Rozhovory

Staří známí se vracejí pod novými jmény – kapela Lusky a vydavatelství Snakepath Records

Máme pro vás exkluzivní dvojitý rozhovor, a to s Květákem, kytaristou kapely Lusky, jehož si můžete pamatovat z plzeňských EFCO., a Márou, zakladatelem nového labelu Snakepath Records, který jinak drtí kytaru v hardcorových Eat Me Fresh. Napřed jsme s oběma spolupracovali zvlášť, když jsem se ale dozvěděl, že Lusky budou vydávat nový materiál s pomocí party kolem Snakepath, logickým východiskem se stalo představení obou projektů a zároveň uvedení obou rozhovorů.

Lusky jsou sice možná kapelou, jejíž název je relativní novinkou, ovšem její členové jsou ostřílenými muzikanty. Květák a Louskán – oba hráli v předchozích EFCO., jak to bylo dál, už nám ale osvětlí sám Květák. Je třeba zmínit, že se nejedná o rozhovor v pravém slova smyslu – na kecání o všem možném máme spoustu příležitostí, protože jsme kolegové nejen v hudební branži, ale i v „civilní“ práci v plzeňském divadle Josefa Kajetána Tyla. Kulisáci a rock’n’roll!

Začněme citací Květákových slov ohledně vzniku kapely a směřování:

„Když se na nás vysral basák v kapele EFCO., vůbec nenastala ta situace ‚ty vole, co budeme dělat, potřebujeme basáka‘, naopak – ‚konečně jsme sami dva a nikdo nám do ničeho nebude kecat‘. Tak začala kapela Lusky. Máme za sebou půlrok existence, přes 25 odehraných koncertů a spoustu lidí kolem, co nám pomáhají a dokazujou, že má smysl i v roce 2019 dělat jinou muziku než ‚rádiolíbivej‘ popík. “(smích)

Dozvěděli jsme se i o pobytu ve studiu, nahrávání debutového EP a jeho křtu, jenž bude zanedlouho následovat:

„Kurva, potřebujeme něco nahrát, ale nebudeme dávat nějakýmu kokotovi z Prahe nebo kdoví odkud 20 klacků za bigbeat sound, ty vole. Uděláme to tak, jak jsme to vždycky dělali – přemluvíme kamaráda, co má Mac, mikráky a trochu času, že si s námi za flašku sedne ke kompu a bude třískat do mezerníku (muzikanti ví). Nakonec se tak stalo a díky mixu a masteru od našeho dalšího kamaráda Venci Zla AKA Mozart Stodský, kterej s námi pracoval i na většině věcí se starou kapelou, si můžete naše pětisongový EP poslechnout! Křtíme ho 16. února v plzeňský Papírně na akci Slush Fest vol. 3! Tam mimo nás můžete zajít na pana Zla, kterej tam bude s kapelou Dildo Boyz, nebo popelničáře Vole, na který se dost těšíme.“

Ještě před křtem EP se dočkáme prvního oficiálního klipu – i o něm a Snakepath Records nám Květák předal pár informací:

„Náš první klip vyjde v neděli 10. února a to na labelu Snakepath našich bráchů z Eat Me Fresh. Dělali jsme na něm s naším dlouholetým kamarádem a mistrem kamery a střihu Vaškem Čtvrtníkem. Celý to byla velká sranda, taky proto, že klip se točil ve stejnej den, jako se nahrávalo naše první EP! Dokážete si asi představit ten celodenní riot! Ano, jsme dva a nikdo nám do toho nebude kecat, ale když nechceš zůstat u fidlání doma po Čechách, tak potřebuješ kontakty a support od někoho jinýho než od tvojí babičky, vole. Takže jsme se po cestě na společnej koncert do Německa dohodli s kluky ze Snakepath, že do toho společně půjdeme – žádný smlouvy, žádný hovna, jen čistě přátelská cesta, jak se vzájemně podpořit a snad spolu něco dokázat. Tak uvidíme, každopádně koukněte na jejich stránky a podpořte – tím pomůžete i nám. Nakonec bych řekl, že jsem to psal ve strašný kocovině, takže jestli jsem někoho vynechal nebo naopak moc zmiňoval, tak si naserte!“

Květák dodal, že nahrávka vyjde na kazetách – ty zažívají vedle naplno navrátivšího se vinylu též částečné znovuzrození a renesanci.

Snakepath Records jsou na scéně novým jménem, ale jak bylo řečeno, jejich zakladatel Mára je kytaristou hardcore party Eat Me Fresh, která mimochodem nedávno představila klip ke skladbě Purple Green, jež pochází z chystaného alba MOB. Datum vydání nové desky se blíží, 8. března vyjde jako kazeta na Snakepath Records a na CD, vinylu a v digitálním formátu u Demons Run Amok. Máry jsem se ptal na vznik a fungování Snakepath Records.

Konkurence je dnes velká a hudebních vydavatelství je i v rámci alternativní scény velké množství a další vznikají – což je na jednu stranu dobře, na stranu druhou to znamená, že se musíš umět prosadit. Co tě nakoplo a dodalo odvahu, co tě inspirovalo?

„Jsme Snakepath Records, nezávislý hudební vydavatelství, zaměřující se hardcore a rap. Za svoji krátkou působnost máme pod sebou na deset kapel, například Lifecrusher (CH), Stained Glass (UK), Act The Fool (GER), Torch It (GER) a další. Myslím, že hlavním motorem byla, je a vždycky bude moje láska k hudbě. Inspirujou mě kapely, muzikanti, koncerty, lidi kolem mě, život a v neposlední řadě moje přítelkyně.“

Přejdeme rovnou k hudbě – jak se daří získávat spolupráci s kapelami a co je v plánu? (Vydávání desek, jiné nosiče, merchandise?)

„Získávání spolupráce je pro nás vcelku snadný vzhledem k tomu, že jsme sami muzikanti, potkáváme spoustu zajímavých kapel přímo na koncertech. Za sebe můžu říct, že dojem z koncertu je pro mě mnohem zásadnější, než když nám kapely zasílají jejich desky k poslechu. Samozřejmě i druhá varianta u nás funguje. Co máme v plánu? Dobrá otázka, v plánu je toho je fakt hodně. Naším cílem je kompletně zaštítit potřeby našich kapel. V současné době zařizujeme nahrávací studio. Takže od nahrání desky přes vydání na fyzickej nosič až ke konečný distribuci. V současnosti se zaměřujeme nejvíc na audio kazety, vinyly jsou každopádně v plánu. Samozřejmě zařizujeme i merchandise.“

Řekni něco k nápadu s názvem labelu, jaká byla inspirace?

„Na náš název se mě ptá hodně lidí. Já bych k tomu chtěl říct jen tohle: vždycky je dobrý, když dokážeš vytěžit z něčeho špatnýho to dobrý. Každej z nás má svoji cestu, a i když je klikatá, je důležitý z toho umět vytěžit maximum. Ještě se k názvu váže jeden podnět, kterej si ale necháváme pro sebe.“

Z nadšení obou vyzpovídaných lze soudit, že se máme na co těšit. Zrekapitulujme si nyní pár důležitých faktů – Lusky vypustí do světa klip 10. února, debutové EP následně pokřtí na Slush Festu v Papírně 16. února. 8. března na Snakepath Records a u Demons Run Amok vychází nové album Eat Me Fresh. Je super vidět, že místní kapely a promotéři nejen čeří vody české scény, ale beze strachu se pouštějí do působení i v zahraničí díky přátelským kontaktům.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button