Pozvánky

Redakce Kids and Heroes doporučuje z line-upu Mighty Sounds 2022

Další tradiční letní speciál, ve kterém vybíráme to nejlepší z line-upů domácích festivalů, je tady. A protože náš oblíbený Mighty Sounds startuje v Táboře už v pátek 8. července, zaměřili jsme se právě na něj.

Clowns

Do třetice všeho dobrého? V roce 2017 byla tahle parta z Austrálie hodně příjemným překvapením při jejich premiéře na festivalu. O dva roky později už si svůj set střihnuli rovnou na hlavním pódiu a v našem reportu z tohoto roku si odnesli přívlastky jako největší energie nebo nejzábavnější moment, kdy se jeden z techniků snažil zpěvákovi vyměnit rozbitý mikrofon v době, kdy zpěvák měl zavázané oči, a tudíž vůbec nevěděl, co se děje okolo něj. Můžeme tedy jen hádat a těšit se, co Clowns předvedou tentokrát.

Acidez

Mexičtí Acidez vydali před lety pár desek na tuzemském vydavatelství Voltage Records a záhy si tu získali své publikum. Jejich kombinace ortodoxní punkového vzhledu model 1982 a metalovými podtóny poháněného divokého hardcore punku má své nesporné kouzlo a především přehršel energie. Fandové kapel jako The Casualties by si jejich vystoupení rozhodně neměli nechat ujít.

Crim

Punk z pyrenejského poloostrova má již od svých raných dnů své nezpochybnitelné kouzlo, a co víc – je i dnes navýsost vitální záležitostí. To naprosto skvěle prezentují Crim, kapela, která ve své tvorbě vstřebává Oi! spolu s výraznou dávkou rockového ducha a drajvu. Skladby Crim jsou chytlavé a energické a čas od času posluchači vnuknou myšlenku, že se v jejich tvorbě snoubí Cock Sparrer s Turbonegro.

The Baboon Show

Stockholmští The Baboon Show se za poslední desetiletí stali jednou z nejvýraznějších kapel na evropské punkové mapě. Kapela svým svojským způsobem vstřebává odkazy punku, hardcore i regionálního progrocku, aby je pak zpět vyvrhla s naprosto osobitým šarmem a dávkou energie jako málo kdo. Ostatně všechny ty klubové koncerty, které tu kapela v minulosti odehrála, jsou toho pádným důkazem. Kdo viděl, ví. A ten, kdo zatím neměl tu čest, by jejich Mighty Sounds vystoupení neměl propást.

Scowl

Kalifornští Scowl jsou potenciálním adeptem na překvapení festivalu. Relativně mladá kapela ze Santa Cruz servíruje navztekaný hardcore punk s rozječeným ženským zpěvem. Tento koktejl rámuje obligátní odkaz Black Flag, ve špinavém a těžkém zvuku kytar, spolu s prolínáním středních a rychlých temp. 

The O’Reillys and the Paddyhats

O folkpunkové kapely nebude letos na Mighty Sounds nouze. Fanoušci žánru by si vedle osvědčených jmen neměli nechat ujít ani The O’Reillys and the Paddyhats, sedmičlennou energickou partu výborných muzikantů z Německa, která do tábora přiveze skočné vypalovačky s nádechem Irska včetně songů z předloňského alba Dogs on the Leash. Multiinstrumentální nářez a parádní show i po vizuální stránce zaručena.

Fail Together

Jednou z kapel, která se představí na Black Coffee Stagi, jsou pražští Fail Together. Hodně syrový akustický folk punk založený na kombinaci ženského i mužského zpěvu, doprovázeného krom klasičtějších folkových nástrojů i valchou a DIY basou. Parta, jejichž tvorba „vyrostla z trávy a betonu pražských parků, přístavů a nádraží“, rozhodně budí naši zvědavost.

Social Distortion

Kdo objevil SxDx na střední škole, může mluvit o velikém štěstí. To byl totiž ten správný čas, aby člověka celý život provázela kapela, znějící jako obrovský parní vlak, valící se ospalým městečkem někde na středozápadě USA. I když jsou z Orange County, California. Mike Ness a jeho parta byli ovlivněni starým blues, country Jimmieho Rodgerse, Hanka Williamse a podobných, rockabilly šílenstvím a rozjíždějící se euforií kolem vznikajícího punku. Vznikla ojedinělá rock’n’roll punk směs, s charakteristickým Nessovým nakřáplým hlasovým projevem, těžkým zvukem kytar a srdceryvnými zpověďmi, v nichž se míchají drinky s drogami, kouřem z cigaret a venku na parkovišti před barem krvácí postřelený soukromý detektiv se zlomeným srdcem. Léta jsme lačnili, aby tenhle vlak zastavil i na Mighty Sounds. Vypadá to, že jsme se konečně dočkali. A neberte je jako samozřejmou věc.

Get The Shot

Je obdivuhodné, s jakou nevídanou brutalitou trhají Get The Shot na kusy vše, co se jim postaví do cesty. Quebec City Hardcore je sice pěkný podtitul, ovšem ani zdaleka nevystihuje syrovost této zmetalovatělé hardcorové příšery, z níž jde oprávněně strach. Naposledy na Mighty Sounds panovaly obavy o stage a její zhroucení pod náporem fanoušků a podporovatelek, pařících v neuvěřitelně hojném počtu s hrající kapelou. Zběsilost, co vás zaručeně strhne a rozmetá všude kolem.

Stage Bottles

Antifašistická stálice scény z Německa opět přiveze „street ska“, jak o sobě sama prohlašovala. Politický skinhead punk s příměsí ska a charakteristickým saxofonem se veze po své stálé a spolehlivé trase, má za sebou spoustu desek, hromady koncertů i kolaborací s řadou spřízněných interpretů. Ideální kombinace názorů a taneční nálady. Banda sympaťáků, která neuhne a umí mejdan. Sometimes antisocial, always antifascist!

Anti-Flag

Justin, Chris #2, Pat a Chris. Tuhle čtveřici z Pittsburghu u nás asi nemá cenu moc dlouze představovat, natož v souvislosti s Mighty Sounds. Zde se totiž představí už počtvrté, tentokrát s už dva roky starou poslední deskou 20/20 Vision. Ale určitě se nemusíme obávat toho, že by nedošlo i na osvědčené hity. Koneckonců za těch více jak 30 let hraní jich mají nespočet. V rámci celého Mighty lineupu jde tak rozhodně o sázku na jistotu.

Související

Back to top button