LPRecenze

Piss Test – Piss Test LP 2

Portlandské trio Piss Test je zpět s druhou velkou deskou, o jejíž evropskou edici se opět postaralo mnichovské vydavatelství Taken By Surprise. Vzhledem k tomu, že jsem si jejich nahrávky zamiloval již v okamžiku, kdy mi jejich první singl doporučil Johnny Cat, zcela upřímně jsem se na nové album fanouškovsky těšil, což je v dnešní době pro mě pocit čím dál vzácnější.

Úvodní Marianne rozjíždí desku ve svižném tempu a největší kouzlo obstarává skvělá basová linka spolu s mužsko-ženskou gradací finálního partu a trpkým textem, opisujícím gentrifikaci v praxi. Talkin‘ Shit je jedním z mých osobních hitů a zároveň políček to tváře machistických idiotů, kterých je bohužel i dnes na každém koncertě nepočítaně. Třetí Dennis Rides an Elephant pak zní jako zadek nakopávající archaický west coast hardcore model 1981 se všemi atributy k tomu patřícími. Why Are you Outside? je čirá genialita – písnička postavená na jednoduchém chytlavém rifu, surf rockovém breaku a dvou větách. Ano – tak málo stačí k vytvoření čiré rocknrollové esence. Skvělý odér klasického punku přináší Basement, jejíž text je neuvěřitelně trefná reflexe života stárnoucích punks, kteří odmítli vyrůst ze subkulturních mantinelů, zatímco se za jejich okny proměňuje svět.

Nicméně celá jedenáctipísňová kolekce je pestrá a srší energií. Vlivy reflektují to nejlepší, co zámořský podzemní rock vyplodil v posledním půlstoletí, aby daly vzniknout skvělé, navýsost současné reflexi života bez patosu a otřepaných klišé.

Piss Test jsou stejně jako na předchozích deskách vtipní, chytří, sarkastičtí, ale k tomu i o poznání více nasraní, což můžete vycítit už jen v projevu, natož pak v textech jako Arizona Cops nebo Abortion Fund, reflektující odpudivé klima trumpovské Ameriky, v jejíž vyhroceném rozpolcení jde už, jak se říká, sranda stranou. Právě onu proměnu dokázali Piss Test skvěle a dost možná tak trochu bezděky zachytit, neboť právě oni jsou typem kapely, popisující ve své lyrice každodenní realitu svých životů a svého okolí.

Pokud bych měl za sebe mluvit o desce, která mě v posledních měsících dokázala nadchnout, je jí bez debat druhé LP Piss Test.

Info

Label: takenbysurprise.net
Rok vydání: 2017

Tracklist

1. Marianne
2. Talkin‘ Shit
3. Dennis Rides An Elephant
4. Nerd Zoo
5. Why Are You Outside?
6. Arizona Cops
7. Teenager
8. Basement
9. Open Bar / Blaque Chris
10. Abortion Fund
11. Whole Lot Of Whole Lotta Rosie

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button