LPRecenze

DVOJRECENZE: Lord Alex – Televízna rodina/Každý potřebuje… VIAC

Když se s pozvolna blížícím se koncem 80. let z bratislavského punkového podzemí vyloupli Lord Alex, zapůsobili na nás jako malí bráškové, tehdy již poměrně provařené, Zóny A. Ostatně myslím, že i jejich první vystoupení, které jsem viděl, bylo v jejich společnosti. Ze škatulky malé Zóny se ovšem záhy vymanili, což potvrzují i jejich dema.

Každopádně krátce po změně režimu se za Lordem Alexem zavřela voda. Návrat na pódia se konal v samé závěru devadesátých let a dalších pět let zabralo, než Lord Alex zrealizoval své první regulérní album Televízna Rodina a o tři roky později následovníka Každý potřebuje viac. Obě vyšly ve své době jako CD a tak se dočkaly svých LP verzí až dnes díky entuziazmu vydavatelství Matus Records.

Televízna Rodina

Osmnáct let od svého zrodu si Lord Alex počkali na regulérní album. První deska kapely tak v celkovém vyznění výrazně profituje z nashromážděného autorského archivu. Naprostá většina písní pochází z dem, vniklých na konci osmdesátých let, a zde jsou zaznamenány v novém zvukovém kabátě. To v tomto případě vůbec není na škodu věci a jako pamětník znovu objevuji polozapomenuté melodie a popěvky, uložené kdesi hluboko v paměti. Lord Alex tu prezentují de facto archetypální bratislavský punk. Jsou melodičtí, s důrazným akcentem na stavbu zpěvavých linek, které jsou, asi nejvýstižněji řečeno, zvukomalebné. Lokální vlivy nelze přeslechnout a srovnání se, v úvodu opakovaně zmíněnou, Zónou A není od věci. To se explicitně ukazuje třeba v písni Ja nie som ja. Ale jsou tu dvě zásadní odlišnosti. Jednou je Veslova nezaměnitelná barva hlasu a tou druhou je tematická orientace, pohrávající si temnějšími odstíny. To ostatně naprosto exemplárně předvádí titulní Televízna rodina, reflektující éru mediokracie. Skladby Jako Dni a noci přenášejí do nového milénia étos mladického osmdesátkového bratislavského punku. Vše pak rámují zpěvné refrény s hitovým potenciálem.

Televízna rodina je tak svým způsobem nedoceněný malý klenot slovenského punku, který by si zasloužil nesrovnatelně větší pozornost.

Label: Matus Records

Rok vydání: 2021 / 2006

 1. Televízna rodina
 2. Dni a noci
 3. Čo skrýva tvoja tvár
 4. Zasľúbená zem
 5. Pravidlá
 6. Ja nie som ja
 7. Teraz na to nie je čas
 8. Chýba mi život
 9. Možno
 10. Križovatka

Každý potřebuje… VIAC

O něco mladší je album Každý potřebuje… VIAC. Skladby na něm jsou již plně dílem aktuální tvorby kapely a tehdejší sestavy. Jejich vyznění reflektuje nové milénium a Lord Alex patří k těm kapelám, které jsou i nadále schopny být navýsost aktuální a kritičtí.

Lyrika reflektuje pohled na svět a život z o dvě desítky let zkušenějšího úhlu. Spolu s tím jsou tu znát i odlišné autorské vlivy, které sem vnesli členové aktuální sestavy. Hned druhá Betón a plastik je jak chmurným komentářem, tak i temným hitem s hymnickým refrénem. Což je v mém vesmíru naprosto odzbrojující kombinace. Nahrávka je ostatně jako celek o poznání temnější svým celkovým naturelem. Poslech z desky je pro mě vlastně velkým překvapením. Jsem přesvědčen o tom, že v době vzniku jsem si z desky pustil zběžně tak maximálně něco málo, co v té době bylo někde ve virtuálním světě. Dík tomu je pro mě Každý potřebuje … prakticky novinkou. Oproti Televíznej rodině tu jsou ale i momenty méně výrazné. Úvod alba je ale skvělý a stejně tak mě kapela dokáže obrazně chytnout za pačesy i ve svých dalších částech. Sedmá Moj svet je skvělá, totéž lze říct i o jedenácté Som robot a předposlední Nepochopený. Obě v sobě nesou textově mrazivá osobní poselství, a i to je dílem jejich krásy. 

Obě desky vyšly v nákladu 150 kusů, což může být pro současný místní sběratelský svět výraznou motivací k zakoupení. Ostatně Televízna rodina je myslím již nějakou dobu fakticky vyprodána a jsem rád, že se našel vydavatel, který obě desky přenesl do drážek gramofonové desky.

Label: Matus Records

Rok vydání: 2022 / 2009

 1. Viac!
 2. Betón a plastik
 3. Nechcem o tom počúvať
 4. Hrdina (dnešního dna)
 5. Ľudia vravia
 6. Vaše záujmy
 7. Mój svet
 8. Táto zábava je nudná
 9. Skor alebo neskor
 10. V pohode
 11. Son robot
 12. Vojna
 13. Nepochopený
 14. Kuba

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button