LPRecenze

The Chancers – Trigger Warning

Hele ty! Nečum na to, čum na tohle! Tohle je těžce těžce monstrózní zvuk… a dál to znáte. Britské ostrovy, konec sedmdesátých let. Vlastně ne! Praha, léta Páně 2016. Místní 2-tone stálice The Chancers vydala nové album Trigger Warning a pokřtila ho hned třikrát (což byl skvělý nápad) v nejzásadnějších pražských klubech. Kus šedého vinylu v střídmě designovaném obalu se mi už pár týdnů točí doma a přiznávám, že pokaždé se jedná o příjemných čtyřicet minut.

Mimochodem, na křest Trigger Warning jsem se byl (především kvůli supportu) podívat v Bubnu, kde páteř setu tvořila starší tvorba a ten posun za osmnáct let existence je znát, byť The Chancers už od první desky ctí kořeny, ze kterých rostou. Novinka je ale nejvíc britská v celé historii kapely, nic pro jelimany, co si neumějí zapnout límeček až ke krku. Vlastně mě nejčastěji ve spojitosti s Trigger Warning napadá slovo „elegance“, což není úplně typický přívlastek hudby. Jenže Back In ‘63 je stylový rozjezd jak víno, Simon zpívá příjemněji než na všech předchozích nahrávkách dohromady a okatě dává najevo, že je rodilý mluvčí, což snad ještě víc vynikne v textech. S každým dalším poslechem mě baví zvuk nahrávky, který je snad až přehnaně čitelný. Ve sluchátkách slyšíte každý úder do bicích, každou strunu, jednotlivé dechy, že mi to nejdřív přišlo skoro protivné. Na to v mých očích doplácí třeba písnička Blue Beat Attack, které by trocha syrovosti a výraznějších „gangových“ backvokálů neuškodila. Naopak Bo$$man v nové verzi, který uzavírá stranu A, z celé nahrávky svou přehledností a dotažeností doslova září. The Chancers navíc nejdou posluchačům na ruku a nevydávají se nejpřijatelnějšími cestami, nýbrž přidávají spoustu soulu a dubu, kloužou k jazzu v Master & Slaves a jejich Without You by zas klidně mohla přezpívat Nancy Sinatra. Druhé straně vévodí ale hlavně písnička Half An Alpha Male s až hip-hopovou dikcí a klasická northern-soulovka Rude Boy Soul, kterou bych ale ještě víc dochutil dívčími vokály, protože na to jak to jejich „uh-uh-uh“ zní, je ho tam trestuhodně málo.

[youtube id=“vDZwSSowI1Q“ width=“620″ height=“360″]

Trigger Warning si The Chancers nechali dát štempl na potvrzení, že jsou tahounem tuzemské ska scény a vždy o krok před ostatními. S novinkou se neskutečně mazlili a výsledek je delikatesou pro všechny, jejichž obzor nekončí u večerního festivalového vystoupení Ska-P. Naopak The Chancers patří do zpocených klubů, kde se můžou asociálové vlnit do rytmu, kde antifašismus není cílem výsměchu návštěvníků diskusních fór pochybných zpravodajských serverů a kde za podpis na desku nemusíme platit. The Chancers vědí, kam patří a že nikde jinde je nic lepšího nečeká. A právě z výše uvedených důvodů je jejich Trigger Warning nahrávkou citelně dělanou z lásky k hudbě, která si na nic nehraje.

Info

Label: Championship Music
Link: chancers.cz
Rok vydání: 2016

Tracklist

01. Back in ’63
02. Workforce
03. Blue Beat Attack
04. Ready to Drop the Bomb
05. No More
06. Bo$$man
07. Hold on (Soul Man)
08. Without You
09. Masters & Slaves
10. Half an Alpha Male
11. Rude Boy Soul
12. Back in ’63 (Acoustic) (feat. Ed Rome)

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button