LPRecenze

RECENZE: Dissekerad – Inre Strid

Pro stockholmské Dissekerad je Inre Strid jejich třetí velkou deskou. Ta předchozí vyšla již v roce 2015 a mezičas vyplnili dvojicí samostatných EP a jedním splitem, aby se nadechli k další dvanácti písňové hardcore punkové smršti.

Sestavu od počátku tvoří čtveřice stockholmských hardcore punk bardů s přehršlí zkušeností, z nichž samozřejmě patrně nejznámějším bude Poffen z Totalitär a Pyri z Avskum, nicméně kreativními motory jsou tu hyperaktivní Mattis Rundgren a basovou kytaru třímající Andre Linder.

Inre Strid je čirou esencí navztekaného hardcore punku, čerpajícího z odkazu klasického švédského d-beatu. Ostatně v sestavě je přehlídka pro dané téma navýsost povolaných. Pyriho neúprosně tepající d-takt je stejně signifikantní jako Poffenův navztekaný křik. Co je ale zásadním posunem, jsou kytarové postupy, ve kterých Dissekerad poskočili do ve své škatulce extra ligy a to, co hrají, dotáhli v podstatě k dokonalosti. Navíc, občas tempově odlehčené kompozice jako Idioter nebo Slaktens Massor mají naprosto odzbrojující dávku syrové energie. Surový zvuk kytary vytváří nepokojnou atmosféru, ideálně korespondující s načuřenou lyrikou.

Obligátní odkazy na Avskum a Totalitar (a druhotně pak na Discharge) jsou nasnadě, ale Dissekerad nabízí mnohem více. Je tu odlišný autorský rukopis, jehož potenciál chytlavosti roste s každou další nahrávkou, a kytara si v něm občas pohrává s nějakým tím metalovým motivem. Celek pak ukazuje, že si kapela dokázala nalézt svou vlastní nezaměnitelnou tvář, vystavěnou na zcela specifickém soundu švédského post-dischargeovského hardcore. Kompozice jako Svart Och Vitt, Köper Och Dör nebo Dom Ljuger budiž ukázkovými příklady toho, jak Dissekerad zrají jako dobrý, poctivý ležák. Celkový efekt nakonec umocňuje i skvělá kresba z dílny Jordana Barlowa na přední straně obalu.

Inre Strid je deskou s potenciálem stát se moderní klasikou švédského d-beat hardcore punku v každém ohledu a v tom nejlepším slova smyslu.

Rok vydání: 2021
Label: Phobia Records 
1. Överflöd
2. Speglar Sig
3. Skit I Allt
4. Svart Och Vitt
5. Idioter
6. Dom Ljuger
7. Maktspell
8. Köper Och Dör
9. Lyckans Smed
10. Jag ar Fatt Nog
11. Slaktens Massor
12. Inre Strid

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button