Pozvánky

Koncerty, které byste neměli minout v březnu 2023

Březen je tady a s ním naše tradiční tipy na akce, co budou stát za to. Kromě nich nezapomeňte sledovat taky náš kalendář akcí, kam si můžete koncerty sami přidávat.

Unsolved Case, Meresiew, Something Like, Trazodon (Cross Club, Praha – 1. 3. 2023)

Pořádně našlápnutý hardcore v podání kralupských Unsolved Case nakope do zadku všechny, kteří zavítají 1. března do pražského Crossu na křest alba Stigma. Tenhle třaskavý materiál vyšel už loni v červnu, ale křtít se bude až teď. První pokus na začátku ledna nevyšel, ale o to přísnější to bude v březnu. A postarají se o to i táborští Meresiew, tachovští Something Like a pražští Trazodon. Bude to jízda.

⋙ UDÁLOST ⋘

Conflict, Angry Brigade (Klub 007 Strahov, Praha – 3. 3. 2023)

Conflict je již od hloubky 80. let v podstatě zosobněním britského anarcho punku. Kapela, která ve stopách Crass zradikalizovala poselství aktivistického punku zahaleného v rozdrbaných černých hadrech. Zároveň skrze své vlastní vydavatelství pomohla bezpočtu mladších kapel. Dnes, 41 let od vydání prvního EP, jsou Conflict stále živoucí záležitostí, což předvedou na Sedmičce. Koncert je dle posledních informací vyprodán, tak tyto řádky mohou spíše posloužit jako připomínka koncertu pro ty, kdo mají lístek dávno z předprodeje.

⋙ UDÁLOST ⋘

Dune Rats, Beddy Rays (Futurum Music Bar – 4. 3. 2023)

Mountain rocks will go, but Aussie pub rock lives on forever! Přesvědčit nás o tom přijedou 4. března do pražského Futura známí šílenci Dune Rats. Do Čech se vrací po několika letech a vezou s sebou i novou desku Real Rare Whale z minulého roku. A bude to určitě pořádná jízda, protože jinak to tahle trojice ani neumí. Jestli se nakonec objeví i Scott Green, to je obestřeno záhadou, ale můžeme ho všichni vyrazit společně hledat.

⋙ UDÁLOST ⋘

Jakubysko, Cremations, Zatrata (Yacht, Brno – 4. 3. 2023)

Jakubysko vypouští po třech letech od vydání self-titled nahrávky do světa další počin s vypáleným znamením rychlosti s těžkého smrtikovu. A pokřtí ho na místě, které je koncerty až po strop narvaným rychlostí a těžkým smrtikovém proslulé – v brněnském Yachtu. Spolu s Jakubysko si Brno v úvodu března vezmou do parády zahraniční hosté, kteří shodou náhod holdují velmi podobnému druhu temnoty. V Yachtu navíc ještě nikdy předtím nehráli, a tak už si na něj brousí zuby – konkrétně jde o německé Cremations, No Shelter a Manøver, a také o známé jméno z Polska – Zatrata. 

⋙ UDÁLOST ⋘

Don Broco, Sleeping With Sirens (Sasazu, Praha – 4. 3. 2023) 

Pořádně svižný večírek nabídne 4. března pražský Sasazu, kde spojí své síly britští Don Broco a američtí Sleeping With Sirens. A zajisté nenechají své fanoušky ani na chvíli vydechnout. Don Broco zazářili v roce 2022 na Rock for People, kde i přes úmorné vedro rozpoutali slušný kotel. Povede se jim to i v klubu?

⋙ UDÁLOST ⋘

Petrol Girls, Levag (Underdogs, Praha – 7. 3. 2023)

Na podzim to Petrol Girls s turné nevyšlo, ale nyní jsou zpět s jarním termínem! Petrol Girls je feministická post hc punková kapela původně z Londýna, ale současné osazenstvo pochází z různých koutů Evropy (Rakousko, Lotyšsko a Velké Británie). Jsou součástí DIY hudební komunity, která vždy propojovala punk rock s politickým aktivismem, a to se odráží i na jejich neskutečně energických koncertech. Společně s Petrol Girls zahraje domácí dark and dirty post-punk Levag.

