Cz/SkNovinky

Čtvrt na smrt servírují svou nejbarevnější desku

Nefolková kapela Čtvrt na smrt představuje své třetí studiové album, které vznikalo od ledna letošního roku ve studiu Jámor. Pilotní singl „Startovní čáry“ už od jara obíhá českým éterem a nyní ho na albu doplňuje dalších devět autorských skladeb. Žánrově široce rozkročená formace nahrála pod dohledem producenta Ondřeje Ježka většinu skladeb dohromady a to včetně zpěvu.

Novinka volně navazuje na alba „Držím Ti pěsti“ (2020) a „A furt to nestačí“ (2022) a představuje kapelu v ustálené koncertní sedmičlenné formaci. Sestavu Jan Vacík (zpěv, kytara), Jiří Sejf (bicí), Jakub Hartmann (baskytara), Anežka Urbanová (baryton a tenor sax), Anna Kurková (příčná flétna, alt sax), Dalibor Hrubeš (el. kytara) a Eliška Brejchová (zpěv) doplňuje cellista Keishiro Mikawa v roli hosta. Do několika písní přispěl svými nápady také výše zmíněný Ondřej Ježek.

Zpěvák, kytarista a autor všech textů Jan Vacík k tomu dodává:

„Jak už je naším zvykem, na novém albu jsme začali pracovat ještě před vydáním toho předchozího. Nejstarší píseň napsaná pro novou desku, post-rocková Svítá dřív než včera, se začala rýsovat už na podzim roku 2021 a další záhy následovaly. Přípravou alba jsme strávili dvacet měsíců a deset písní jsme vybírali z trojnásobku adeptů. Ondru Ježka jsem se bál oslovit, protože kdyby s námi nechtěl spolupracovat, těžko bych to kousal. Pak nás ale pozval hrát na festival Banát a tak jsem nabyl dojmu, že mu naše tvorba třeba nepřijde úplně pitomá, sebral jsem odvahu ho oslovit a on na to kejvnul. 

Nové album spojuje titulní heslo Láska. Vždycky. Skalní fanoušci kapely se však nemají čeho bát. Nejedná se výhradně o romantické písně, deska se tematicky zaobírá všemi možnými formami lásky. Ať už k partnerovi, rodině, přátelům, životu jako takovému, nebo k sobě samému. Grafické zpracování, které navazuje na oba jeho předchůdce, si vzal tradičně na starost Lukas Fiala. Další hosté se objevují jako sbor v alt-rockové ukolébavce „Pro Elišku“, kterou napsal frontman kapely pro svou novorozenou neteř. Těmi jsou Jana a Roman Vacíkovi, Kateřina Kubrová a Anna Benedová. Malá slečna tak na nahrávce uslyší maminku, tetu, strýčka, babičku i dědečka. 

 „Minulé album jsme dokončili a den na to začala válka. Přesto se povedlo naplnit slib, že další album nebude tak temné. Celospolečenská situace se sice nezlepšila, ale zkusil jsem přestat bojovat s větrnými mlýny a spíše se soustředit na věci, které můžu aspoň trochu ovlivnit. V textech tak mluvím především sám k sobě a doufám, že se s tím někdo ztotožní.  „Dětem z toho trochu vybočuje, ale tu jsem napsal už v roce 2017. Už dva roky hrajeme ve stejném složení a většina písniček je z koncertů jasná dřív, než vlezeme do studia.

Často vznikají ve zkušebně a je těžký určit jejich autora. Na práci s Ondrou Ježkem mě nejvíc překvapil všudypřítomnej zen, jako by bylo na všechno moře času. A pak jsme to většinou nahráli dohromady na druhej třetí pokus a měli jsme to hotové rychleji, než jsme čekali.

Čtvrt na smrt působí jako kapela od roku 2019 a za tu dobu stihla odehrát přes dvě stě koncertů na festivalech a v klubech po celé republice. Letos přišla s nápadem vozit své fanoušky na víkendová turné starou Karosou v rámci Nepravidelné Linky. Dokumentuje to klip „Stačí říct“, sestříhaný ze záběrů různých účastníků zájezdu. Nové album „Láska. Vždycky.“ kapela pokřtí 24.11. v Malostranské Besedě, kde ho fanouškům zahraje od začátku do konce. A navrch přidá ještě jeden plnohodnotný set.

Související

Back to top button