Pozvánky

Koncerty, které byste neměli minout v únoru 2023

Únor je tady a s ním naše tradiční tipy na akce, co budou stát za to. Kromě nich nezapomeňte sledovat taky náš kalendář akcí, kam si můžete koncerty sami přidávat.

FDK, Blues for the Redsun, Drom (Kabinet Múz, Brno – 9. 2. 2023)

Po třinácti letech téměř naprostého ticha se z hlubin postmetalového vesmíru znovu vynořují pražští FDK. Kapela, která poslední desku vydala v roce 2010, míří do brněnského Kabinetu Múz, kde pokřtí svou dlouho očekávanou novinku vydávanou tamtéž. Album Sunlight na jednu stranu symbolizuje nový úsvit kapely, na stranu druhou ale přináší hudbu, která pro FDK nijak nová není a v jejímž rajónu se vyznají jako u nás málokdo – citlivě vystavěný post metal s povznášející a zároveň ostrou kytarovou hrou. Návratu FDK budou sekundovat liberečtí post metalisté Drom a také těžkotonážní Blues for the Redsun.

UDÁLOST

Brighter Days, Snackthief, Tomáš J Holý (Kasárna Karlín, Praha – 11. 2. 2023)

Post-hardcorový večírek v garážích pražských Kasáren Karlín. Jako první vzduch rozvlní kosmické tóny z dílny Tomáše J. Holého – audio průvodce po cestách vesmírem. Zpátky na zem a do břitké reality vás posléze stáhnou brněnští Snackthief, kteří vládnou jak silnějším hardcorovým náladem, tak křehkým melodiím balancujícím na ostří bolavého patosu. O závěr večera se pak postarají autoři jedné z nejlepších loňských domácích desek – post-math-emo rockoví Brighter Days. Citlivý projev, obrovská dávka emocí a nenápadně zábavné skladby Brighter Days dokážou chytit za srdce i toho největšího cynika. Stačí jim dát šanci.

UDÁLOST

Benefice pro archiv zinů: The Shifty Grifts, SØLITÄR (Balada Bar, Praha – 16. 2. 2023)

V pražské Eternii sídlí Archiv českých a slovenských subkultur, který schraňuje a katalogizuje (fan)ziny. Za veřejnosti přístupným a zisk negenerujícím archivem stojí kolektiv nadšenců, který by potřeboval finanční pomoc s nájmem. Proto 16. února v zánovním Balada Baru proběhne hudebně-poetická benefici, jejíž celý výdělek bude věnovaný na pronájem archivu. Zahrají The Shifty Grifts a SØLITÄR, poezii přečtou Tomáš Hradilík a Karolina Válová.

UDÁLOST

Campaign for Musical Destruction (Sono, Brno – 16. 2. 2023)

Po přečtení názvu tour se nejspíš začnou sbíhat sliny nejednomu milovníku extrémní hudby. Právě pod vlajkou Kampaně za hudební destrukci totiž už tři desetiletí křižují svět legendy grindcoru Napalm Death. A v polovině února je jejich destrukční cesta zavede do Brna, kam spolu se svým stále aktuálním, nekompromisním a hlavně nevyprázdněným pojetím extrémní hudby přivezou také undergroundové matadory Dropdead, mistry thrashového crossoveru Siberian Meat Grinder a neotřelé americké grindery Escuela Grind. Nechat se hudebně zničit nebylo nikdy jednodušší.

UDÁLOST

Kalle, Tomáš Niesner (Kasárna Karlín, Praha – 23. 2. 2023)

V pořadí třetí řadová deska táborských Kalle, autorské a dnes už i manželské dvojice, je zřejmě svou náladou tou nejtemnější. Přesto ale v celé jejich diskografii svítí nejjasněji, jelikož právě ve tmě vidíme světlo nejintenzivněji, což Kalle ve svých čím dál tím více hypnotičtějších písních provádí se suverénní jistotou. Křtít ji budou v Kasárnách Karlín v nové sestavě i s bubeníkem Jiřím Bendlem (Manon Meurt, Mara Jade). Večer otevře kytarista Tomáš Niesner.

UDÁLOST

Krang, Rabies, New|Old (Eternia, Praha – 24. 2. 2023)

Krang, Rabies a New|Old vyráží společně na prodloužený víkend po naší kotlině. Začínat se bude 23. února v brněnském Kabinetu Múz, den na to je v plánu pražská Eternia a minitour vyvrcholí 25. února v Barráku v Ostravě. Povinnost pro všechny fanoušky punk rocku a skate punku vzor 90. léta!

UDÁLOST

Death by Frost (Vegalité, Brno – 25. 2. 2023)

Zatímco se venku zima ještě stále odmítá pustit otěží a metá ulicemi ledový vítr, uvnitř brněnského Vegalité je teplo možná až příliš. V dusném prostředí je tu navíc místo obvykle vůně jídla cítit jen všudypřítomný a vlezlý pach rozkládajících se těl, stenchcoru a hnilobného death metalu – začíná Death by Frost. Zvěstovat smrt a zkázu přijdou death metalisté Mordloch, domácí staré známé a stále nasrané tváře nově uskupené pod jménem Life Disappointment a polští crustoví věrozvěsti Slavenkrust. 

UDÁLOST

Dethroned, Dice Throw, Hyacinth (Pod čarou, Písek – 25. 2. 2023)

Písek znovu objevuje krásy hardcoru! Po dlouhém spánku tamní scény se nyní ledy na řece Otavě dávají do pohybu. A s sebou přinášejí ne jednoho, ale rovnou dva zahraniční hosty. Tím prvním jsou němečtí Dethroned, kteří ke svému hardcoru rádi přisypou trochu nekompromisní death metalové estetiky. Druzí návštěvníci Písku, rakouští Dice Throw, zůstávají věrní tradičnějšímu pojetí hardcore punku. Kolena vám ale rozhýbou se stejnou silou a grácií! No a chybět nemůže alespoň jedna ryba z českého rybníčku – mladíci Hyacinth, kteří mají groovu jako u nás málokdo. Dorazte a zachraňte Písek před tichem a klidem! 

UDÁLOST

Wormrot, Decultivate, Ludra (Rock Café – 26. 2. 2023) 

Na konci února zachvátí pražské Rock Café singapurská horečka! Mezi její příznaky patří zvonění v uších, bolehlav a nekontrolovatelné trhavé pohyby. Inkubační doba je asi 30 vteřin – tedy jediná skladba kultovních Wormrot. Víc není k propuknutí nemoci potřeba, tím spíše, když obranyschopnost vašeho organismus předtím nalomí Ludra a Decultivate. Vystoupení Wormrot se ponese ve znamení výborné loňské desky, která do grindu přimíchává ty nejlepší extrémní ingredience. Za mikrofon se po odchodu dlouholetého frontmana kapely Arifa postaví Gabriel Dubko z Implore.

UDÁLOST

Související

Back to top button