijeme v době komunikace, kdy je snadné dostat se takřka k jakékoliv hudbě, nicméně já jsem ska a reggae objevil skrz punk rock, ještě když jsem teenager. Tehdy jsem ale rozhodně netušil, že tu hudbu buduhrát skoro dvacet let. Léta ve Finsku bývají nádherná a během studené a temné zimy dodá jamajská hudba trochu naděje.

Angster: Já jsem taky začínal u punk rocku a pokud si dobře pamatuji, první ska song, který jsem slyšel, byli Gangsters od The Specials někdy v osmdesátých letech. V roce 1987 jsem pak viděl Desmonda Dekera v Helsinkách, pak přijeli Skatalites, Prince Buster a další jamajské hvězdy. Tenkrát jsem tomu propadl.

Na vašem webu se píše, že Valkyrians jsou považováni za nejstylovější a nejúspěšnější ska a rocksteady outfit ve Finsku. Co to v kontextu tamní scény znamená? Jak je ten žánr vlastně na severu populární?

MrMoonhead: Když jsme začínali, Finsko prožívalo boom ska a reggae. Organizovali jsme festivaly a naše debutová deska dokonce bodovala v hitparádách. Dnes už tolik žánrově spřízněných kapel není. Ale na našich koncertech v Helsinkách bývá i tak dost natřískáno a živo.

Angster: Nebodoval jen náš debut, zatím jsme vydali čtyři alba, z toho čtyři se dostaly do finské top 40. Je ale pravda, že Finsko je malá země, takže ta čísla prodejů ve výsledku tak závratná nejsou. Nikdy u nás nehrálo moc ska a reggae kapel, ten boom, o kterém mluvil Moonhead, nám ale na začátku hodně pomohl. V každém větším městě jsme si vytvořili fanouškovskou základnu a naším domovem jsou Helsinki.

Co vlastně znamená Valkyrians? Jak ten název vznikl?

Mr Moonhead: Název jsme odvodili od Valkýr, což jsou bájné postavy z norské mytologie. Měly to být létající ženy, které odnáší duše padlých válečníků do Valhally, aby po smrti mohli popít s Odinem.

Angster: Jo jo, to jsou ony, Valkýry.

Jasně, Valkýry a Valhalla. Ale proč jste si vybrali zrovna tohle jméno?

Mr Moonhead: Mám pocit, že v době, kdy jsme kapelu zakládali, byla všechna dobrá jména už rozebraná, takže se nám The Valkyrians jevilo jako jasná volba. Rozhodně nám to přišlo jako lepší nápad než The Beatless nebo The Spezials.

Angster: Já bych jen dodal, že vikingská helma je na nošení mnohem pohodlnější než ta spartánská, kterou mají ve znaku Trojan Records.

Představte si, že jsem zrovna dorazil do Helsinek, nikdy jsem tam nebyl a chtěl bych zajít na drink do podniku, kde se hraje punk a reggae. Kam mě pošlete?

Mr Moonhead: V Helsinkách je několik klubů, kde hraje dobrá muzika. Pokud chceš zajít na koncert, podniky jako Lepakkomies nebo Cactus budou ta správná volba. Občas se taky zadaří v baru Loose. Selekotři pouští reggae a northern soul v Putte’s a občas i v Black Door, tedy pokud jsem za DJským pultem já. Jo, a ještě jsou dobrý koncerty jednou do měsíce v klubu Pharaoh.

Angster: Podniky, kde by hrálo každý večer ska a reggae, nenajdeš, ale lidi čas od času organizují akce po celém městě. Tavastia je starý rockový klub a v dolním patře dole funguje bar Semifinal, kde občas hrajou zajímavý kapely.

Během posledních pár let jsme zažili několik žánrových comebacků, v roce 2016 vydali novou desku The Selecter, loni američtí i britští The Beat, na začátku roku se vrátili The Specials. Preferujete nová alba nebo klasiku?

Mr Moonhead: Na poslední desce The Specials je několik solidních songů, nejvíc se mi ale líbí poselství a celkové vyznění alba.

Angster: Těžko říct. Při poslechu starších věcí mi naskakují různé vzpomínky. Jsou to prostě legendární nahrávky, s tím člověk nic neudělá. Ale asi je to tak, že jsem si k těm novým nahrávkám zatím nevybudoval tak silný vztah. Nové The Specials jsem zatím neslyšel, jen ten první reggae singl a zněl skvěle.

Vaše zatím poslední dlouhohrající album Rock My Soul vyšlo v roce 2015. Kdy můžeme čekat další?

Mr Moonhead: Před pár týdny jsme vydali EP Poor Boy Reggae a  v blízké budoucnosti plánujeme vydat ještě tři nebo čtyři.

Angster: …a pak natočíme album.

Tak se těšíme. Nakonec bych ale poprosil ještě zábavné historiky z Česka nebo Prahy.

Mr Moonhead: Hodně vtipný bylo, když jsme hráli na festivalu Pod Parou po The Exploited.

Angster: Na Sedmičce se mi jednou podařilo publikum vyhecovat ke crowdsurfungu, vzali mě na ruce, jenže strop byl tak nízko, že jsem sletěl dolů hned, jak jsem hlavou narazil do prvního trámu. Rád taky vzpomínám, jak jsme se kdysi na Mighty Sounds potkali s kamarády z Two Tone Club. V Praze jsme jednou hráli v cirkusovym stanu a pak taky v klubu Buben a vždycky to byla sranda.

Autor: aktajsa

SKAPARÁDA – 19. 4. 2019 – Klub 007 Strahov
The Valkyrians [FIN] + The Downsetters [UK] Předprodej / FB Event

Související

Back to top button