LPRecenze

RECENZE: Nazi Tampons – Rande s vrahom

Mám slabost pro punk ze Slovenska – z nějakého důvodu tamní kapely vždy měly a dodnes mají šmrnc, cit pro písničky a v neposlední řadě styl. Samozřejmě nelze stoprocentně generalizovat, blbý kapely jsou všude, jen někde je poměr příznivější. Z Košic pocházející Nazi Tampons tak u mě měli již tímto předpokladem dílem umetenou cestičku, když se k tomu přičte stylový název a vizuál, spolu se slibným demem, byl to pádný důvod těšit se na LP. To vyšlo na podzim pod hlavičkou Burina Records a právě se točí na mém gramofonu.

Hudebně i vizuálně je tu nepřehlédnutelná a nepřeslechnutelná inspirace tvorbou kapel jako The Gaggers a různých jejich pohrobků. Spratkovské provokování v kolovrátkovém motání se kolem sexuálních témat má své kouzlo, ale zároveň může někdy působit i trochu křečovitě. Je tu vždy riziko toho, že na místo toho, abychom vypadali jako zvrhlá reinkarnace GG Allina, dopadneme jako pivem načichlý Kabát, prozpěvující Má ji motorovou. Naštěstí, zde to celé působí jako do značné míry koncepční záměr desky a Nazi Tampons vše vyvažují naprosto ukázkovým frackovským punkem. Ten v zásadě čerpá z amatérských kapel sedmdesátkového punkového boomu, poté, co byly přefiltrovány o pár dekád později soubory jako The Stitches, Smogtown, Reatards nebo již zmíněnými The Gaggers.

Jinak řečeno, posluchač dostane desítku jednoduchých, leč výrazných kytarových motivů ve středním tempu a s úmyslně defektně zkresleným kňučením zpěvu. Co víc, jsou tu skladby jako Rande, Zviaž ma nebo Flusni s potenciálem zažrat se posluchači pod kůži.

Nahrávku zakončuje dvojice skladeb v angličtině, dokazující, že při použití rodného jazyka punku zní Nazi Tampons jako své angloamerické inspirace. Anglické rýmy o něco lépe pasují do rocknrollových motivů, ale zároveň se dílem vytrácí nesporný šarm slovenštiny.

Nazi Tampons jsou v česko-slovenském prostoru svým soundem tak trochu zjevením a jsem za ně rád. Toto rande s vrahom stojí za to nepropást!

Rok vydání: 2022

Label: Burina Records

  1. Videá
  2. Zviaž ma
  3. Sex
  4. Zákaz priblíženia
  5. Závislý
  6. Rande
  7. Chirurg
  8. Fľusni
  9. Glory hole
  10. Sloppy kisses

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button