Pozvánky

Květnové Brno rozezní kapely z Japonska. Kam za nimi a dalšími koncerty?

Květen je pro klubové koncerty v podstatě ideální – přes den už vás sice jarní sluníčko vyhání do přírody, chladné večery je ale dobré strávit někde v teple. Ideálně v kolektivu a za doprovodu skvělé hudby. Pokud jste z Brna, a po právě takových večerech bažíte, máme pro vás hned několik doporučení. Stačí si vybrat, které vám padne do noty – a nebo prostě vyrazit na všechny.

The Moth Gatherer (SWE), Elbe, Embrace the Darkness – 6. 5. 2023 (Melodka)

Máte rádi, když si vaše hudba dává na čas a chvíli ji trvá, než odhalí svou plnou sílu? Pak je tenhle večer na Melodce přímo pro vás. The Moth Gatherer ze Švédska opravdu nikam nespěchají a jejich kombinace sludge a post metalu vás možná stihne příjemně pohladit ještě předtím, než vás svou zdrcující silou zcela rozmačká. Švédům budou sekundovat dvě domácí tělesa – temní melancholici Elbe a o housle obohacení Embrace the Darkness. UDÁLOST.

MONO (JAP), GGGOLDDD (NE) – 10. 5. 2023 (Fléda)

Japonská hudba bohů se rozprostře nad Brnem – své nástroje zde totiž 10. května rozezní japonští post-rockoví matadoři MONO. Tenhle tokijský fenomén sbírá ocenění a davy nových posluchačů už od přelomu milénia, kdy kapela vznikla. A to zcela zaslouženě – orchestrální post-rock přelévající se do shoegazových vod je v podání MONO opravdu jedinečný. Pod rukama téhle čtveřice vykvetl vlastní, nový svět. A nyní míří do Brna. MONO doprovodí nizozemský multižánrový fenomén GGGOLDDD, který ke stále větší pozornosti vede zpěvačka Milena Eva. UDÁLOST.

Gerda Blank (NZ/GB), Sinks – 11. 5. 2023 (Kabinet Múz)

Gerda Blank se znovu probouzí k životu – a je připravena podmanit si Kabinet Múz! Původně novozélandská noise rocková dvojice, pověstná svými energií nabitými koncerty, získala v minulosti ohlas po celé Evropě, a objevila se také na největších českých festivalech. Frontman Rhys Braddock, který dnes žije v Brně, se do povědomí domácí scény zapsal také kapelou Metronome Blues. S Gerdou si 11. května zahrají domácí noise-rockoví Sinks, podle mnohých domácí kapela s nejlepšími živáky. Co je třeba vědět víc? UDÁLOST.

Messa (IT), Šimanský Niesner – 16. 5. 2023 (Kabinet Múz)

Italská Messa patří mezi často skloňovaná jména současné metalové scény. Pozornost na sebe přitahuje neotřelou kombinací hudebních postupů, které si kapela půjčuje z metalových subžánrů, punku, jazzu nebo blues. Loňské album Close vyvedlo skupinu do záře reflektorů a sklidilo celosvětový úspěch. Dalším přelomovým momentem ve vzestupu kapely byl koncert na festivalu Roadburn, jehož živý záznam je fenomenální. Messa na festivalu vystoupila v rozšířené sestavě, ve které dorazí také do Brna. Role předskokana připadla kytarové dvojici Jakub Šimanský a Tomáš Niesner se zdánlivě známou avšak nekonvenční a zasněnou hudbou. UDÁLOST.

Deathcult (CH), Nigrum (SWE), Menetetty Maa (FI) – 17. 5. 2023 (Sibiř)

Roaring call in hollow bones! Právě tak se jmenuje společné metalové turné zahraničních úderek Deathcult a Nigrum. A právě tak bude znít, až v polovině května ovládne brněnskou Sibiř – hlasitý křik, kytarové běsnění a údery kostí. Když jít na koncert ve středu, tak na takovýhle – zlost vás spolehlivě bude pohánět až do pátku a zbytek pracovního týdne uteče jako jedna kytarová sypačka. Death metalové Deathcult a blackové Nigrum doplní v Brně ještě smrdutý finský stenchcore Menetetty Maa. UDÁLOST.

ONLY (DE), Tigre De Monte (CR) – 18. 5. 2023 (Vegalité)

Mezinárodní hudební sraz ve věhlasném brněnském Vegalité – navíc stoprocentně v duchu DIY. Už to je samo o sobě dobrým lákadlem na tenhle čtvrteční večer. Máme ale další dva dobré důvody, proč dorazit. Tím prvním je berlínské screamo ONLY, kapela s pro žánr typickými rytmickými skoky a prudkými změny temp. Zvrat za zvratem, od začátku až do poslední vteřiny setu. Druhým je Tigre de Monte – kostarický Johny Cash pro 21. století – druhý pól večera, tenhle plný klidu, poezie a se srdcem na dlani. UDÁLOST.

Boris (JAP), Asunojokei (JAP), OR – 25. 5. 2023 (Kabinet Múz)

Tří dekády inovací, experimentů, podivností a hlavně skvělé, progresivní a zároveň těžkotonážní hudby. To je vizitka, kterou se kromě Boris může pyšnit jen málokdo. A v květnu se tenhle japonský jednorožec zjeví v Kabinetu Múz. Základním kamenem Boris jsou proto-metalové zvuky, se kterými ale kapela předvádí neuvěřitelné kousky. A to jak na vlastních deskách, tak na bezpočtu kolaborací. Spolu s Boris dorazí do Brna také japonská post-metalová kometa Asunojokei. Jejich loňská deska Island byla pro žánr vítaným osvěžením, ve kterém se na pozadí hudby chvíli promítají idylická ghibliovská panoramata a chvíli temné utopické vize. Českým zástupcem na tomto koncertě budou v naší kotlině jedineční OR, kteří si koncert střihnou v rámci svého rozlučkového turné. Tohle je kombinace, která se už nebude nikdy opakovat a bezpochyby jeden z nejzajímavějších letošních koncertů vůbec. UDÁLOST.

Brighter Days, Nature Trip, Levantadores – 27. 5. 2023 (Kabinet Múz)

Nejlepší domácí deska loňského roku konečně naživo v Brně. Poslední doporučení tohoto článku patří koncertu Brighter Days v Kabinetu Múz, kde publiku představí svou loňskou nahrávku WALK – upřímnou a emocemi napěchovanou desku, která je promyšlená od začátku do konce. Každý poslech WALK přináší nové dojmy, a z jednotlivých skladeb je slyšet, jakou péči jim kapela věnovala. Brighter Days na corový základ své hudby navlékají prvky post-rocku, midwest ema a dalších subžánrů, zatímco se rozlévají stále dál přes hranice hudebních stylů. Po boku Brighter Days v Brně vystoupí česko-briští alt-rockeři Nature Trip a také Levantadores se členy Ette Enaka nebo Čau Česko. UDÁLOST.

Související

Back to top button