⋙ UDÁLOST ⋘

ILL!, Lickspit, Hever (Vegalité, Brno – 9. 3. 2023)

V brněnském Vegálu se teď ladilo nové menu, a tak tu bylo na chvíli ticho. Teď už je ale nejvyšší čas uhnout stoly na stranu a vymést z koutů pavučinu. Postarají se o to tři kapely, které do podzemních prostor Vegalité nakráčí s vrchovatou dávkou hardcore a fastcore. Vedle dvou domácích uskupení, thrashcorových Lickspit a hardcorových Hever, v Brně zazáří zejména němečtí ILL! Ty předchází pověst bláznivých maniaků, kteří po kapsách nosí nálož sypaček a hromadu výbušné energie. Tak si přijďte pro svůj díl. 

⋙ UDÁLOST ⋘

Rebellion Tour 2023: H2O, Madball, Hazen St., The Take, Drain, Hometown Crew, Additional Time (Barrák Music Club, Ostrava – 9. 3. 2023)

Neuvěřitelná a zatraceně nabitá sestava dorazí 9. března zničit moravskoslezskou metropoli. Letošní Rebellion má totiž kolty hodně nízko u pasu a jde neohroženě do plných. Už jen při pohledu na plakát se rosí čelo a nedostává se dechu. Opravdový all-star team, který položí na lopatky všechny, s nimiž se střetne. Nejde to jinak, není jiná možnost a nemá cenu se před tím jakkoliv bránit. Tohle je prostě úder na solar.

⋙ UDÁLOST ⋘

Bloodywood (Rock Café, Praha – 14. 3. 2023)

Co spojuje metal, indickou hudbu a rap? Kapela s trefným názvem Bloodywood pocházející ze země plné barev a života – Indie. Show započne 14. března v pražském Rock Café. Pořadatelem koncertu je Rock For People.

⋙ UDÁLOST ⋘

The Damned (MeetFactory, Praha – 16. 3. 2023)

Kapela, která se může pyšnit autorstvím prvního singlu britského punkového boomu roku 76, i tím, že byla jednou z jisker, které zažehly vlnu gothického rocku, bez toho, aby opustila svou punkovou tvář, to jsou britští veteráni The Damned. Po letech vyráží na evropské turné, které bude následováno vydáním nového alba. Tentokrát se k radosti mnoha z nás nevyhnou Praze, a tak je důvod těšit se na 16. března.

⋙ UDÁLOST ⋘

Resumé (Č.P.4, Hradec Králové – 17. 3. 2023)

Stálice pražské klubové scény Resumé se opět vrací do Hradce Králové. Přivezou s sebou svůj řízný punk´n´roll, který se prolíná s pohodovým melodickým rockem. V Hradci si zahrají v malém klubu Č.P.4 v samém centrum města. 

⋙ UDÁLOST ⋘

Slobodná Európa (Palác Akropolis, Praha – 18. 3. 2023)

Slobodný Európa vyráží na turné oslavující dvě dekády od vydání jejich bez pochyb nejsilnějšího alba s lakonickým názvem Trojka (recenze). Deska, která ve své době řádně rozčeřila poněkud zatuchlé vody rocknrollu na území bývalého Československa, je stále navýsost vitální nahrávkou a Slobodná Európa z ní možná živě zahraje i věci, které v jejím běžném koncertním setu absentují.

⋙ UDÁLOST ⋘

Brutus, Quentin Sauvé (Kasárna Karlín, Praha – 18. 3. 2023)

Stefanie, Stijn a Peter – dohromady belgické trio Brutus – už míří do Prahy. S sebou přiváží nové album Unison Life, které je plné charismatického a osobitého rocku propojeného s post-rockovými plochami a specifickým zpěvem frontmanky Stefanie. Brutus se v posledních letech zařadili mezi další horká želízka v žánrovém ohni a s každým dalším albem roztahují křídla o kousek víc. „Chtěli jsme napsat desku, kde bude každá skladba znít jako ta úplně poslední,” řekla kapela k nové desce. A byla to trefa do černého. Jak zní tenhle sborník labutích písní naživo, můžete vyzkoušet 18. března v pražských Kasárnách Karlín. Po boku Brutus zde vystoupí basák Birds in Row Quentin Sauvé. 

