LPRecenze

V/A – YPJ-Support

Benefiční kompilace dvanácti post-punkových kapel, jejichž společným jmenovatelem je ženský vokál a výtěžek putuje kurdské revoluční organizaci YPJ. Deska, do které jsem se nemohl nezamilovat a kterou je mi potěšením recenzovat. Její podtitul by ovšem mohl také být dvanáct variací na různá vývojová stádia Siouxie And The Banshees, neboť jejich odkaz je nepřeslechnutelný téměř na celé desce.

Album rozjíždějí Švédi Svart Magi skvělou punkovou temno písní Cool Surf, která dává tušit, že kapela má našlápnuto, což o něco později dokázali prvním albem. Následující Belgrado jsou patrně nejprofláklejším jménem z celé kolekce a jejich mix Siekiery a Siouxie tu funguje geniálně. S třetími Artificial Monuments se posluchač vnoří do více synth světa a zádumčivé nálady. Následující Prison se nesou na podobné vlně, pozvolná kompozice sází na melancholii a monotónní basovou melodii. Dead Cult člověka vrací zpět do více punkem načichlých vod a skladba My Eyes, krom toho, že má skvělý refrén, mi něčím neuvěřitelně připomíná mé kalifornské oblíbence Alley Cats. První stranu uzavírají berlínští Totenwald s hitem Sex Sells, který tu zní o poznání jinak než na debutní desce a ukazuje, jaký mají berlínští punks cit pro to zkřížit temnotu s politickým vztekem.

Druhou stranu startují Stations, nervní synth punk z australského Melbourne. Následují moji oblíbenci Catholic Spit se svým jihokalifornským death rockem, prezentovaným písní Sick Sick Sex z jejich doposud jediného alba. Následuje jedno z velkých překvapení desky, další Australané Grey Places, melancholický super melodický punk, evokující náladu temného politického punku z 80. let. A ještě jednou míříme k protinožcům, tentokrát s Infinite Void. Opět super melodický melancholický rock s, na poměry této kompilace, nevýrazným zpěvem. Kanadští Flowers & Fire nabízejí pro změnu snové roztáhlé melodické plochy, které vygradují do post-punkově tanečního tempa. Závěr obstarávají texaští temno punx Annex s písní Spirit Sin, která pochází z jejich debutového alba a nabízí death rock poháněný punkovou navztekaností. Skvělá tečka za skvělou kompilací.

Naprosto skvělý projekt, došperkovaný o nadprůměrnou sestavu kapel, mezi kterými jsem objevil pěkných pár zajímavých dosud neznámých jmen. Co víc, je to deska, která vznikla, aby dávala hlubší smysl.

[youtube id=“rtiBEs5uxQE“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: elektriskeplader.com
Rok vydání: 2015

Tracklist

1. Svart Magi – Cool Surf
2. Belgrado – Progress
3. Artificial Monuments – Succumb
4. Prison – Rattler
5. Dead Cult – My Eyes
6. Totenwald – Sex Sells
7. Stations – Master / Disciple
8. Catholic Spit – Sick Sick Sex
9. Grey Places – Exit WOunds
10. Infinite Void – These Days
11. Flowers & Fire – Pale Nights
12. Annex – Spirit Sin

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button