Cz/SkNovinky

Poznejte slovenské Les Myzérables a jejich Dievčátko s náklaďákom

Melancholická nálada a texty zabývají se osudem Olgy Hepnarové. Tóny jako vytažené z nejděsivějších pocitů v hlavě a slova podtrhující atmosféru. To jsou Les Myzérables z Myjavy na Slovensku a jejich nové album Dievčatko s náklaďákom.

Celá deska funguje jako vyprávění příběhu Hepnarové a pokus o pochopení jejího psychického stavu. Song za songem na sebe navazuje, podobajíc se audioknize, a ve stopáži 22 minut má album ten správný spád. Deska vyšla 14. února 2021.

Závěr ať si udělá každý sám, jde spíše o reflektovaní pocitů a stanovení nějakého postoje k této události. Jak níže vysvětluje také Martin Zet, autor textů a zpěvák kapely:

„V podstate si poslucháč môže voľne vyložiť niektoré skladby z albumu ako určitý pokus o pochopenie, ale v žiadnom prípade nie ako obhajobu. Je to skôr taký, miestami aj autobiografický, náhľad do mysle človeka, ktorý si prechádza osobným psychickým peklom, bojuje s vlastnou asociálnosťou, nedostatkom empatie a cynizmom voči svojmu okoliu, a zase spätne, ako okolie ovplyvňuje prežívanie pocitov odcudzenia, izolácie, diskriminácie tohto jednotlivca. Myslím, že práve v roku 2021 je táto téma aktuálnejšia, než akou očividne bola v 1972.

Podstatnou témou je aj bagatelizovanie psychických problémov okolím, ktoré rovnako pretrváva v súčasnosti. Táto tematika v hudbe samozrejme nie je ničím novým. Z našej strany to bolo len zasadené do pozadia tragického príbehu z počiatku 70. rokov, obohateného o niektoré reálie tej doby. Pritom to začalo vznikať nevinne – z našej lásky k morbídnym témam, ale po pár skladbách bolo jasné, že bude nutné zaujať voči tomuto činu aj jasné stanovisko.

Preto v rámci konceptu albumu prišlo aj na isté vymedzenie sa voči snahám obhajovať, nebodaj glorifikovať vraždu ôsmich ľudí.  Čiže okrem introspektívnych skladieb a skladieb popisujúcich rôzne epizódy zo života Olgy H., vrátane jej pohľadu na smotný čin, sme proti sebe v jednej skladbe postavili jej argumentáciu, v ktorej sa snažila dodať legitimitu svojmu činu a argumentáciu jej sudcov, ktorí akékoľvek takéto snahy vyvracajú po nielen právnej, ale aj morálnej stránke. Ale nakoniec predsalen – je to aj tak iba rock´n´roll.“

[youtube id=“0GbRuFGKETE“ width=“620″ height=“360″]

Související

Back to top button