⋙ UDÁLOST ⋘

Spicy Roots (Klub 007 Strahov, Praha – 18. 3. 2023)

Opravdový svátek pro všechny rudeboys a rudegirls se chystá na 18. březen, kdy strahovskou Sedmičku dorazí roztancovat němečtí Spicy Roots. Mix klasického skáčka, rocksteady a občas i jemnějších melodií prostě nemůže nikoho nechat v klidu. Na scéně je tahle parta už od roku 1994, takže moc dobře ví, jak udeřit hřebíček na hlavičku. Takže, kdo chce prošoupat kecky, a pro koho je ska number one, ten by rozhodně neměl chybět.

⋙ UDÁLOST ⋘

The 69 Eyes, Mister Misery (Rock Café, Praha – 19. 3. 2023)

Ti, komu učaroval gothický rock, si v jednom týdnu mohou přijít na své. Po věrozvěstech škatulky The Damned uzavře týden vystoupení finských The 69 Eyes. Ti svůj temný rocknroll doplňují o poctivé kořeny v glam rocku, převlečeného do temných odstínů černi. V Rock Café bude 19. března otevřeno záhrobí.

⋙ UDÁLOST ⋘

Get the Shot, Ithaca (Futurum Music Bar, Praha – 22. 3. 2023)

Get the Shot, tohle jméno je záruka energické show, při které vzduchem poletují stejně tak kapky potu jako ruce, nohy a celí lidé. Tenhle hardcore je jako dělaný pro koncerty, ať už  v klubech nebo na festivalech. A za českým publikem se Get the Shot vrací rádi. Proč tahle synergie funguje? O tom se můžete přesvědčit sami. Stačí 22. března vyrazit do pražského Futura. Kromě osvědčených Get the Shot si vás tam do parády vezmou Thrown a náš soukromý tip – britští Ithaca, kteří loni vydali skvělou desku They Fear Us. 

⋙ UDÁLOST ⋘

Žižkovská noc 2023

Žižkovská noc se vrací. Tentokrát ne na podzim, ale opět po čase na jaře. S nabitým line-upem, kde si každý a každá přijde na své. Spousta hudby, spousta klubů, dvě noci plus afterparty a spousta zážitků. No a samozřejmě Žižkov. Pro někoho láska, pro jiného občasná známost a pro někoho dalšího dost možná neuchopitelná záležitost. Poslední březnový víkend to ale bude jedno, protože Žižkov opět všechny spolkne, semele a nakonec vyplivne spokojené a naplněné.

⋙ UDÁLOST ⋘

Víc než hudba, víc než móda (Sibiř, Brno – 25. 3. 2023)

Hardcore punkem proti konzumu a komerci – už podesáté a stále v režii United Crusties. Brněnská série koncertů s názorem nekompromisním a ostrým stejně jako hudbou se tentokrát představí na Sibiři. A pořadatelé nejsou žádní troškaři – na pódiu se pod jejich taktovkou vystřídá celkem šest jmen rozkročených od punku až po grind. Jedna z kapel je sice ještě v jednání, zbytek už ale představit můžeme, a to včetně jednoho zahraničního hosta. Jsou to Strage di Stato, Kandar, See You in Hell, Lucifer Efekt a nakonec němečtí Haexler.  

⋙ UDÁLOST ⋘

The Subways (Fléda, Brno – 25. 3. 2023)

Kdo by neznal Subways. Kapelu, která před osmnácti lety pobláznila (nejen) punkrockový svět svým, dnes už snad můžeme říct i kultovním, debutem Young for Eternity a hlavně svou nespoutanou energií. Za ty dlouhé roky se toho kolem divoké britské trojice odehrálo tolik, ale jasný tah na branku stále zůstává. A to i s „novou” bubenicí, která před třemi lety nahradila na postu Joshe Morgana. Kdo Subways ještě neviděl, měl by to napravit.

