EPRecenze

RECENZE: Freewill / Zero Eight One – The Adventures Of Johnny Six

Kdyby mi před pár lety někdo jen žertem řekl, že roku 2022 budu psát recenzi na aktuální nahrávku obskurních (a lehčí legendou opředených) jihokalifornských Freewill, považoval bych to za průhledný aprílový žert. Leč krize středního věku dohání kdekoho, a tak tu máme Freewill „model 2020“, o třiatřicet let starší a s tím spojenou i značnou nadváhou.

Kapela sama o sobě onen „kultovní“ status ve své době získala především dík tomu, že natočila LP pro, ve straight edge hardcore kruzích, zásadní vydavatelství Wishingwell Records. To ovšem nikdy nepřekročilo stádium test presů, které se tak staly polomytologickým sběratelským svatým grálem (mimochodem, ruku v ruce s návratem kapely konečně vyšla i ona legendou opředená deska). Na tomto mezinárodním split EP se ovšem prezentují Freewill ve své současné podobě, bez nostalgie a se současným zvukovým projevem.

Dvojice zde obsažených skladeb předvádí přirozený progres. Freewill sice čerpají stále ze stejných kořenů, ale s o tři dekády širší škálou vlivů i inspirací. Výsledkem je silně melodický, de facto specificky jihokalifornský punk, ve středním tempu a procítěným projevem. Lze v něm vystopovat odkazy Dag Nasty i Descendents, stejně jako lokální blízkost o něco málo mladších Game Face a vlastní specifický tvůrčí rukopis. Výsledkem je příjemné překvapení.

Zero Eight One z italské Neapole, okupující druhou stranu trojicí kompozic, na to jdou oproti svým americkým kolegům o poznání více od podlahy. Čerpají v zásadě z moderního pojetí pozdně osmdesátkového straight edge hardcore, tak jak se začal produkovat kolem nástupu nového milénia. Obligátní odkazy na Youth Of Today, Insted, Judge či o málo mladší Mouthpiece doplňuje modernistické pojetí zvuku i aranží kompozic samotných. První skladba je archetypální „youth crew“ hardcore s divokou hlavní částí písně a pomalou finální pasáží. Druhá skladba poněkud vybočuje svým středním tempem, aby finále obstarala divoká hardcore vypalovačka se spoustou sborů a stejnou strukturou, jakou má píseň úvodní.

Rok vydání: 2020
Label: Goodwill Records
1. Freewill – You Know Me
2. Freewill – Letting Go
3. Zero Eight One – A Better Day
4. Zero Eight One – Rebirth
5. Zero Eight One – Count Me Out

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button