LPRecenze

Testors – Complete Recordings 76-79

Punkový boom 70. let, stejně jako ten garage rockový o desetiletí dříve, dal vzniknout bezpočtu mladých a svěžích kapel, z nichž pouhý zlomek došel již ve své době určitého komerčního či mediálního úspěchu. Převážná většina z nich skončila v lepším případě u vydání nějakého toho singlu a objíždění lokálních štací. O kvalitě jedněch či druhých to pak zpětně nevypovídá vůbec nic, newyorští Testors budiž příkladem těch, kdož k úspěchu ve své době ani nepřičichli.

[youtube id=“4KaQfbL-8pE“ width=“620″ height=“360″]

Trio punkových mladíčků vzniklo roku 1976, odehrálo fůru lokálních koncertů po boku dnes do omrzení citovaných „legendárních“ jmen, natočili pěkných pár dem a jediným vinylem pak byl jejich singl z roku 1979. Tím se kapitola existence souboru v podstatě uzavřela. Frontman Testors, Sonny Vincent, ovšem pokračoval v životě rocknrollového rebela, vystřídavšího další soubory, aby nakonec zakotvil na sólové dráze a na té se drží doposud. Testors ze zapomnění napomohl hudebně archeologický zájem o obskurní punkové klenoty rané éry rozvíjející se od půle 90. let, na níž mají lví podíl kapely složené hudebními fanatiky jako Rocket From The Crypt či Hellacopters. Na labelu právě těch prvních zmíněných pak vyšla před lety dvou albová kolekce nahrávek Testors, aby se po ní ve vinylové verzi jen zaprášilo, a tak po cca jedné a půl dekádě je tu dvoualbum Testors znovu, tentokrát vydané pod hlavičkou berlínského vydavatelsví Alien Snatch, s novým obalem a k mému překvapení i s částečně obměněným track listem, což dělá desku zajímavou i pro ty, kdož mají původní verzi.

Na dvou vinylech dostanete kolekci třiceti sedmi skladeb, pořízených jak již název celé desky napovídá mezi lety 1976 až 1979 ve studiích i na koncertech. Nutno podotknout, že studiové nahrávky zásadně převažují, živáků je vlastně vyhrazena pouze strana B, navíc jsou to nahrávky s profi zvukem, takže za těmi ze studia v ničem nezaostávají. Co se týče hudby, Testors prezentují klasický mladický punk své doby, jednoduchý, neučesaný, chytlavý a s takovým nábojem a energií, že v podstatě sálá z každého tónu linoucího se z reproduktorů. Je to na kostní dřeň ohlodaný nejzákladnější rocknroll se svou vší syrovou energií i šarmem. Skladby jako Together, Time Is Mine, I See, MK Ultra, Stall nebo Bad Attitude (tu mimochodem zcoverovali norští blackmetalisté Darkthrone) jsou punkové hity se vším všudy, stojící na stejném levelu jako nesrovnatelně známější klasiky žánru. Nicméně, to byl jen výčet skladeb, které mě napadly z hlavy, a pokud bych chtěl být důsledný, výčet potenciálních odrhovaček z pera Testors by byl nesrovnatelně delší. Dnes s odstupem dlouhé doby člověk ocení i krásu přeživších nahrávek v pásech z nízkorozpočtových studií, zachycující tak přirozenou syrovou rocknrollovou energii, kterou kapela měla. Navenek tak vystupuje paradox, kdy krátkodobý neúspěch končí po mnoha letech jako záruka zakonzervování esence opravdovosti, na rozdíl od mnoha naprostým přeprodukováním zabitých desek jejich ve své době šťastnějších a úspěšnějších vrstevníků.

Podle informací se Sonny Vincent v rámci svého nadcházejícího evropského turné zastaví konečně i v Praze a to 23. června. Vězte, že tenhle chlápek má stále koule jako málo kdo, což z koncertu dělá potenciálně zážitek, který stojí za to si nenechat utéct.

Info

Label:  aliensnatch.com

Rok vydání: 2014

Tracklist

 1. Primitive
 2. You Don’t Break My Heart
 3. Let’s Get Zooed Out
 4. It’s Only Death
 5. Hey You
 6. I See
 7. MK Ultra
 8. Stall
 9. Don’t Tell Me
 10. Voltaire
 11. Rainy Night
 12. Detention
 13. Madras Prison
 14. Remembrance
 15. Motor Drive
 16. Purpose
 17. Oriental Actors
 18. Scary
 19. Time Is Mine
 20. Together
 21. Primal Call
 22. Sick On Yesterday
 23. Ex
 24. Break It Down
 25. Greedy Fuckers
 26. Black Book
 27. Lust Or Love
 28. Bad Attitude
 29. Full Circle
 30. (This) Time Is Mine
 31. Tracy McPrichtease
 32. I’m Allowed
 33. Crazy Lazy Jane
 34. Nice To Your Dog
 35. Good Stuff
 36. She’s Not Changed
 37. Lonely Nights

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button