⋙ UDÁLOST ⋘

The Subways, Black Holes (Lucerna Music Bar, Praha – 26. 3. 2023)

Po brněnské Flédě se Subways zastaví i v Praze, kde svou energickou show naplní Lucerna Music Bar. Pořádná dávka energie nikdy neuškodí a Subways ji mají stále na rozdávání. Každý a každá si tak může nabrat, kolik jen bude chtít.

⋙ UDÁLOST ⋘

Ottone Pesante, Gride, Masáž (Kabinet Múz, Brno – 26. 3. 2023)

Ve čtvrtek 23. března v Plzni, o dva dny později v Ostravě a naposledy o další den později v Brně. To jsou tři příležitosti, kdy můžete nechat italské Otoone Pesante, aby vám zatroubili do ouška. Trio, které lze žánrově zařadit například jako jazz-brass-metal, má na kontě nové album And the Black Bells Rang a hoří touhou naservírovat ho českým posluchačům. Pokud vyrazíte, připravte se předem, jinak vám Ottone Pesante vytáhnou vzduch z plic. Co dělají oni, to s trubkou, pozounem a bubny nikdo jiný nedokáže. Genialita, nebo šílenství? To už je nakonec na vás. Ottone Pesante doprovodí na všech koncertech podobně alternativní domácí uskupení Masáž a Gride. 

⋙ UDÁLOST ⋘

Xiao, Lycanthropy, Skiplife (Klub 007 Strahov, Praha – 26. 3. 2023)

Xiao jsou splašený power violence ze Stockholmu s ženským zpěvem či spíše vřískotem. V jejich pojetí je ovšem power violence eklektickým mixem s notnou dávkou ducha divokého hardcore punku osmdesátých let. To z nich dělá kapelu možná zajímavou i pro ty, koho jinak power violence posledních pětadvacet let, tak jako autora těchto řádků, více méně irituje.

⋙ UDÁLOST ⋘

Risk It, Combust, Reach A.D., Exude (Rock Café, Praha – 28. 3. 2023)

Pořádný hardcorový dýchánek čeká na konci března pražské Rock Café. Po zastávce na Slovensku se čtveřice představitelů hutného, poctivého a pěkně ostrého současného hardcoru ukáže i u nás a celá Národní třída se bude otřásat v základech. Všechny čtyři kapely sypou opravdu mocně a všem hodlají ukázat, jak drtivou silou vládnou. Pořádný mosh, nohy na stropě, hymny do padnutí a neutuchající energie. Námitky a dotazy se nepřipouští, bude to až na krev. 

⋙ UDÁLOST ⋘

Tryo, February, VDYD (Kabinet Múz, Brno – 30. 3. 2023)

A na závěr měsíce jeden jemnější a osobnější tip. Brněnská kapela tryo ve složení Šimon Podrazil, Lucie Čejková a Hynek Čejka vydávají novou desku. Album ponese název Iodine Clock Reaction a vyjde u Kabinet Records, kde ho kapela také v závěru měsíce pokřtí. Tryo s lehkostí a znalostí řemesla propojují shoegaze, indie a psychedelie – a tentokrát prý vše balí do trochu přímočařejšího obalu. Těšíme se. Tryo na křtu doprovodí jejich souputníci a přátelé – VDYD a February. 

⋙ UDÁLOST ⋘

The Baboon Show, Sour Bitch (Futurum Music Bar, Praha – 31. 3. 2023)

Rozjetí Švédi The Baboon Show vyráží na další spanilou jízdu Evropou, ruku v ruce s vydáním nového alba. Jejich koncerty jsou vždy zárukou silného koncertního zážitku sršícího čirou rocknrollovou energií ve spojení s výraznou politickou lyrikou. Tentokrát potem pokřtí smíchovský klub Futurum.

⋙ UDÁLOST ⋘

Související

Back to top button